Vladimíra Dvořáková

Vladimíra Dvořáková | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Odhalila skandál na právech v Plzni. Za to má předsedkyně komise skončit

  • 761
Vlivní ministři za ODS jsou proti pokračování Vladimíry Dvořákové v čele Akreditační komise. Vadí jim, že veřejně komentuje aféry s tituly na plzeňských právech. MF DNES zjistila, že tito ministři mají vazby na aktéry skandálu. ODS má navíc mezi podezřelými studenty své členy - Ivanu Řápkovou a Milana Jančíka.

Jako první varovala, že bývalé vedení plzeňských práv v čele s Milanem Kindlem vytvářelo nebezpečnou klientelistickou síť.

Teď šéfce Akreditační komise Vladimíře Dvořákové hrozí, že bude muset své místo opustit. A vzniká podezření, zda to neorganizuje právě ona klientelistická síť.

O odklizení Dvořákové se potichu pokusili dva ministři a náměstek za ODS. Všichni mají vazby na lidi kolem Kindla - tedy ty, kteří mají důvod se Dvořákové mstít.

Šéfce Akreditační komise nyní končí volební období. Ministryně školství Miroslava Kopicová navrhla vládě její jmenování na dalších šest let. Obvykle jen formální věc.

Ne tentokrát. Proti znovujmenování Dvořákové se postavila ministryně spravedlnosti Daniela Kovářová, její kolega z obrany Martin Barták a ministerstvo zdravotnictví, kde má klíčový vliv náměstek Marek Šnajdr. Jejich vyjádření, zaslané na ministerstvo školství, má MF DNES k dispozici.

Jsou proti. Jsou spojeni s plzeňskými právy

Kovářová i Barták argumentují velmi podobně - Dvořáková podle nich v souvislosti s plzeňskou kauzou nevhodně vystupuje v médiích. Zarážející přitom je, že vyjádření obou ministrů je v některých pasážích totožné. Slovo od slova. "Na veřejnosti vystupovala a komentovala otázky spadající do působnosti komise předtím, než k nim zaujala komise stanovisko," prohlašují Barták s Kovářovou.

Dopis Martina Bartáka ministryni školství Miroslavě Kopicové, ve kterém nesouhlasí se jmenováním Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise.

Dopis Martina Bartáka ministryni školství Miroslavě Kopicové, ve kterém nesouhlasí se jmenováním Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise.

Dopis Daniely Kovářové ministryni školství Miroslavě Kopicové, ve kterém nesouhlasí se jmenováním Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise.

Dopis Daniely Kovářové ministryni školství Miroslavě Kopicové, ve kterém nesouhlasí se jmenováním Vladimíry Dvořákové předsedkyní Akreditační komise.

Daniela Kovářová je známá svého předchůdce, exministra spravedlnosti Pavla Němce. Tedy muže, který získal u Kindla titul JUDr. a společně nyní pracují pro ČEZ.

Němec přitom nemá důvod Dvořákovou zrovna obdivovat. Svými vyjádřeními mu mnohokrát uškodila. "Brouk Pytlík, práce všeho druhu - profesorka Dvořáková, nechť se věnuje vysokým školám a znalecké ústavy nechá, komu patří," kritizoval například nedávno Němec šéfku Akreditační komise. "O Dvořákovou se vůbec nestarám, nevím, že by měla být někam jmenována," popírá Němec, že by bojkot Dvořákové organizoval.

Do okruhu Němcových známých patří i náměstek ministryně zdravotnictví Marek Šnajdr. Němec i Šnajdr byli v nejužším okruhu spolupracovníků expremiéra Mirka Topolánka, společně figurovali také v kauze Čunek. A právě zdravotnictví je druhým resortem, který požaduje odchod Dvořákové.

Mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň však roli Němce a Šnajdra v rozhodování popírá. O námitce prý rozhodla náměstkyně Markéta Hellerová, rovněž z ODS. "Domníváme se, že tato funkce by měla být obsazena osobou vzešlou z výběrového řízení," uvedl Sršeň.

Šnajdr, stejně jako Kovářová, na dotazy MF DNES nereagoval.

Také vicepremiér Martin Barták má vazby na lidi z okolí Kindla. Bezpečnostním ředitelem totiž udělal Davida Průšu. Ten je podezřelým absolventem plzeňských práv, škola mu nyní navrhuje odebrat titul Mgr. Průša loni nechyběl mezi gratulanty na autogramiádě Kindlovy knihy.

Barták navíc jmenoval odpovědnou osobou při jednání o budoucnosti Dvořákové jiného zástupce svého kabinetu Jana Mareše. Ten musel před lety odejít z čela Národního bezpečnostního úřadu poté, co se potvrdily jeho kontakty na takzvaný Berkův konkurzní gang. Mareš, ve skupině přezdívaný Mařena, obviněn nebyl, ale ukázalo se, že od lidí z Berkovy skupiny přijal starožitné hodinky. A právě "Berkovci" měli velmi blízko na plzeňská práva. Podle odposlechů si zde přes Kindla, alias Mývala, zařizovali studium.

"Ministerstvo se nebude vyjadřovat," uvedla mluvčí resortu Lucie Kubovičová.

Pečlivě zvážit návrh na znovujmenování Dvořákové do čela Akreditační komise požaduje i vedoucí Úřadu vlády Jan Novák. I on patří stejně jako Němec či Šnajdr do okruhu blízkých expremiéra Topolánka.

"Domnívám se, že komise by neměla být zatížena mediálními výstupy svých členů. Já se ptám, jestli například problémy na plzeňských právech nemohla komise odhalit dříve," říká Novák. A popírá zároveň, že by za jeho stanoviskem stál Němec. "Já osobně neznám názor Pavla Němce na tuto věc a při vší úctě mě nezajímá," uvedl Novák.

Za Dvořákovou se postaví lídři ČSSD i ODS

O budoucnosti Dvořákové se začne rozhodovat ve čtvrtek. Na ministerstvu školství se uskuteční takzvané připomínkové řízení. Definitivně by měla osud šéfky komise rozhodnout vláda příští týden. Dvořáková má však slušné šance na pokračování. Na její stranu se postavila ČSSD s polovinou členů vlády.

"Požádám předsedu vlády o osobní zásah v této věci. Paní Dvořáková měla odvahu ukázat na společenské zlo, potřebuje podporu," prohlásil šéf ČSSD Jiří Paroubek. Ministr vnitra Martin Pecina prohlásil, že je potřeba si lidí jako Dvořáková vážit. "Kdyby paní Dvořáková musela odejít z funkce i mým hlasem, to bych nesl velmi těžce," prohlásil Pecina.

Dvořákovou ve středu podpořila i Nečasova část vedení ODS. "Kauza Plzeň ukázala, že je mravně silná osobnost. Nikde nepochybila," tvrdí Jiří Pospíšil, který očišťuje plzeňská práva od praktik předchozího vedení.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video