Koncem dvacátých let bude na Zemi nejvíc Indů.

Koncem dvacátých let bude na Zemi nejvíc Indů. | foto: Rafiq Maqbool, AP

Čína už nebude nejlidnatější stát světa, předpovídá OSN

  • 49
Lidí bude na světě pořád přibývat. V polovině 21. století už by nás mělo na Zemi žít více než 9 a půl miliardy. Tvrdí to nejnovější předpověď, kterou vydala OSN. Za 25 let však odborníci očekávají výraznou změnu v žebříčku nejlidnatějších států. Dosud vedoucí Čínu na prvním místě vystřídá Indie.

V současnosti žije na planetě zhruba 7,2 miliardy lidí. Během následujících dvaceti let má ovšem tento počet vzrůst skoro o miliardu a v roce 2050 už bude mít země asi 9,6 miliardy obyvatel. Populační růst se podle odhadu OSN takřka nedotkne rozvinutých zemí. Ty by měly v souhrnu zůstat na svých dnešních číslech, tedy asi u 1,3 miliardy obyvatel.

Nejlidnatější státy světa

  1. Čína (1 354 mil.)
  2. Indie (1 210 mil.)
  3. USA (316 mil.)
  4. Indonésie (238 mil.)
  5. Brazílie (194 mil.)
  6. Pákistán (182 mil.)
  7. Nigérie (171 mil.)
  8. Bangladéš (153 mil.)
  9. Rusko (143 mil.)
  10. Japonsko (137 mil.)

Čísla jsou zaokrouhlená na miliony, pocházejí z nejnovějších oficiálních údajů příslušných zemí.

Zdroj: Wikipedie

Naopak padesátka nejméně rozvinutých zemí světa by si měla ve statistikách významně "polepšit". A to téměř o miliardu. Místo dnešních 900 milionů budou mít tyto nejzaostalejší státy zhruba 1,8 miliardy obyvatel. Největší zásluhy na tom budou mít africké státy, které jsou v porodnosti dlouhodobě na špici. Třeba západoafrická Nigérie, jež se v dnešním žebříčku drží na sedmém místě, by se do roku 2050 mohla dostat před Spojené státy americké. Těm patří dosud v lidnatosti bronzová medaile.

"Ačkoli celkově populační růst ve světě zpomalil, tato zpráva nám připomíná, že některé rozvojové země stále rychle rostou. Zejména ty Africké," uvedl Wu Hongbo z Odboru pro ekonomické a sociální otázky OSN. Vedle afrických zemí mohou nárůst počtu obyvatel očekávat ještě Indonésie, Pákistán, Filipíny, USA nebo Indie.

Právě poslední jmenovaná země by se kolem roku 2028 měla stát nejlidnatějším státem světa. Právě touto dobou by se měla její populace vyrovnat s čínskou, a to zhruba na úrovni půl druhé miliardy. Zatímco Indie bude pokračovat v růstu až k hranici 1,6 miliardy obyvatel, čínská populace bude stagnovat.

Lidé se budou průměrně dožívat až 89 let

Indie tak koncem dvacátých let první místo v žebříčku po Číně nejspíš převezme. A koncem století se znovu přihlásí o slovo Nigérie, která bude po překonání americké populace atakovat i tu čínskou.

Významné populační milníky překročí i řada dalších zemí. OSN očekává, že státy jako Indonésie, Tanzanie, Pákistán, Etiopie, Uganda nebo Demokratická republika Kongo budou mít na konci století přes 200 milionů obyvatel.

Na populačním růstu má vedle porodnosti podíl i takzvaná naděje na dožití. Jde o statistický údaj, jenž značí průměrný věk, kterého členové populace dosahují. Koncem století by se měli lidé v rozvojových zemích dožívat průměrně 81. narozenin, ve vyspělých dokonce až 89 let. Pro srovnání, v Česku se dnes muži dožívají v průměru 73 a půl roku, ženy asi 80 let.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video