Novináři na letišti v Moskvě ukazují pasažérům letu z Hongkongu Snowdenovu...

Novináři na letišti v Moskvě ukazují pasažérům letu z Hongkongu Snowdenovu fotografii a ptají se jich, jestli si ho v letadle nevšimli (23. června). | foto: Reuters

Snowden z Moskvy na Kubu zřejmě neodletěl, nikdo neví, kde je

  • 83
Američan Edward Snowden, kterého Spojené státy stíhají kvůli vyzrazení amerických špionážních praktik, chtěl v pondělí opustit Moskvu a odletět na Kubu. Na palubě spoje mířícího do Havany však nebyl. Podle některých médií zůstal v Moskvě, podle jiných odletěl nepozorován jinam.

Snowden oproti očekávání do letadla, které odstartovalo se zpožděním 40 minut, nenastoupil. Podle novinářů přítomných na palubě obsadil jeho místo jiný cestující.

Na moskevském letišti kvůli bývalému technikovi tajných služeb panovala značná nervozita. Letištní služba odbavovací zónu přehradila, policie novinářům zakázala fotografovat a filmovat cestující i příslušný letoun. Po celém letišti v době odletu platila zvýšená bezpečnostní opatření. V prostorách příletů i odletů hlídkovaly posílení policejní oddíly.

Případ Snowden

Snowdena od jeho nedělního příletu do Moskvy nikdo z novinářů neviděl. Do letadla, které odstartovalo s asi čtvrthodinovým zpožděním, Američan s ostatními cestujícími nenastoupil. Přítomní novináři ale zaznamenali, že k letounu byly přistaveny samostatné schůdky střežené policií. Nikdo je ale zřejmě nepoužil. 

Kolem třiceti míst v letadle Airbus A330-200 si údajně spěšně rezervovali reportéři hlavních ruských médií, kteří letoun tím pádem "vyprodali". Snowden měl údajně na let SU-150 rezervaci na sedadlo 17A. To je ale zdroje agentury Reuters přímo na palubě obsazeno jiným cestujícím. Stroj má v Havaně dosednout kolem půlnoci SELČ.

Nikdo neví, kde je Snowden

Podle ruských letištních zdrojů si zřejmě Snowden rezervoval místo v některém z příštích letů z Moskvy do Havany. Nejbližší spoj tam míří v úterý ve stejný čas, tedy ve 12:05 SELČ. Tranzit na Kubě je přitom nutný, protože společnost Aeroflot přímé lety do Quita v Ekvádoru, kam by mohl mít Snowden namířeno, neprovozuje.  

Místo aktuálního Snowdenova pobytu zůstává záhadou. Podle ruských diplomatických zdrojů nemá ruské vízum a je odkázán na pobyt v tranzitní zóně moskevského letiště. Délku pobytu v této zóně předpisy nijak neomezují a podle letištních zdrojů tento prostor neopustil.

Agentura Interfax dokonce s odvoláním na nejmenované zdroje napsala, že Američan už v Rusku nejspíš není. Mohl prý odletět do kterékoli jiné země, aniž by to novináři zjistili.

Agentura AFP s odkazem na mínění moskevských expertů uvedla, že o informace od Snowdena mají eminentní zájem ruské tajné služby. "Ruské zpravodajské a kontrašpionážní složky mají nepochybně spoustu otázek na osobu, která podobnými informacemi disponuje. Snowden měl určitě rušný večer a bezesnou noc," uvedly zdroje AFP. Ruská kontrarozvědka FSB se podle nich jistě zajímala o technické aspekty programu Prism, v jehož rámci americké tajné služby sledovaly internetový provoz. Právě jejich prozrazení vyvolalo mezinárodní skandál, v jehož středu se Snowden ocitl.

Cestovat může i s neplatným pasem

Let do Havany si Snowden údajně rezervoval v neděli a svou totožnost prokázal americkým pasem, který je však v tuto chvíli neplatný. Washington podle amerického ministerstva zahraničí jeho platnost zrušil v neděli, aby Snowdenovi zabránil unikat před americkou spravedlností.

Bez cestovního dokladu byl tedy už v letu z Hongkongu do Moskvy. "Samotný chybějící pas mu nemusí mařit plány. Pokud vysoký úředník cizí země uzná nebo pokud jdou pokyny přímo od letecké společnosti, může se zrušený pas přehlídnout," píše se na webu The Huffington Post.

Pokud by se Snowden nakonec do Havany vydal, mohl by pro něj být podle moskevského rozhlasu let nebezpečný. Pravidelná linka Aeroflot totiž při své cestě na Kubu bude prolétávat americkým vzdušným prostorem a podle pravidel mezinárodního leteckého provozu bude pilot povinen řídit se příkazy amerických letových dispečerů.

Obama se zlobí na Hongkong a žádá o pomoc Jižní Ameriku

Spojené státy v pátek obvinily bývalého technika tajných služeb ze špionáže, které se měl dopustit vyzrazením tajného amerického programu pro monitorování komunikačních sítí.

Kdo je Edward Snowden

Narodil se 21. 6. 1983 v Severní Karolíně v USA.

Sám sebe nazval "Verax", což v překladu z latiny znamená "mluvící pravdu".

V roce 2003 vstoupil do armády, ale o čtyři měsíce později byl propuštěn kvůli zranění z výcviku.

V Národní bezpečnostní agentuře (NSA) nejprve pracoval jako ostraha.

I bez titulu pracoval na oddělení kybernetické bezpečnosti v CIA.

Ze CIA odešel v roce 2009 kvůli práci pro NSA, kde byl najímán externími společnostmi.

Zdroj: BBC

Snowden uprchl nejdříve do Hongkongu a odtamtud do Moskvy. Ekvádorský ministr zahraničí Ricardo Patiňo potvrdil, že Snowden požádal o azyl v této zemi. Podle ministra vláda žádost zkoumá. "Jde o záležitost svobody projevu a bezpečnost obyvatel na celém světě, a proto to musíme prozkoumat do hloubky," informoval reportéry Patiňo v Hanoji ve Vietnamu. Snowden by se měl do Ekvádoru přesunout z Havany.

Podle agentury Reuters apeloval Washington na Moskvu, aby Snowdena vydala předtím, než se mu podaří nastoupit na let do Havany. Bílý dům uvedl i silné námitky vůči rozhodnutí Pekingu nechat ho jít. Americký ministr zahraničních věcí John Kerry vyjádřil v pondělí zklamání z toho, že Snowdenovi bylo umožněno odletět v neděli z Hongkongu do Moskvy. Pohrozil, že Čína a Rusko ponesou následky.

Spojené státy poslaly do Hongkongu žádost o vydání muže obviněného ze špionáže kvůli vyzrazení informací o protiteroristickém programu PRISM, jenž sledoval internetovou komunikaci lidí celého světa. "Doklady nesplňovaly legální požadavky hongkongského práva," tvrdí Peking. Na zadržení Američana nebo v zabránění jeho odletu tak prý nebyly právní podklady.

Bílý dům podle svého mluvčího "nepřijímá" vysvětlení Hongkongu o Snowdenově odletu. Umožnění útěku "nesporně poškodí" vztahy USA s Čínou, varoval mluvčí Bílého domu Jim Carney. Americké úřady podle něj předpokládají, že Snowden je stále v Rusku a očekávají od tamních úřadů, že přihlédnou ke všem možnostem, aby vydaly Snowdena ke stíhání za prozrazení tajných informací. Obama uvedl, že USA využívají "všechny legální cesty" a spolupráci s dalšími státy k dopadení Edwarda Snowdena.

Snowdenovo rozhodnutí letět z Hongkongu do Moskvy je podle Reuters jen dalším ztrapněním Baracka Obamy, který se nyní snažil více spřátelit s Pekingem oproti ochlazení vztahů s Moskvou.

"Vláda spojených států již požádala Kubu, Venezuelu a Ekvádor, aby Snowdena nepřijímaly, a pokud ano, tak aby ho vyhostili do USA," řekl v neděli televizi CNN člen kanceláře Baracka Obamy. Není však moc pravděpodobné, že by tyto tři státy byly vydání nakloněny. Kuba a Venezuela mají s Washingtonem napjaté vztahy a Ekvádor v současnosti poskytuje útočiště dalšímu Amerikou hledanému muži z aféry WikiLeaks, jeho zakladateli Julianu Assangovi, a to na své ambasádě v Londýně.

Američan Edward Snowden vysvětluje vyzrazení špionážních praktik:

23. června 2013

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video