Česká matka s malou nemocnou devítiměsíční dcerou na fotografii, kterou médiím...

Česká matka s malou nemocnou devítiměsíční dcerou na fotografii, kterou médiím poskytl Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových (12. ledna 2016) | foto: Petiční výbor na podporu rodiny Michalákových

Matka devítiměsíční holčičky odmítla pomoc Česka, uvedla Marksová

  • 538
Česká matka devítiměsíční holčičky, kterou rodičům nedávno odebrala norská sociální služba Barnevern, odmítla nabídku pomoci ze strany českého státu. Ten jí chtěl pomoci při jednání s norskými úřady. V pondělí to uvedla ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová. Způsob, jakým matka kauzu medializuje, nepovažuje za šťastný.

„My v této druhé kauze jsme nabízeli té mamince, že místo ní nebo s ní budeme přímo na Barnevernu jednat, ale ona této nabídky nevyužila. A bez toho, aniž by si opravdu ten rodič přál, aby tady stát intervenoval, tak my opravdu můžeme dělat jen minimum,“ řekla ministryně po jednání vlády.

Uvedla také, že nemůže o případu sdělovat podrobnosti. O to, aby se v médiích k případu ministerstvo nevyjadřovalo, ho prý požádala sama matka. Zároveň ale přitom ve stejné dny dávala rozhovory médiím, udivilo Marksovou.

Ta odmítá i nápad prezidenta Miloše Zeman odvolat českého velvyslance v Norsku (více čtěte zde). „Je to nesmysl. Velvyslanec tam může pomoci rodinám, kterým se něco takového stane. A samozřejmě nejen jim, on je tam i pro jiné případy, pro všechny Čechy a Češky v Norsku,“ řekla ministryně.

V současné kauze, ale i v případu Evy Michalákové a jejích synů, se výrazně angažuje poslankyně Jitka Chalánková (TOP 09). „Velmi mě udivuje, že maminka nám sdělila, že si vůbec nepřeje, abychom se k případu v médiích vyjadřovali a v ty samé dny pořádala paní poslankyně velkou tiskovou konferenci a maminka dávala rozhovory do českých novin. Nepovažuji to za šťastné,“ dodala Marksová.

UMPOD nabídl pomoc s křížkem po funuse, tvrdí Hasenkopf

S tvrzením ministryně nesouhlasí právník Pavel Hasenkopf z Petičního výboru na podporu rodiny Michalákových, na který se rodina devítiměsíční holčičky nakonec obrátila.

Případ českých dětí v Norsku

„Pravda to není. Maximálně je to hodně přehnané. To dítě odebrali kolem 12. listopadu. Matka se poté obrátila na Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí (UMPOD) a ten se jí ozval až ke konci listopadu, když už bylo o odebrání dávno rozhodnuto. Krajská komise potvrdila odebrání 20. listopadu. Český úřad přišel s křížkem po funuse a rodiče v tu chvíli měli úplně jiné starosti. Jednalo se o převozu dítěte do jiné nemocnice. A nyní se rodiče odvolávají k soudu proti trvalému odebrání,“ uvedl Hasenkopf pro iDNES.cz.

Poslankyně TOP 09 Jitka Chalánková, která o případu minulý týden informovala média, potvrdila, že matka s českým úřadem komunikovala.

„Dali jí první informace, že to bude těžký případ, protože je tatínek Nor. Poradili, aby si rodina našla advokáta a chtěli ještě doplňující informace. Mezitím ale došlo k rozhodnutí norských orgánů o akutním odebrání dítěte. Rodiče s UMPOD nekomunikovali spíše z technických důvodů, protože se akutně věnovali sporu v Norsku. Našli si advokáta a začali se chystat na soudní řízení,“ vysvětlila Chalánková.

Rodiče se na české úřady obrátí až po soudním rozhodnutí

Rodiče se nyní rozhodli pozdržet kontakt s českými úřady do té doby, než proběhne soud. „V posledních dnech ztratili rodiče trochu půdu pod nohama. Volala jim různá média, která od nás na ně kontakt neměla,“ poukázala Chalánková na únik informací. Rodina holčičky poskytla exkluzivní rozhovor pouze serveru Lidovky.cz.

Devítiměsíční holčička trpí genetickou poruchou, je na umělé ledvině a čeká na transplantaci. Norská sociální služba ji odebrala před několika týdny rodičům - české matce a norskému otci - kteří ho mohou vidět dvakrát týdně na hodinu. Nyní sociální úřad chce děvčátko přemístit do jiné nemocnice blíž k pěstounům.

Matka Lidovým novinám řekla, že sociální služba zdůvodnila odebrání tím, že rodiče nemají s dcerou dostatečně rozvinutý kontakt a mají s ní špatný vztah.

O připravenosti k pomoci nedávno ujistil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). České úřady jsou podle něj připraveny se přímo zapojit do jednání s norskou sociální službou a nabízejí také pomoc českého velvyslanectví v Norsku.

V Česku na sebe jako první strhl pozornost případ bratrů Michalákových. Norská sociální služba odebrala českým rodičům syny - dnes téměř jedenáctiletého Denise a šestiletého Davida - v květnu 2011 kvůli podezření na zneužívání a zanedbávání. To se nepotvrdilo. Soud ale tehdy považoval zjištění za závažná a děti nechal u pěstounů.

Norské úřady loni v září rozhodly o zbavení matky rodičovských práv a adopci mladšího hocha. Eva Michaláková se odvolala, soud by se měl konat koncem února. tato matka pomoc českého státu neodmítla.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video