Babička místo matky. Prarodiče by nově neměli dostávat od státu odměnu pěstouna. Ilustrační foto

Babička místo matky. Prarodiče by nově neměli dostávat od státu odměnu pěstouna. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Odejmutí odměn pro pěstouny-prarodiče nepodpoříme, oznámila ODS

  • 72
Poslanci ODS se ohradili proti novele z pera ministra práce Jaromíra Drábka. Vadí jim odejmutí peněz pěstounů z řad prarodičů dětí. Pokud ji ministerstvo nezmění, ODS novelu odmítne při projednávání ve sněmovních výborech.

"Poslanci ODS ve výboru pro sociální politiku nepodpoří novelu ve verzi, ve které ji předložilo ministerstvo práce a sociálních věcí. Požadovat budou mimo jiné změny v nastavení odměn pěstounů," oznámila strana v tiskovém prohlášení.

Ministerstvo práce vedené TOP 09 v novele zákona o sociálně-právní ochraně dětí navrhuje změny v odměnách pro pěstouny. Nově by na ně neměli nárok prarodiče dětí. Ti přitom nyní pobírají kromě další podpory na odměnách 3 126 až 17 193 korun měsíčně. (Více o plánované novele čtěte tady.)

Tato změna by se dotkla zhruba poloviny pěstounských rodin. Odborníci proto před ní už dříve varovali. Nyní proti ní vystoupila i ODS. "Zpřísnění pravidel nesmí dopadnout na většinu pěstounů z řad prarodičů a jejich odměnu. Je pro nás naprosto nepřijatelné, aby se dávky plošně odnímaly prarodičům s argumentem, že mají ze zákona vůči dětem vyživovací povinnost," řekl poslanec a sněmovní zpravodaj novely Jan Čechlovský. Poslanci proto svolávají k problematice kulatý stůl.

Novela se dá změnit hned několika způsoby. Mimo jiné pozměňovacími návrhy. Nebo stažením materiálu a jeho přepracováním. "Její přijetí nelze uspěchat. I za cenu, že by se její účinnost plánovaná na červenec 2012 musela odsunout," zmínila druhou možnost poslankyně Jaroslava Wenigerová (ODS).

"O materiálu budeme ještě diskutovat," reagovala na výhrady ODS mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Viktorie Plívová. Ministerstvo zdůraznilo, že příbuzenským pěstounům bude stát i nadále platit všechny příspěvky na výkon pěstounské péče jako doposud, jen na odměnu pro pěstouna nebude nárok automatický. "Měla by být přiznávána například prarodičům, kteří jsou již v důchodu, jsou v tíživé finanční situaci, starají se o handicapované dítě a podobně," dodala Plívová.

Změna je součástí komplexní reformy pěstounské péče. Mimo jiné měla předejít tomu, aby někteří nepoctivci zneužívali pomoci státu. iDNES.cz dříve upozornil na případy, kdy si lidé, často příbuzní, berou děti do pěstounské péče nikoliv kvůli problémům s rodiči, ale aby získali peníze od státu. (Více o podvodech v pěstounské péči čtěte tady.)


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video