Vlastní verzi reforem představili odboráři. Počítají podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila například s plošným zavedením registračních pokladen, se zvýšením daní pro firmy a přepracováním důchodové reformy.

Vlastní verzi reforem představili odboráři. Počítají podle předsedy ČMKOS Jaroslava Zavadila například s plošným zavedením registračních pokladen, se zvýšením daní pro firmy a přepracováním důchodové reformy. | foto: ČTK

Vláda žene lidi na nákup do ciziny, vyšší DPH je fiasko, kritizují odbory

  • 1315
Fiaskem skončil podle odborů plán vlády vybrat více peněz zvýšením DPH. Peněz se totiž vybírá méně. "Přibývá lidí, kteří jezdí nakupovat do zahraničí, za nižší ceny," řekl šéf odborového svazu Kovo Josef Středula při prezentaci odborářské alternativy k vládním reformám. Odbory požadují plošné registrační pokladny či vyšší daně pro firmy.

Od letošního roku stoupla daň z přidané hodnoty z 10 na 14 procent, což zvýšilo mimo jiné cenu potravin. "Výběr této daně je přitom za prvních pět měsíců nižší oproti loňskému roku o 2,3 miliardy korun," upozornil ekonomický expert ČMKOS Martin Fassman.

Odbory vidí problém v tom, že se dramaticky zvýšil počet lidí, jimž se vyplatí jet radši na nákup do Německa či Rakouska. Už i lidem, kteří bydlí nad 80 kilometrů od hranic, stojí podle nich za to jet na běžný nákup do zahraničí, protože se jim to vyplatí. A na tomto praktickém příkladě odboráři ukazují, že vládní reformy podle nich potřebují, jak říkají, rozumnou alternativu.

Ministerstvo financí v pondělí připustilo, že se už letos stanovený cíl na výběr daně nepodaří naplnit. "Vzhledem ke zhoršující se ekonomické situaci, která se projevuje zejména poklesem spotřeby veřejného i soukromého sektoru, nebude v letošním roce očekávané inkaso naplněno," připustilo ministerstvo financí (více zde). Podle opoziční ČSSD to ukazuje, vládní politika zvyšování daně z přidané hodnoty selhala a premiér Petr Nečas by měl ministra financí Miroslava Kalouska vyměnit, reagoval předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka.

Odbory chtějí povinné pokladny s pamětí i vyšší daně pro firmy

Odbory v pondělí zveřejnily vlastní vizi vývoje České republiky a reforem. Co navrhují? Podle nich je třeba začít účinně bojovat s korupcí. Navrhují majetková přiznání, zákaz anonymních akcií na majitele, zastavení vládní důchodové či daňové reformy.

Naopak požadují plošné zavedení pokladen, které mají v paměti všechny provedené platby, či zvýšení daní z příjmů firem o jedno až dvě procenta. Podnikatelé by také měli podle odborů přijít o možnost kupovat osobní vozy pro podnikání bez DPH. "Jen tím vším by se mohlo vybrat o 40 až 50 miliard korun ročně navíc," uvedl Fassman.

Odbory také chtějí, aby se zvýšila podpora technickému školství, vědě a výzkumu a aby se postavilo nových nejméně 50 tisíc bytů pro nájemní bydlení.

Zásadním požadavkem odborů je zastavení současné podoby penzijní reformy, která má podle vlády umožnit lidem, aby si část odvodů státu přesměrovali do soukromých penzijních fondů. "Reformy nemají sloužit růstu zisků bank a korporací," prohlásil předseda odborové centrály Jaroslav Zavadil.

Návrhy odborů už komentoval ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09. "To jsou legitimní návrhy hodně levicové politické strany," prohlásil Kalousek v ČT. A o tom, jaké politické návrhy se realizují, rozhoduje výsledek voleb, zdůraznil ministr financí.

Šéf odborového svazu Kovo Středula v pondělí na tiskové konferenci odborů prohlásil, že v návrzích vlády zatím ideologie zvítězila nad rozumnými řešeními. Odboráři chtějí o své vlastní alternativě k vládním reformám jednat jak se zaměstnavateli, tak s ministry kabinetu Petra Nečase.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video