Jan Líska | foto: Archiv Jana Lísky

Odborník na Barmu: Hnutí má naději, svět o něm ví

  • 3
Šafránová revoluce má naději na úspěch už jen proto, že svět o Barmě ví. V on-line rozhovoru to řekl Jan Líska ze společnosti Člověk v tísni. Před 19 lety, kdy junta při potlačování demonstrací zmasakrovala na 300 lidí, se události dařilo do značné míry držet pod pokličkou.

ODPOVĚDI JANA LÍSKY NAJDETE ZDE

"Současné protesty se od těch z roku 1988 liší například v tom, že tentokrát je vedou mniši, zatímco tehdy byli hybnou silou protestů studenti," řekl Líska, který má v rámci Člověka v tísni na starosti právě barmské projekty.

"Dalším rozdílem je to, že svět dnes situaci sleduje mnohem bedlivěji, a juntě se tedy nemůže podařit potlačení protestů ututlat. My všichni doufáme, že současné demokratizační hnutí má naději na úspěch. Ta naděje je bezesporu větší než v roce 1988," uvedl.

Ale hned dodal: "Zahájení dialogu s opozicí a propuštění Su Ťij by byl fantastický úspěch a velký posun vpřed. Bohužel to zatím není vůbec jisté..."

Šafránová revoluce, největší za 20 let
Barma, oficiálně Myanmar, platí za jednu z nejtužších diktatur světa. V zemi vládne už 45 let vojenská junta, která jakékoli protesty likviduje silou.

Současné události v zemi jsou nejmasovější za posledních dvacet let. Prapůvodní příčinou bylo náhlé prudké zvýšení cen pohonných hmot minulý měsíc. Z pocitu bezmoci a vzteku se postupně zrodilo všelidové povstání.

Do ulic Rangúnu a dalších měst vyšli buddhističtí mniši a pokojně žádali demokracii. Nejprve jen pár stovek statečných, k nimž se postupně přidávalo víc a víc lidí. O víkendu se mnohatisícový dav prodral až k domu nejslavnější disidentky světa Do Aun Schan Su Ťij, kterou junta drží už 12 v let v domácím vězení. V pondělí bylo demonstrantů sto tisíc.

V minulosti všemocná armáda se dlouho zdráhala zasáhnout. V úterý ale vyhlásila noční zákaz vycházení a zákaz shromažďování a ke svatyním v Rangúnu poslala vojáky. Následné střety zatím přinesly dvě oběti z řad mnichů a stovky zraněných. - více zde

Bush ohlásil nové sankce
Na Barmu se soustředil i americký prezident George Bush při včerejším projevu v OSN. Ohlásil zpřísnění sankcí i vízových pravidel vůči představitelům junty.

"Spojené státy jsou na mezinárodním fóru největším kritikem barmského režimu, vůči kterému uvalily tvrdé ekonomické sankce, aktivně podporují opozici a tak dále," uvedl Jan Líska.

"Kritická je vůči současnému režimu i Evropská unie, její sankce však nejdou tak daleko jako ty americké... Mnohem méně kritický je bohužel postoj sousedních států, zejména Číny, pro které je - s ohledem na významné nerostné a přírodní bohatství Barmy - výhodné s juntou obchodovat," vysvětlil.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video