Povinné státní maturity by studenti měli skládat za rok a půl. | foto: MF DNES

Odložte státní maturity, prosí žáci

  • 310
Z toho, co přijde za rok a půl, má šestnáctiletá gymnazistka a dětská poslankyně Karolina Růžová strach. "Státní maturity, které mají začít, nejsou připravené. Jestli to politici neodsunou, bude to tedy pecka," zlobí se Karolina.

S kritikou, jak ukázalo pondělní výroční zasedání dětského parlamentu, není mezi svými vrstevníky ani zdaleka sama. A navíc to není jediný problém, který školáky trápí. Pět desítek žáků a studentů, které na zasedání do Prahy vyslali jejich spolužáci ze všech koutů země, se "pustilo" i do dalších školních novinek.

Děti nesouhlasí s tím, jak se odehrávají přijímačky na střední školy. Vadí jim, že o nich učitelé ze základních škol sepisují takzvaná výstupní hodnocení, a myslí si, že se v Česku málo dbá na jejich práva.

Děti trápí i přijímačky
Karolině Růžové přitom nejde o ni samu. Věří, že jako gymnazistka u státní maturity obstojí. Bojí se však o své kamarády z odborných škol. "Oni už nemají šanci učivo dohnat. Například dějepis mají jen v jednom ročníku a my ve třech. Jak se tedy v jeho znalostech mají s námi porovnávat?" upozorňuje Karolina.

Dosud si školy organizovaly maturity po svém. A tak na ně své žáky dokázaly připravit. Už za rok a půl však mají studenti povinně skládat státní maturitní testy z českého a cizího jazyka a jednoho volitelného předmětu. A právě v tom tkví problém.

"Je to uspěchané. Ještě že maturuju už tenhle školní rok a nepostihne mě to," říká osmnáctiletý dětský poslanec Lukáš Jašek ze střední školy ve Zlíně. Potíž je v tom, že státní maturity se týkají i těch žáků, kteří na střední školy nastupovali v dobré víře, že budou studovat podle starých pravidel.

"Požadujeme odklad zavedení státních maturit až na rok 2011," stojí v usnesení, které v pondělí dětští poslanci schválili.

Patnáctiletou dětskou poslankyni Denisu Rozsypalovou trápí další věc, kterou do jejího života vnesl před dvěma lety školský zákon: pravidlo, že do prvního kola přijímaček na střední školy si smí podat jedinou přihlášku. "Každý má dostat druhou šanci. Kdybych si směla poslat přihlášky dvě, určitě bych si jednu dala na gympl, kde je ale nával. Takhle radši nebudu riskovat a dám to jinam," zoufá si Denisa.

Její stejně staré "kolegyni" z Ostravy Adéle Francírkové vadí nemožnost výběru v prvním kole přijímaček z jiného důvodu. "Já pořád nevím, jestli chci jít raději na zdravotní školu, nebo na cestovní ruch. Nejlepší by bylo zkusit obojí," vysvětluje Adéla.

Školáci se navíc shodli, že tak, jak se přijímačky na střední školy odehrávají, nejsou spravedlivé. Chtějí, aby při nich ředitelé škol zohledňovali nejen výsledky zkoušek, ale také známky na vysvědčení ze základní školy a výsledky celostátních znalostních testů, které skládají v páté a deváté třídě.

Naopak by děti zrušily další novinku, kterou přinesl nový školský zákon: takzvané výstupní hodnocení, které na ně teď povinně sepisují v deváté třídě ředitelé základních škol. Zda se svými požadavky uspějí, záleží na tom, kdo bude vládnout. Sociální demokraté takové změny nepodporují, protože je prosadila "jejich" ministryně Petra Buzková. ODS je sice pro, ale nemá dost hlasů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video