Odborníci: Žalujte školu za šikanu

  • 71
Zatím to nezkusil ani jeden rodič, i když to jde a výsledek by stál za to. Psychologové a právníci apelují na rodiče dětí šikanovaných spolužáky: Zažalujte za to školu. Právě ta je povinná zajistit bezpečí dětí a dozor.

"Dokud to rodiče dětí, které spolužáci týrají, nebudou masově žalovat, školy nezačnou šikanu řešit, nic je k tomu nedonutí," apeluje na rodiče Jan Michalík z katedry speciální pedagogiky olomoucké Palackého univerzity.

Rodiče však většinou netuší, že mohou školu žalovat. Výzva rodičům šikanovaných dětí, aby žalovali školu, je i v novém programu ministerstva školství pro boj se šikanou.

Ředitelé škol většinou případy šikany neřeší a snaží se je ututlat, aby si nepokazili pověst. Šikanu přitom pocítilo každé druhé dítě. Devět učitelů z deseti ji neumí rozpoznat.

"Zrovna minulý týden jsem jednu matku přesvědčoval, ať žalobu na školu podá. Její dvanáctiletou dceru sexuálně zneužíval o rok starší žák a škola o tom ani nevěděla. Přitom má dohlížet na bezpečí dětí," říká psycholog Michal Kolář. Žena odmítla, bojí se pomsty.

Ze školy se pravidelně vracel v slzách
Kdyby byla Helena Petrůjová z Prahy před pár lety tušila, že je to možné, neváhala by ani vteřinu a školu, která dopustila šikanování jejího syna spolužáky, by s jistotou zažalovala.

Recept na boj s šikanou, který tento týden představili právníci a psychologové, pro ni přišel pozdě. "Teď už to nemá smysl, Tomáš základní školu dochodil," říká Petrůjová.
Když to potřebovala, nevěděla o tom, jak šikanu řešit, vůbec nic.

"Dokonce jsem nejdřív chybu viděla v synovi," vzpomíná žena. Její Tomáš se ze školy pravidelně vracel v slzách. Spolužáci byli v jeho týrání vynalézaví. "Bili mě, ponižovali, jednou mi zlomili ruku. Přestávky mezi vyučovacími hodinami pro mě znamenaly děs," vybavuje si nepříjemné okamžiky Tomáš.

Žalujte školy, radí právníci
Odborníci se shodují: násilí mezi školáky narůstá tak, že je třeba proti tomu tvrdě zakročit. A vyzývají rodiče šikanovaných dětí, aby hromadně začali žalovat školy za to, že nezajišťují patřičný dohled nad žáky.

Pod tlakem soudů by podle odborníků musely školy změnit svůj přístup a šikanu začít konečně řešit, což zatím většinou nedělají. "Existuje na to dokonce speciální paragraf," podotýká Jan Michalík z katedry speciální pedagogiky olomoucké Palackého univerzity.

Zmínka o možnosti žalovat školu a nespokojit se jen s trestním oznámením na útočníka je i v novém programu ministerstva školství pro boj s šikanou. Ministerský "recept" na potírání sílící brutality dětí počítá také s řadou dalších opatření.

Mimo jiné nabízí učitelům školení, kde by jim psychologové vysvětlili, jak šikanu rozpoznávat hned v zárodku a také ji účinně řešit. Dosud se to učitelé neměli kde naučit: předmět školní šikanování se vyučuje jen na Pedagogické fakultě Palackého univerzity v Olomouci. Jenže i tam je jen nepovinný.

Šikana je v každé škole
Odborníci, kteří na zakázku ministerstva projekt zpracovali, školám radí, aby přijaly preventivní opatření: učitelé by měli využívat třídnické hodiny k tomu, aby dětem přiblížili, co jsou obyčejné klukoviny a čemu se už říká šikana.

Každá škola by měla mít dětský parlament, aby žáci mohli řediteli přímo sdělit, co je trápí. Na dveřích ředitelny zase nesmí chybět schránka na anonymní podněty školáků.

A hlavně by si měla každá škola přiznat, že se jí šikana mezi dětmi nevyhne, a pro tyto případy mít předem připravený krizový plán. "Program jsme rok zkoušeli v jedné základní škole v Hradci Králové. Za tu dobu tam případů ubylo o polovinu, což je úspěch," podotýká psycholog Michal Kolář.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video