Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil jednal o

Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil jednal o připravovaném zákonu o stávce s ministrem práce a sociálních věcí Jaromírem Drábkem. (26. července 2012) | foto: ČTK

Nedělejte zákon o stávce, žádaly odbory. Drábek neustoupil

  • 197
Odbory znovu vyzvaly vládu, aby přestala připravovat obecný zákon o stávce. Odborářský boss Jaroslav Zavadil tvrdí, že současný zákon o kolektivním vyjednávání vyhovuje, a není ho proto třeba měnit. Ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek ale požadavek odborářů odmítl.

Zavadil po čtvrteční schůzce předsednictva tripartity novinářům řekl, že ministr práce a sociálních věcí Jaromír Drábek z TOP 09 sice věcný záměr sporné předlohy vrátil do připomínkového řízení, materiál se ale značně odchýlil od původního záměru, proto by měl být zcela opuštěn.

Odbory považují dosavadní legislativní úpravu vyhlašování stávek za dobrou a souhlasí s nimi i zaměstnavatelé. Nově by podle Zavadila mohly stávkovat pouze odbory, a nikdo jiný. "Stávka v roce 1989 by tak byla nelegitimní," uvedl s tím, že ji nesvolávaly odbory. Drábek mu na tiskové konferenci oponoval tím, že by byla nejen legitimní, ale i legální.

Ministr Drábek chce o předloze se sociálními partnery dále vyjednávat. Druhé připomínkové řízení končí 31. července a podle Drábka není věc akutní, je proto připraven diskutovat. "Nemohu vyhovět požadavku zastavit práce na zákoně, taková úprava chybí. Já bych tím porušil své ústavní kompetence," uvedl Drábek.

"Zákon o stávce je dobře zpracován a je jenom na vládě, zda vymyslí nějaký zákon o obecné stávce," vyjádřil se ke sporu prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

Zákon vzniká kvůli masivní stávce v dopravě

Zákon o kolektivním vyjednávání, který vyhovuje odborům i zaměstnavatelům, stanovuje podmínky zastavení práce kvůli sporům při uzavírání kolektivních smluv. Podle vlády ale chybí obecná úprava. Na ní začal Drábek pracovat po loňské červnové stávce v dopravě, kterou odbory uspořádaly proti vládním reformám. Vyhlásily ji před víkendem na pondělí. Soud je zastavil, protože akci neoznámily tři dny předem. Odboroví předáci uváděli, že se protest týká hospodářských a sociálních zájmů, takže se na něj zákon o kolektivním vyjednávání nevztahuje. Stávku ale stejně raději odložili ze 13. na 16. června (více o loňské červnové stávce čtěte zde).

Vláda pak prohlásila, že právě takové akce upraví zákonem, aby se při nich zajistil minimální provoz a snížil se jejich ekonomický dopad. Podle odborářů ale původní návrh případné stávky proti reformám či vládě vůbec neupravoval, vznikl na "politickou objednávku vlády" po loňské stávce a měl pořádání podobných akcí bránit. Předáci žádali stopnutí příprav normy. Stala se také jedním z důvodů, proč přestali chodit na zasedání tripartity.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video