Premiér Petr Nečas a předseda odborů Jaroslav Zavadil po ranním jednání

Premiér Petr Nečas a předseda odborů Jaroslav Zavadil po ranním jednání | foto: ČTK

Odbory vstoupily do stávkové pohotovosti, vláda jim ustoupit nechce

  • 2008
Odbory se rozhodly vstoupit do časově neomezené stávkové pohotovosti. Po ranním jednání s premiérem to oznámil předseda ČMKOS Jaroslav Zavadil. Odborářům se nelíbí plány na snižování platů státních zaměstnanců. Premiér Petr Nečas po schůzce zopakoval, že vláda od škrtů neustoupí.

Odboráři jednali s předsedou vlády asi hodinu. Podle Zavadila by se většina odborových svazů smířila s desetiprocentním zkrácením objemu peněz na platy. Nesouhlasí však s návrhy, jak tohoto cíle dosáhnout, tedy se změnami tarifních tabulek, jak je navrhuje ministr práce Jaromír Drábek.

"Odbory slibovaly, že si budou analyzovat poslední návrh ministra Drábka. Po podrobné analýze se ukázalo, že tyto změny by měly mnohem větší dopady na zaměstnance, než se předpokládalo. Ten systém je nevyhovující a diskriminující. I po jednání je efekt vůči zaměstnancům mizivý, proto odbory už v pondělí vyhlásily časově neomezenou stávkovou pohotovost," uvedla mluvčí odborářů Jana Kašparová.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Premiér Nečas chce s odbory ještě jednat. Za dva týdny plánuje svolat ekonomickou radu ministrů a nároky odborářů probrat. "Vláda má celou dobu konzistentní stanovisko s tím, že o konkrétní formě, jak proběhne krácení platů, budeme dále jednat a dále budeme hledat společnou cestu," uvedl po ranním setkání předseda vlády.

Zda skutečně dojde na hromadnou stávku, předseda odborářů Zavadil ještě nepotvrdil.

ČSSD ODBORY PODPOŘILA

"Stávkovou pohotovost, kterou vyhlásili zástupci odborů, považuje sociální demokracie za další důkaz špatně nastavené a sociálně nespravedlivé politiky vlády Petra Nečase. Ukazuje se, že koaliční vláda je připravena prosadit si své návrhy silou a dialog se svými sociálními partnery tak vede jen naoko, bez zjevné snahy jakékoli dohody," míní statutární místopředseda ČSSD Bohuslav Sobotka.
ČSSD podle Sobotky odboráře plně chápe a reakci odborů považuje za adekvátní.

"Definitivně se rozhodneme v příštích týdnech po dalších jednáních. Většina odborů se s desetiprocentním krácením objemu mezd smířila, ale ne zdravotníci, kteří nejspíše půjdou vlastní cestou a budou jednat jak s resortem zdravotnictví, tak s ministerstvem práce a sociálních věcí," dodal Zavadil.

Míč na straně poslanců

Vláda novelu zákoníku práce, která rozšiřuje možnost zavedení pásmového odměňování ve většině oblastí státní správy, už odsouhlasila. Návrh počítá také se zrušením číselného vyjádření poměru mezi nejvyšší a nejnižší platovou třídou, která nyní činí násobek 3,4.

Stejně tak by měl být zrušen rozdíl mezi nejnižším a nejvyšším platovým stupněm, který je stanoven na násobek 1,5. Podle odborů to však znamená likvidaci současných platových tabulek. Proto s návrhem nesouhlasí.

Podle Kašparové je nyní "míč na straně poslanců". "Čekáme, že nějaká reakce přijde z Poslanecké sněmovny. Novelu už vláda odsouhlasila, teď se o ní mají bavit právě poslanci," dodala.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video