Občanský zákoník míří k prezidentovu podpisu (ilustrační snímek).

Občanský zákoník míří k prezidentovu podpisu (ilustrační snímek). | foto: Petr Topič, MAFRA

Odklad občanského zákoníku ČSSD nevyšel, kodex míří k prezidentovi

  • 149
Opozičním sociálním demokratům se nepodařilo v Senátu prosadit odklad účinnosti nového občanského zákoníku o dva roky, ač má v horní komoře většinu. Senátoři nepřijali ke kodexu žádné usnesení. Předloha tak míří k prezidentovi Václavu Klausovi.

Odklad účinnosti navrhl senátní ústavně-právní výbor. Ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS) s tím nesouhlasil. Prakticky by podle něho nastaly čtyři roky právního vakua. Pro změnu hlasovalo 29 ze 61 přítomných senátorů. Hlasování se podle záznamu zdrželi i tři sociální demokraté.

Senát nepřijal ani usnesení, podle kterého by kodex přijal ve sněmovním znění, ani návrh Zdeňka Škromacha (ČSSD) na zamítnutí zákona. Pro zamítnutí se vyslovili jen čtyři členové horní komory.

Zákoník klade podle předkladatelů větší důraz na osobnostní práva před majetkovými vztahy a ponechává více prostoru pro dohodu stran. Novými pravidly se bude řídit například dědictví a bude možné osvojit i zletilou osobu.

V případě dohody o odděleném majetku manželů norma posiluje ochranu ekonomicky slabšího v manželském páru. Definice rodiny, manželství a rozvodu by měla zůstat v podstatě stejná jako v současnosti.

Prošly i úpravy korporátního práva

Senátoři zároveň posvětili i zákon o obchodních korporacích, který spolu se zákonem o mezinárodním právu soukromém a občanským zákoníkem tvoří novou úpravu soukromého práva. Nová úprava je podle ministra spravedlnosti Jiřího Pospíšila fakticky novým obchodním zákoníkem.

Nový zákon řeší například odpovědnost za újmu způsobenou firmou nebo nově i jejími zástupci. Podle nového zákona by například členové a bývalí členové statutárních orgánů firmy měli ručit svým majetkem v případě úpadku, který svým nesprávným rozhodováním zavinili. Opatření má chránit věřitele.

Při zakládání společností s ručením omezeným by podnikatelé podle vládní předlohy neměli mít povinnost skládat kapitál 200 000 korun, jak je tomu v současnosti. Základní kapitál společností neplnil podle ministerstva spravedlnosti svoji roli, pouze podnikatele zbytečně administrativně zatěžoval.

Nový zákon však neřeší otázku anonymních akcií. Pospíšil řekl, že anonymní akcie bude řešit až nový zákon o transparentnosti akciových společností. Senátorům slíbil, že tento zákon vstoupí již za dva měsíce do legislativního procesu. "Anonymní akcie se zruší v okamžiku, kdy zákon nabude platnosti," řekl.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video