Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula

Předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula | foto: Jan Strouhal, MAFRA

Odborník na vakcíny: Na 50 procent přijde na podzim ničivý úder chřipky

  • 59
Epidemiologové se obávají, že na podzim udeří druhá vlna prasečí chřipky. Podle jejich varovných scénářů by mohl virus zmutovat s běžnou chřipkou a ničivě udeřit. Podobně jako ve Španělsku v roce 1918. "Já osobně současné riziko vnímám jako velmi vysoké, cca 50 %," řekl předseda České vakcinologické společnosti Roman Prymula.

Jedna z prvních otázek směřovala k tomu, na kolik procent Prymula odhaduje, že se stane to samé, co v Evropě na začátku dvacátého století, kdy po první mírné vlně chřipky přišla druhá, několikanásobně ničivější.

"Přesné číslo Vám nikdo neřekne. Jedná se o spekulaci. Já osobně současné riziko vnímám jako velmi vysoké, cca 50 %," odpověděl Prymula.

odpovědi profesora Prymuly zde

Rok 1918 se pojí s jednou z nejhorších pandemií chřipky, která si vyžádala téměř padesát milionů životů. Osm milionů lidí přitom zemřelo ve Španělsku, tento hrozivý počet dal také pandemii její jméno - španělská chřipka. - čtěte Příběh zabijáka aneb historie chřipkových epidemií

Jednoho ze čtenářů zajímalo, jestli ti, co prodělají prasečí chřipku teď, budou imunní vůči novému zmutovanému viru.

"Domnívám se, že s největší pravděpodobností tomu tak skutečně bude. Je tu paralela s pandemií 1918. V tomto slova smyslu může onemocnění v této klinicky mírné podobě prospět. Na druhou stranu při jakékoliv závažnější existující chorobě klinický průběh může být výrazně horší," uvedl Prymula.

Otázky se točily i kolem těhotenství. Světová zdravotnická organizace (WHO) totiž doporučuje, aby se těhotné ženy nechaly očkovat. "I když WHO trimestr zatím příliš nespecifikuje, domnívám se, že je lépe zvolit 2. či 3. V prvním trimestru jisté riziko nepochybně existuje," odpověděl Prymula.

V on-line rozhovoru Prymula také připomněl, v jakém pořadí budou v případě pandemie očkovány skupiny obyvatel. Jednak to bude integrovaný záchranný systém a zdravotníci prvního kontaktu, kteří budou primárně očkováni z profesního hlediska.

"Z hlediska zdravotního pak chronicky nemocní i astmatici, ale i lidé s vyšším stupněm obezity, těhotné ženy, děti, starší jedinci. Bude záležet na dostupnosti vakcíny," řekl.

Prasečí a ptačí chřipka. Zmutují?

Zatím se prasečí chřipkou nakazilo přes 63 Čechů. Na podzim ale může přijít mnohem agresivnější vlna chřipkového viru H1N1. Zvláště pokud virus prasečí chřipky zmutuje s virem chřipky ptačí.

Zatímco virus mexické chřipky A(H1N1) se šíří rychle, ale není tak nebezpečný, ptačí virus A(H5N1) se šíří hůře, avšak úmrtnost na něj je vysoká. Pokud by viry zmutovaly, mohl by být další průběh prasečí chřipky vážnější. - čtěte Druhý úder prasečí chřipky může přijít na podzim

Chřipkou jsou paradoxně nejvíce ohroženi mladí lidé do devětadvaceti let.

Prymula doporučuje vytvářet si přirozenou imunitu a odolnost - neoslabovat organismus kouřením či alkoholem, zdravě jíst a pravidelně sportovat. "Největší chybou by bylo, kdyby lidé do sebe teď začali cpát nakoupené léky proti virům," myslí si lékař.

V on-line rozhovoru padl dotaz, jak se bránit proti chřipce ve Velké Británii, kde počet nemocných prudce stoupá. "Mám strach o syna, jede v sobotu na 3 týdny na jazykový kurz do Londýna - má již všechno zařízené ve škole, v rodině, letenku. Máme ho něčím vybavit - léky s sebou, vitamíny, roušky?," napsala čtenářka iDNES.cz.

"Cestu bych nerušil. Maximální možná ochrana je 1 balení virostatika s sebou pro případ vzniku onemocnění (aplikovat pouze po vzniku)," odepsal Prymula.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video