Předseda ČSSD Jiří Paroubek, premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. (2. února 2010)

Předseda ČSSD Jiří Paroubek, premiér Jan Fischer a ministr financí Eduard Janota. (2. února 2010) | foto: Stanislav Zbyněk, ČTK

Odborům neustupujeme, tvrdí vláda. Ze stávky se obviňují ODS a ČSSD

  • 765
Zdanění zaměstnaneckých výhod přerůstá ve stále silnější předvolební téma. Mluvčí vlády odmítl názor, že by úřednický kabinet ustupoval odborářům a nahrával levici. Podle ODS právě sociální demokraté využívají hrozbu stávkou v dopravě ke sbírání bodů. Naopak ČSSD viní ze stávky občanské demokraty, kteří blokují Sněmovnu.

Oborové svazy v dopravě se dnes rozhodly odložit stávku, původně plánovanou na pondělí, až na čtvrtek 4. března. Vedlo je k tomu včerejší mimořádné jednání vlády, která schválila úpravu zdanění zaměstnaneckých výhod, třeba režijních jízdenek. (více o odkladu stávky čtěte zde)

STÁVKA SE ODKLÁDÁ NA ČTVRTEK

Přečtěte si více o dnešním jednání odborářů

"Vláda odborářům neustoupila, jen využila legislativní možnost pokusit se naplnit dohodu premiéra Jana Fischera, ministra financí, poslanců ČSSD a ODS a předáka Odborového svahu dopravy na změně zákona o DPH," hájí stanovisko kabinetu mluvčí Roman Prorok. Tato domluva vzešla z jednání 10. února.

Premiér podle mluvčího dnešní rozhodnutí koalice dopravních odborů o odkladu stávky vítá. "Ale nemůže Poslaneckou sněmovnu k ničemu nutit," dodal Prorok s odkazem na vládní žádost o vyhlášení legislativního stavu nouze.

Schůze o požadavcích odborářů bude v úterý

Předseda Sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) je v zahraničí, ale první místopředsedkyně Miroslava Němcová z ODS vládě vyhověla a schůzi k novele zákona o dani z přidané hodnoty svolala na úterý 2. března. Ve stavu legislativní nouze.

Legislativní nouze

- Stav vyhlašuje předseda Sněmovny na žádost vlády, když jsou "zásadním způsobem ohrožena základní práva a svobody občanů nebo bezpečnost státu nebo kdy státu hrozí značné hospodářské škody." Sněmovna může hlasováním stav legislativní nouze zrušit nebo zkrátit.

- Předsedovi Sněmovny to umožňuje nařídit, aby byl předložený vládní návrh zákona projednán ve zkráceném řízení. Zkracují se mimo jiné lhůty mezi prvním, druhým a třetím čtením zákona, takže norma může projít Sněmovnou mnohem rychleji, než je běžné.

Podrobnosti o legislativní nouzi se dočtete zde.

Ani to ale nemusí nic vyřešit, protože nejsilnější strany ve Sněmovně se vzájemně obviňují z odpovědnosti za stávku. ODS odmítá jednat pod hrozbou zastavení dopravy, navíc stav legislativní nouze nepovažuje za odpovídající situaci. Takové opatření se prý hodí spíš při řešení následků povodní.

"Jsme připraveni s odboráři jednat, ale vyhrožování stávkou v dopravě pokládáme za nepřijatelné vydírání. ODS mu podléhat nechce a nebude. Pokud dojde na hlasování o benefitech v době vyhlášené stávky, nepodpoříme je," prohlásil předseda poslanců Petr Tluchoř.

Protest označil za politicky motivovaný, odboroví předáci se podle něj zapojili do předvolební kampaně ČSSD. Na otázku, jestli v případě odvolání stávky ODS požadavky odborářů podpoří, Tluchoř jen zopakoval: "Jsme připraveni jednat."

"Naše zpolitizovanost je nesmysl, stávka se teď nehodí žádné straně," reagoval v České televizi šéf Odborového svazu dopravy Luboš Pomajbík. Podle něj se odbory snažily řešit problém s benefity už koncem loňského roku, ale Sněmovna není schopná návrhy projednat.

Odbory převodovou pákou levice?

V tom se shodne s ČSSD, podle níž už mohly být námitky odborů před dvěma týdny vyřešeny a na hrozbu stávkou nemuselo dojít. I sociální demokraté ale odmítají, že by odbory politizovali.

Doba, kdy byly odbory převodovou pákou KSČ, už jsou dávno pryč, řekl novinářům místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach. Jeho kolega Bohuslav Sobotka pak dodal: "Pokud bude stávka, prvním viníkem je postoj a obstrukce ODS." Škromach obstrukce přirovnal k formě stávky. (o dnešní obstrukci si přečtěte zde)

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video