Rodiče i žáci jsou po zpřísnění podmínek při výběru SŠ zodpovědnější. Ilustrační foto

Rodiče i žáci jsou po zpřísnění podmínek při výběru SŠ zodpovědnější. Ilustrační foto | foto: Dan Materna, MF DNES

Odborník: Pečlivá volba se vyplatí víc než dřív

Alespoň v jedné věci se pravidlo, kdy si děti do prvního kola přijímaček smějí podat jen jedinou přihlášku, osvědčilo. Odborníci se shodují, že rodiče i školáci začali brát výběr školy mnohem zodpovědněji než dřív.

ČLÁNKY K TÉMATU:
SPECIÁL: Vyberte si SŠ - seznamy škol
Podceňovat výběr střední školy se nevyplatí
Slovnímu hodnocení zatím vládne zmatek
Ještě je čas na přijímačky nanečisto
SPECIÁL o výběru SŠ s interaktivními testy

"Školy také díky této novince častěji upouštějí od zkoušek a více využívají zjednodušeného přijímacího řízení. Uchazeči pak obvykle absolvují při přijímačkách už jen například pohovor, při kterém se ukáže, zda mají o zvolený obor skutečný zájem," podotýká Libor Berný z Národního ústavu odborného vzdělávání.

Je podle vás správné, že se smí podávat jen jedna přihláška v prvním kole přijímacího řízení?
To nelze říci bez důkladného šetření jak na jednotlivých školách, tak mezi samotnými uchazeči o studium. Faktem je, že právě na toto nové pravidlo se děti a jejich rodiče nejčastěji ptají při konzultacích v poradnách.

Na co by rodiče a děti neměli před vyplněním přihlášky na střední školu zapomenout?
Především by se měli do vybrané školy jít osobně podívat a promluvit si s vedením školy a učiteli. Určitě se také vyplatí sehnat si informace od žáků nebo i absolventů té školy. A co je nejdůležitější: na výběr školy je třeba myslet včas. Nelze to dělat tak, že si rodiče teprve v listopadu uvědomí, že mají doma deváťáka.

Jak rodiče poznají, že je jejich dítě studijní typ?
Samozřejmě především podle výsledků dítěte ve škole. Když si přesto nejsou rodiče jisti, měli by se obrátit na některou z pedagogicko-psychologických poraden. Ty mají k dispozici velmi přesné testy, s jejichž pomocí se dá určit, zda má dítě ke studiu předpoklady, či nikoli.

Co s dítětem, které nemá vyhraněné zájmy a neví, na jakou školu se přihlásit?
Záleží na tom, zda má dítě výborné výsledky na základní škole. V takovém případě je lépe profesní volbu odložit a rozhodně jít studovat gymnázium. Pokud dítě tak dobré výsledky na základní škole nemá, mělo by si projít některý z testů, které odhalí profesní orientaci. Takové testy mají třeba v informačních poradenských centrech úřadů práce.

Kde se děti po prvním kole přijímaček dozvědí, které školy vypíší kola druhá? Jaká platí pravidla v druhém kole přijímaček?
Seznamy středních škol, které vypíší druhé kolo přijímacího řízení, budou k dispozici na krajských úřadech.

Kde všude lze získat informace potřebné k výběru střední školy?
Informace lze získat na internetových stránkách škol, pak na portálu Správy služeb zaměstnanosti. Dětem a jejich rodičům rádi poradíme i my v Centru kariérového poradenství Národního ústavu odborného vzdělávání.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video