Odbory znovu vyjdou do ulic. Chtějí se postavit do čela protestů proti vládním reformám. S velkou demonstrací počítají na 21. dubna, řekl iDNES.cz šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Odbory znovu vyjdou do ulic. Chtějí se postavit do čela protestů proti vládním reformám. S velkou demonstrací počítají na 21. dubna, řekl iDNES.cz šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil. | foto: ČTK

Odbory vyjdou 21. dubna do ulic. Proti vládě, škrtům a zdražování

  • 2914
Velký protest proti zvyšování DPH, nižšímu růstu důchodů a dalším vládním škrtům chystají odbory na sobotu 21. dubna na pražské Václavské náměstí. Pokusí se přitom sjednotit všechny iniciativy protestující proti vládě a jejím reformám a postavit se do jejich čela. Po poradě vedení odborových svazů to iDNES.cz řekl šéf ČMKOS Jaroslav Zavadil.

Vyzval občany k celonárodnímu odporu proti vládě. "Chceme se postavit do čela všech těch iniciativ, které protestují proti vládním reformám," řekl iDNES.cz Zavadil. Týká se to například organizací, jako je ProAlt či Holešovská výzva, která minulý týden do ulic velkých českých měst dostala tisíce lidí. Se zástupci občanských iniciativ budou odbory jednat o společné akci.

"To, co vyvolala Holešovská výzva, není možné bagatelizovat," prohlásil šéf odborové centrály ČMKOS. Zdůraznil, že odbory nejsou proti demokracii. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 totiž v neděli Holešovskou výzvu označil za uskupení, které jde proti základním prvkům demokracie (více zde).

Odboráři ale kritizují chystaná vládní opatření, která mají vést k dalšímu zvýšení DPH, k omezení valorizace důchodů, a škrty, které povedou k propouštění zaměstnanců ve veřejných službách. Reformy jsou nutné, uznávají odbory, ale nemohou podle nich vypadat tak, jak je připravuje vláda.

Okamžitě zastavit reformy, nebo demisi, prohlásil Zavadil. Nečas: Není důvod, abychom něco měnili

"Vláda by měla okamžitě zastavit asociální reformy, nebo podat demisi," uvedl v pondělí po poledni předseda odborové centrály ČMKOS Zavadil. Vládní strany podle něj ztratily důvěru svých vlastních voličů.

Petr Nečas (ODS) a Karolína Peake (VV) během tiskové konference po jednání vlády, která odsouhlasila církevní restituce (Praha, 11. ledna, 2012)

Premiér a předseda ODS Petr Nečas označil chystanou odborářskou demonstraci za "kolorit" politické situace nejen v České republice, ale i v dalších zemích Evropy. "Není důvod, aby vláda měnila rozpočtovou politiku," řekl Nečas. Výkonná rada ODS v pondělí podpořila Nečase a jeho dosavadní kroky při jednání o stabilizaci státního rozpočtu.

Vládní koalice vyjednává o opatřeních, jimiž by letos dokázala ušetřit 23,6 miliardy korun, v příštím roce přes 42 miliard korun a v roce 2014 ještě dvakrát víc. Proč právě tolik? Aby se vládě podařilo snižovat schodek státního rozpočtu, jak si naplánovala - z letos plánovaných 105 miliard korun až na 70 miliard v roce 2014.

Svůj vlastní protest proti omezování zdravotní péče a hrozícímu rušení ambulancí a nemocnic už dříve, na 27. březen, do Prahy svolaly zdravotnické odbory (více zde) a školské vyhlásily před pár dny stávkovou pohotovost (podrobnosti najdete zde). Vládní úspory by totiž podle nich každého zaměstnance ve školství připravily od dubna do konce letošního roku o 1 200 korun.

Odborům vadí škrty i penzijní reforma. Vláda má hledat příjmy

Odbory jsou přesvědčeny, že místo škrtů by měla Nečasova vláda stabilizovat schodek rozpočtu na současné výši, vzdát se současné podoby penzijní reformy, která odvede část peněz odváděných na důchody do soukromých penzijních fondů, a hledat jiné zdroje příjmů.

V nedělní debatě na ČT přišel například ekonom ČMKOS Jakub Ungermann s tím, aby vláda navrhla povinné registrační pokladny. Jejich zavedení a zpřesnění by podle odborů přineslo až 15 miliard korun ročně. Ministr financí Miroslav Kalousek z TOP 09 je ale proti.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video