Bývalý ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil

Bývalý ministr spravedlnosti a místopředseda ODS Jiří Pospíšil | foto: Martin Polívka, MAFRA

Do jiné strany nemířím, tvrdí Pospíšil. Bezplatně bude radit Marvanové

  • 264
Bývalý ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil, který se rozhodl odejít z ODS, tvrdí, že nehodlá vstupovat do jiné strany. "Chci se jako nezávislý poslanec dál věnovat justičním tématům. Do jiné strany nemířím," říká Pospíšil, který byl v ODS od roku 1998.

Kdy jste se rozhodl odejít z ODS?
Rozhodl jsem se během víkendu.

Co bylo hlavním motivem rozhodnutí?
Napsal jsem to ve svém prohlášení. Je to dlouhodobá nedůvěra mezi mojí osobou a nemalou částí ODS. Není to žádný krátkodobý impuls a vysvětlil jsem to tak i panu předsedovi Fialovi, když jsme se ve středu potkali.

Prohra na kongresu

Jiří Pospíšil, který patří dlouhodobě k nejpopulárnějším politikům ODS, se na lednovém kongresu ucházel o post prvního místopředsedy strany. Neuspěl, stejně jako v boji o post řadového místopředsedy (více zde).

Mluvil jsem o vašem rozhodnutí s místopředsedou ODS Zahradilem. On na jedné straně řekl, že máte plné právo odejít ze strany, zároveň ale zmínil, že politik by se měl smířit s prohrou.
Pane redaktore, ale moje rozhodnutí nesouvisí s rozhodnutím kongresu, že jsem nebyl zvolen do nějaké funkce. Vzpomeňte si, že jsem byl před rokem a půl bez zjevného důvodu vyhozen z vlády, navíc v době, kdy se dařily justiční reformy. A byli vyhozeni tehdy i všichni moji náměstci, všichni moji kolegové a já jsem přesto v ODS zůstal, ač mi mnoho lidí říkalo, abych odešel. Místo toho jsem odešel do plzeňského regionu a stoupl si do čela krajské kandidátky, kdy bylo zjevné, že nemáme šanci vyhrát volby. Šel jsem prostě za ODS bojovat do prohraných voleb a vyhráli jsme. Ale já dlouhodobě, v zásadě je to od doby mého působení na ministerstvu spravedlnosti, cítím, že nemalá část ODS má s některými mými justičními kroky a mým pohledem na reformu justice problém. Že jsou se mnou spojována některá jména jako Bradáčová, Zeman a Ištvan, přičemž jsem neměl šanci se tohoto stigmatu zbavit. Prostě jsem cítil, že buď budu dál v ODS jakousi trpěnou osobou, nebo budu muset odejít. A přišlo mi čestnější odejít, byť mne to mrzí.

O vašem odchodu se spekulovalo už dlouho, stejně tak se spekulovalo o tom, do jaké strany půjdete, pokud z ODS odejdete. Míříte tedy jinam?
Ne, rozhodně ne. Chci si dál nechat poslanecký mandát, abych se mohl věnovat justičním záležitostem, ale do jiné strany vstupovat nehodlám. A zdůrazňuji, že zůstanu opozičním poslancem. Do řad koalice nemířím.

Co znamená, že se chcete věnovat justičním záležitostem?
Chtěl bych třeba dál pracovat na reformě státního zastupitelství, což považuji za velmi důležité. Dostal jsem také nabídku, abych se stal neplaceným poradcem Hany Marvanové, která se má stát náměstkyní ministryně spravedlnosti. A ještě jednou říkám, že to bude neplacená a externí funkce.

Sám jste zmínil, že jste uspěl při krajských volbách na Plzeňsku. Podpoříte při letošních komunálních volbách některou ze stran?
Uvědomuji si, že jsem v krajských volbách dostal 36 procent preferenčních hlasů, ale v komunálních volbách kandidovat nehodlám. Zůstanu dál opozičním krajským zastupitelem, abych mohl kritizovat chování současného vedení kraje. Do komunálních voleb ale nepůjdu a nechci ani někoho podporovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video