Odebrání orgánů půjde zabránit

  • 6
V budoucnu se bude moci kterýkoli dospělý člověk rozhodnout, zda budou jeho orgány použity k transplantaci či nikoliv. Dnešní praxe je taková, že například po těžké nehodě a po konstatování smrti může nemocnice pacientovi odebrat jakýkoli orgán k transplantaci, aniž by se kohokoli ptala, pokud nenajde takový záznam například v lékařské dokumentaci či v občanském průkazu.

Poslanecká sněmovna totiž schválila transplantační zákon, který tuto praxi mění.
Zavádí takzvaný národní registr, do kterého se lékaři budou muset nejdříve podívat, zda orgány odebrat mohou či nikoliv.

"Do tohoto registru budou moci lidé zapsat, že nesouhlasí s tím, aby jejich orgány byly po smrti použity k transplantaci," říká lidovecký poslanec Josef Janeček.

Zákon také nově stanoví podmínky, jak postupovat, když zemře dítě nebo nesvéprávný člověk. "V takovém případě budou moci jeho rodiče, případně zákonný zástupce, odmítnout odběr orgánů i po smrti této svěřené osoby," dodává Janeček.

Právě toto omezení, že rodiče a zástupci nesvéprávných budou moci i po smrti svěřeného člověka transplantaci zabránit, se nelíbilo hlavně komunistům. Podle předsedy poslanců KSČM Vojtěcha Filipa se tím ztíží záchrana řady lidských životů.

Registr by podle Janečka mělo spravovat ministerstvo zdravotnictví. Pro nemocnice by nahlédnutí do něj nemělo znamenat žádné zdržení. Janeček také dodává, že nová legislativní úprava zavádí i jasná pravidla pro stanovení smrti mozku.

Transplantační zákon navíc řeší problémy, které se objevily v minulosti v některých nemocnicích v souvislosti s odběrem orgánů. Každý odebraný orgán bude muset provázet jasná dokumentace. "Nemůže se stát, abychom při kontrole jakéhokoli transplantačního centra zjistili, že chybí 20 orgánů," dodává Janeček.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video