Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází na schůzi vlády

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček přichází na schůzi vlády | foto: ČTK

Lékařské odbory podpořily svého ministra. Ať Babiš dodrží slib

  • 26
Červencové přidání 2,1 miliardy nemocnicím začíná být v ohrožení. Připustil to ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. Toho v pondělí podpořily odbory a vyzvaly vládu, aby projednala novelu potřebnou k navýšení plateb za státní pojištěnce. S ministrem se také dohodly na zřízení poradního týmu při ministerstvu zdravotnictví.

"Čas je už opravdu na hraně, protože pokud návrh novely neschválíme tento, nebo maximálně příští týden, tak červencový termín se už nemůže stihnout z hlediska legislativního procesu, i když se budeme snažit o maximum," řekl iDNES.cz Němeček.

Program jednání vlády zatím říká, že kabinet by se k novele zákona o zdravotním pojištění vrátí ve středu. Už minulý týden ale projednávání bodu ministři přerušili (více o přerušení bodu jednání čtěte zde).

To, že nemocnice dostanou letos v červenci první ze dvou kompenzačních plateb, jim veřejně slíbil právě ministr zdravotnictví. Jeho snahu zvýšit platbu za pojištěnce státu ale v posledních týdnech blokuje koaliční spor. Ministr financí Andrej Babiš přidání miliard do zdravotnictví odmítl s tím, že systém je neefektivní a neprůhledný.

Koaliční spor o miliardy

Ústavní soud od letošního ledna zrušil stokorunový poplatek za den pobytu v nemocnici. Někdejší ministr Martin Holcát se snažil rozhodnutí zmírnit novelou, která by vrátila poplatek 60 korun. Nová vláda v čele s ČSSD to odmítla s tím, že výpadek poplatku bude nemocnicím kompenzovat. To později politici zahrnuli i do koaliční smlouvy. Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček následně přišel s tím, že to bude formou navýšení platby za státního pojištěnce. Letos celkem o 2,1 miliardy, příští rok o 4,2 miliardy, protože to vypadnou také poplatky za vyšetření u lékaře a recept. Němeček také navrhl, aby stát odkoupil od zdravotních pojišťoven nedobytné pohledávky ve výši 5,5 miliard. Materiál poté nesl na vládu, jeho předložení ale na poslední chvíli odložil. Část materiálu mu posvětila vláda 24. března, o týden později mu ale novelu, která z materiálu vycházela, vláda neschválila. Bod přerušila. Ministr financí Andrej Babiš tehdy řekl, že kabinet se domluvil jen na letošních 2,1 miliardě, ale Němeček předložil i zvýšenou platbu na příští rok.

V pondělí se za Němečka postavili zástupci nefakultních nemocnic a odbory. Vyzvali Babiše, aby neblokoval slib, který je zahrnut už v koaliční smlouvě.

"Naposledy jsme se s ministrem financí potkali minulý týden a naše setkání probíhala korektně," řekl první místopředseda odborové konfederace Václav Pícl. "Naše dosavadní návrhy třeba k odvodům na zdravotním pojištěním nám odsouhlasil, proto jsme z jednání měli dobrý dojem. Proto nás situace kolem kompenzace stokorunového poplatku překvapila a nechápeme, co se v koalici děje," dodal Pícl a situaci označil za "vnitřní koaliční konflikt".

Babiš v podnělí zopakoval svoji kritiku. "Potřebujeme do detailu vědět, jak Všeobecná zdravotní pojišťovna funguje. Chceme, aby se pan ministr zavázal, že toky rozkryje," řekl podle ČTK ministr financí. Pozastavil se také nad tím, že krizového štábu se účastnil i ministr zdravotnictví Němeček.

Odkup pohledávek se odkládá na neurčito

V úterý se kvůli situaci sejde Babiš, Němeček a premiér Bohuslav Sobotka. "Budu apelovat na to, abychom dodrželi to, k čemu jsme se zavázali v koaliční dohodě," uvedl Němeček.

Ten v úterý také přiznal, že už couvl z návrhu na odkup části nedobytných pohledávek od zdravotních pojišťoven. Původně navrhoval, aby stát příští rok takto do pojišťoven přilil 5,5 miliard. "Šel jsem na takto výrazný kompromis a dostal jsem se od kolegů (tj. odborů a zástupců nemocnic a lékařské komory) pod palbu kritiky," dodal ministr zdravotnictví s tím, že z plánu na letošní přidání 2,1 miliardy nehodlá slevit.

Odbory a zástupci sdružení nefakultních nemocnic se v pondělí i přes tuto výtku za Němečka postavily. "Pan ministr Němeček si zaslouží hájení. Jsme rádi, že dochází ke změnám. Změnil se dohled nad lékovou politikou nebo se začínají zveřejňovat smlouvy," uvedl Stanislav Fiala, výkonný ředitel Asociace českých a moravských nemocnic (AČMN).

Ministr zdravotnictví má nový poradní tým

Němeček se zástupci odborů jednal v pondělí zhruba hodinu. Mimo jiné se dohodli, že při ministerstvu zdravotnictví vznikne nový poradní tým, takzvané grémium. To bude vyhodnocovat dopady změn ve zdravotnictví i dopady teprve připravovaných návrhů. Bude mít mezi deseti až patnácti členy a scházet by se mohla jednou za dva měsíce. Ve skupině mají být zastoupeny odbory, kraje lékařská komora, nemocnice nebo pacientský svaz.

Nemocnice a odbory v pondělí zopakovaly, že situace ve financování zdravotnictví se zhoršuje. "Jsme opět v bodě nula," uvedl za ty lékařské Martin Engel.

"Už nyní jsou prostředky v akutní péči nižší o dvě procenta, v následné péči o osm a nemocnice nemají žádné vnitřní rezervy," řekl předseda Asociace AČMN Eduard Sohlich.

Odbory a zástupci nemocnic a pacientského svazu tvrdí, že nemocnice se dostávají do vnitřního dluhu, který dále prodlužuje lhůty splatnosti faktur.  "Může to vést i k tomu, že pohledávky dodavatelů se mohou stát, a oni se už stávají, předmětem odkupu různých finančních společností. Toto může být předstupněm skryté privatizaci nemocnic," tvrdí tajemník Asociace krajských nemocnice Jaroslav Civín.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video