Josef Středula

Josef Středula | foto: František Vlček, MAFRA

Ve stávkové pohotovosti jsou i hasiči a zdravotníci. Podpořili učitele

  • 143
Odboráři z veřejného sektoru vyhlásili ve středu stávkovou pohotovost na podporu svého požadavku na růst platů. Ke školským odborům, které do stávkové pohotovosti vstoupily už v úterý, se tak připojily i odbory úřednické, zdravotnické, hasičské či policejní - celkem 13 svazů. Trvají na zvýšení tarifů učitelům o 15 procent a ostatním o deset procent od listopadu.

Novinářům to po jednání předáků řekl šéf Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula.

Ve veřejném sektoru pracovalo loni 626 100 lidí. Vláda se zatím nedohodla na tom, o kolik, komu a kdy přidá. Podle ministra financí Ivana Pilného na pokrytí odborářských požadavků v rozpočtu nejsou peníze. Výdělky by se zvedaly učitelům, hasičům, policistům, zdravotníkům, úředníkům, pracovníkům v sociálních službách či v kultuře.

Česká konference rektorů kvůli nespokojenosti s návrhem rozpočtu 2018 vyhlásí 2. až 6. 10. protestní Týden pro vzdělanost, uvedl rektor Bek na Twitteru.

06.září 2017 v 11:11, příspěvek archivován: 06.září 2017 v 11:33

Česká konference rektorů vyhlašuje na 2.-6.10. protestní "Týden pro vzdělanost". Státní rozpočet na 2018 zatím nezohledňuje požadavky VŠ.

„Stávková pohotovost byla vyhlášena ve všech 13 odborových svazech. Jsme připraveni vyjednávat, ale připravujeme i kroky, abychom mohli přistoupit k vyhlášení stávky, která ale není náš cíl. Sociální smír má mnohem větší cenu než bouře v ulicích,“ řekl Středula.

„Peníze jako ministr financí hledám, už dvakrát jsem řešil přímou stránku státního rozpočtu, dohodli jsme se s premiérem, že probereme nespotřebované výdaje, které mají jednotliví ministři, a čekáme na zprávu. Snažíme se najít rezervy. Debata probíhá,“ řekl ministr financí Ivan Pilný iDNES.cz.

Dodal, že Středula se snaží za každou cenu zviditelnit a používá k tomu jako nástroje ostatní. „Nic nebylo uzavřeno, dialog probíhá. Nechápu militantní úsilí odborových předáků,“ dodal.

K protestům rektorů ministr iDNES.cz řekl, že mezi jimi nevidí jednotu. „Myslím, že by se měli především věnovat problémům vzdělávání,“ řekl.

Kdy jindy zvyšovat platy?

Premiér Bohuslav Sobotka požadavek odborů znovu podpořil. Na svém facebookovém profilu uvedl, že chce přesvědčit koaliční partnery ve vládě, aby se zvýšením tarifů pro všechny od listopadu souhlasili. „Ekonomika rychle roste, opatření proti šedé ekonomice pomáhají výrazně zvyšovat výběr daní. Kdy jindy by měl stát zvednout platy svých zaměstnanců, když ne teď!“ uvedl premiér.

Školské odbory vyhlásily stávkovou pohotovost. Vláda s růstem platů otálí

Odboráři uvádějí, že s vládou v letošním volebním roce začali o růstu platů jednat dřív než obvykle. První schůzka s premiérem a ministryní práce Michaelou Marksovou se konala koncem dubna. Původně odbory požadovaly přidání od září, na červnovém jednání se zástupci vlády a lídry souhlasily s listopadovým termínem. Předáci si stěžují na to, že za poslední více než dva týdny se řešení nepřiblížilo.

Odboráři připraví přerušení práce

Odboráři ve stávkové pohotovosti zřídí stávkové výbory a začnou připravovat přerušení práce. Stávkovat nesmí příslušníci bezpečnostních sborů a ozbrojených sil a také soudci a žalobci. Omezené právo na zastavení práce mají pak někteří státní zaměstnanci a lidé, kteří zachraňují životy.

Průměrný plat ve veřejné sféře se za poslední tři roky zvedl o zhruba 3500 korun. Zatímco v roce 2013 dosahoval 26 024 korun hrubého, loni činil 29 501 korun. Meziročně se zvýšil o 5,5 procenta. Odměny, příplatky a náhrady tvořily 34 procent výdělku. Menší částku než průměr vydělávalo 61 procent zaměstnanců.

Na pondělní koaliční schůzce o rozpočtu a růstu platů dohoda nepadla. Vládní strany se shodují na tom, že by učitelé měli dostat přidáno víc než ostatní. O kolik a kdy by si pracovníci veřejné sféry měli polepšit, není zatím jasné. Další jednání se má konat 11. září. Odboráři věří tomu, že ministři do konce týdne zdroje na přidání najdou.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video