Úrazy dětí jsou o prázdninách časté. Rizika na ně číhají venku i při grilování

Úrazy dětí jsou o prázdninách časté. Rizika na ně číhají venku i při grilování | foto: Profimedia.cz

Odborníci varují před prázdninovými riziky. Roste počet dětských úrazů

  • 18
S blížícími se prázdninami přišli odborníci s radami, jak léto přežít ve zdraví. Záchranáři varují, že úrazy jsou nejčastější příčinou smrti dětí. Počet případů, které končí tragicky, přitom loni citelně narostl. Děti by se proto měly například vybavit dobrými bezpečnostními pomůckami při sportu. A hodit se bude i kontrola lékárničky.

Přesto, že úraz je v dětském věku nejčastější příčinou úmrtí, se jejich počty stále nedaří snižovat. "Během loňských prázdnin zasahovaly naše posádky u 433 úrazů dětí. Tento počet představuje v meziročním srovnání nárůst o 5,3 procenta. V porovnání počtu prázdninových dětských úrazů v letech 2008 a 2007 došlo dokonce k navýšení o 28 procent," upozorňuje mluvčí pražských záchranářů Jiřina Ernestová.

GrilováníNejvíce ohrožené jsou podle ní děti do tří let, kde úrazovost narostla o 14 případů. "Nejčastěji dochází k poranění dětí při sportu a zábavě, se vzrůstající oblibou zahradního grilování stoupá i počet dětských popálenin, barevná pestrost obalů dezinfekčních prostředků láká dětí k ochutnávce, která má za následek poleptání nebo intoxikaci organismu. Osm dětí se během loňských prázdnin zranilo pádem z výše, třináct dětí utrpělo řezná poranění," počítá Ernestová.

Upozornila také na rizika spojená s bodnutím hmyzu a alergickými reakcemi. A aktuálním tématem se stává oslava vysvědčení a popíjení alkoholu.

"Díky jeho nadměrné konzumaci skončí každoročně několik mladistvých oslavenců v nemocničních zařízeních. V loňském roce vyjížděli pražští záchranáři ke 12 opilým nezletilým ve věkovém rozmezí 15 - 17 let," uzavřela.

Opatrně na vodě

Středočeští záchranáři zase varují před vodními radovánkami a sjížděním řek, jen v posledních dnech totiž zasahovali u čtyřech případů tonutí.

"Lidé by měli při koupaní a plavbě na kanoích či raftech dodržovat základní pravidla. V první řadě by neměli chodit do vody po požití alkoholu. Alkohol snižuje odhad nebezpečí a lidé pod vlivem alkoholu přeceňují své schopnosti i síly," radí mluvčí středočeských záchranářů Tereza Janečková.

Zvýšeného toku Sázavy využili odvážní vodáciDodala, že ani zkušení vodáci, natož děti, by neměli zapomenout na plovací vestu a helmy a nepodceňovat řeky rozvodněné po deštích. Nebezpečné jsou i skoky do neznámé vody. Ne každé dno je stálé a tam, kde šlo skákat vloni, letos už nemusí.

"Lékaři také doporučují, aby se lidé při vstupu do studené přírodní vody postupně ochlazovali a poté teprve šli do vody. Náhlé ponoření do studené vody totiž může způsobit zástavu srdce, a to i u zdravého člověka. Při delší době strávené pod vodou může dojít k podchlazení a v jeho důsledku k vyčerpání organismu," dodala Janečková.

Obzvlášť opatrní při koupání by měli být zejména kardiaci, astmatici, epileptici, lidé s vysokým krevním tlakem a všichni, kdo trpí nějakým chronickým onemocněním.

Zkontrolujte lékárničky, kupte si krém

I Česká lékárenská komora přišla před prázdninami s varováním. Nabádá před cestou do zahraničí nebo turistikou zkontrolovat lékárničky.

"Správně vybavená lékárnička může být doslova životně důležitá, ať se jedná o cestovní lékárničku do určité oblasti, nebo o autolékárničku. Samozřejmostí je také kontrola použitelnosti jednotlivých součástí lékárniček, které již máte. Léky či obvazový materiál s prošlou dobou použitelnosti je nutné nahradit novými, často modernějšími a účinnějšími přípravky," připomínají lékárníci.

Zvýšenou pozornost je nutné věnovat také kůži, na kterou nejen u moře, ale i v horách a ve městě paří slunce. Podle ostravského kožního lékaře Petra Zajíce se u nás za posledních třicet let čtyřikrát zvýšil výskyt melanomu - nejagresivnějšího kožního nádoru.

Ilustrační foto"Nárůst kožních nádorů souvisí s životním stylem. Je to daň za bohatství. Lidé jezdí na dovolené do exotických zemích, navštěvují solária a vystavují se slunci i škodlivému ultrafialovému záření víc než dřív. Roli hraje i genetická dispozice a pokles ozonu ve stratosféře," vysvětluje Zajíc a přidává dva problémy.

Lidé podle něj nevědí, že kožní lékaři jim vyšetří kůži zdarma kdykoli, a stále se neumí před sluncem dobře chránit. Opakovaně si nechávají spálit kůži, což se může časem projevit rakovinou. Když si jdou koupit do lékárny nový ochranný krém, nevědí, podle čeho vybírat. A i když zvolí vysoký ochranný faktor, nenanesou ho potřebné množství.

17. června je Den lékáren

Pomohou jim zkušení lékárníci. Třetí červnový čtvrtek pořádají Den lékáren. Letos připadá na 17. června. Během něj je pro pacienty připraveno rozšířené odborné poradenství v lékárnách po celé České republice.

"Pacientům pomůžeme určit jejich fototyp, vysvětlíme jim, jak dlouho se mohou vystavit slunečnímu záření bez rizika a jaké prostředky mají použít k ochraně jejich zdraví před následky nadměrného slunění," uvádí v tiskové zprávě.

Důležité například je vybírat krém s ochranou proti UVA i UVB zářením. Zatímco dříve se krémy soustředily na ochranu před UVB zářením, které způsobuje spáleniny kůže, výzkumy ukázaly, že neméně důležitá je ochrana před UVA zářením, které proniká hlouběji a způsobuje rakovinu.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video