Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil přichází na jednání tripartity, první po celodenní stávce.

Šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil přichází na jednání tripartity, první po celodenní stávce. | foto: ČTK

Odložte připlácení za nadstandard u lékaře, žádaly marně vládu odbory

  • 897
Poprvé po celodenní stávce se sešly odbory s vládou. Přesvědčit ji, aby v parlamentu odložila schvalování reformy zdravotnictví, podle níž si pacienti budou připlácet za nadstandardní péči, se ale odborářům nepovedlo. Jednání zkrachovala. Sněmovna má o reformě hlasovat v úterý a koalice má sílu ji prosadit.

"Budeme požadovat stažení návrhu," avizovala ještě před jednáním šéfka zdravotnických odborů Dagmar Žitníková. To, že je reforma špatně udělaná, připouštěl i šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák. "V určité míře musím souhlasit s odbory, že zdravotnictví je nepředstavitelná černá díra, ve které se ztrácejí peníze," řekl Hanák.

Jenže už před jednáním bylo jasné, že vláda v této věci ustoupí těžko. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 pouze připustil, že po schválení zákona v dolní komoře parlamentu by ho ještě mírně mohl upravit Senát. Po několikahodinovém jednání vlády se zaměstnavateli a odboráři bylo jasno, že se všechny tři strany na ničem ohledně reformy zdravotnictví nedohodly.

Podle Drábka odbory opravdu trvaly na vrácení zákona do druhého čtení, kde se podávají pozměňovací návrhy, konkrétní připomínky ale neměly. "Nabídli jsme odborům diskusi nad jejich případnými konkrétními požadavky při nejbližší novelizaci, která bude během krátké doby," řekl Drábek.

Připlácení za nadstandard se má zatím týkat půl procenta péče

Ministr zdravotnictví Leoš Heger počítá s tím, že připlácení za nadstandard se bude týkat zatím asi půl procenta péče - vedle odlehčené sádry a kvalitnějších očních čoček také kloubních náhrad a robotických operací. Seznam nadstandardních úkonů by se ovšem postupně měl rozšiřovat.

Změna se dotkne i pacientů, kteří musí zůstat na lůžku v nemocnici. Denní poplatek se zvýší ze 60 korun na stovku. Za recept se ovšem bude platit jen jeden třicetikorunový poplatek, ne tak jako dosud za každou položku na receptu.

Léky do 50 korun se už nebudou hradit ze zdravotního pojištění a pacienti si je budou platit sami. Do roku 2014 by měla podle dohody vládní koalice přímá spoluúčast pacientů stoupnout o 5 procent, na celkem 22 procent.

Opoziční ČSSD to hodlá napadnout u Ústavního soudu, protože podle Listiny základních práv a svobod, která je součástí ústavy, mají pacienti právo na bezplatnou péči na základě veřejného pojištění za podmínek, které stanoví zákon. Vládní koalice ale počítá s tím, že co je nadstandard, za který se bude připlácet, vyplyne z vyhlášky ministra zdravotnictví, nikoli ze zákona.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video