Prázdné lavice v Poslanecké sněmovně (ilustrační snímek) | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Ve Sněmovně se ani neohřáli. I tak obdrží exposlanci ANO plat i odchodné

  • 102
Exposlanci hnutí ANO za Vysočinu Jan Sobotka a Miloslav Bačiak strávili v Poslanecké sněmovně maximálně pár hodin. Oba totiž kvůli svým problémům v minulosti po nabytí mandátu rezignovali. Protože jim však poslanecký mandát fakticky vznikl, mají nárok na část platu i odchodné ve výši necelých 56 tisíc korun.

"Podle výkladu právníků tak, jak nám ho poskytlo Ministerstvo práce a sociálních věcí, mají poslanci nárok na odchodné i část platu," potvrdil pro iDNES.cz tiskový mluvčí Sněmovny Roman Žamboch. S informací přišel deník Právo.

Miloslav Bačiak získal poslanecký mandát v den, kdy byl zvolen, tedy 26. října. Přestože poslanecký slib složil až na ustavující schůzi Sněmovny, plat i náhrady mu nabíhaly ode dne zvolení. Část platu dostane také Jan Sobotka, jenž mandát nabyl automaticky po rezignaci Bačiaka a vzápětí se ho sám vzdal (více zde).

Základní měsíční plat poslance činí 55 900 korun. Exposlanci dostanou část platu za dny, kdy mandát drželi. Bačiak byl poslancem měsíc, má tedy nárok na celý měsíční plat. Janu Sobotkovi mandát vznikl v den Bačiakovy rezignace, tedy ve středu, a stále mu běží. Rezignaci sice oznámil, zatím ji však oficiálně nepodal.

Oba mají dále nárok na poslanecké náhrady ve výši 31 600 korun a odchodné 55 900 korun. Bačiak si tak přijde na necelých 150 a Sobotka asi na 78 tisíc korun.

Sobotka byl ve Sněmovně jednou. Bačiak nikdy

Plat i odchodné přitom poslanci dostanou doslova za nic. Miloslav Bačiak po svém zvolení ve Sněmovně nebyl ani jednou. Jan Sobotka se tam objevil jen na čtvrteční tiskové konferenci, kde oznámil svou rezignaci.

Podle Žambocha není možné, aby poslanci plat a odměnu odmítli. Podle zákona je kancelář Sněmovny povinna jim částku vyplatit. "Sám jsem z toho překvapený. Jediné, co se s tím dá dělat, je změnit zákon o platech ústavních činitelů, aby se do budoucna takovýmto situacím předešlo. Nyní je to na těchto dvou poslancích, kteří se mohou rozhodnout s těmito penězi naložit jinak," dodal Žamboch.

Jak exposlanci s lehce nabytým platem a odchodným naloží, není jasné. Bačiaka se redakci nepodařilo kontaktovat a Sobotka situaci komentovat odmítl. Tlak na jejich svědomí nebude podle slov mluvčí Radky Burketové vyvíjet ani samo hnutí.

"Bude záležet na nich, co udělají. Poslancům nebudeme nijak doporučovat, co s těmito penězi mají dělat. To není v naší kompetenci. Pravděpodobně s nimi naloží, jak nejlépe uznají za vhodné," uvedla mluvčí hnutí ANO Burketová.

Za kraj Vysočina byli původně za hnutí Andreje Babiše, které teď jedná o nové vládě, zvoleni první místopředsedkyně ANO Věra Jourová a Miloslav Bačiak. Jenže Bačiak už před volbami řekl, že do Sněmovny nenastoupí. Média totiž poukázala na to, že zamlčel minulost politruka a titul RSDr. Na ustavující schůzi Sněmovny nepřišel, slib nesložil a jeho místo zůstalo volné (více čtěte zde).

Sobotka měl i další dluhy, které nepřiznal

Po Rezignaci Bačiaka mandát automaticky získal náhradník Jan Sobotka. I ten však vzápětí oznámil, že prázdné křeslo neobsadí. Hnutí ho totiž vyzvalo, aby se mandátu vzdal, protože neměl vyrovnané daně a splácí dluh zdravotní pojišťovně (více čtěte zde). Sobotka dluh přiznal a mandát složil.

V pátek však vyšlo najevo, že měl Sobotka i další dluhy, které nepřiznal. Podle Jihlavských listů dlužil od jara řádově desítky tisíc korun za obecní byt v Hodíškově na Žďársku. Mezitím se odstěhoval a obec předala vymáhání dluhu právníkovi. Starostka Hodíškova Zdeňka Burianová dluh potvrdila.

Dlužné peníze podle ní dostala obec na svůj účet až tento týden. Obyvatelé Hodíškova prý po volbách o jednání Sobotky informovali dopisem vedení ANO.

Druhým poslancem za Vysočinu, který bude ve Sněmovně reprezentovat hnutí ANO, by se tak nakonec měl stát čtvrtý člověk na kandidátce Josef Kott (více čtěte zde).

Komárek vedle komunistky. Poslanci seděli první den podle abecedy

11. října 2013


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video