Odborníci: Těhotnou mohly zachránit pásy

  • 148
Zdravotní stav pěti dospělých a tří dětí se po tragické sobotní nehodě na Blanensku mírně zlepšil. Čelní srážku nepřežily těhotná žena a dvouleté dítě. Podle odborníků by ženě mohlo zachránit život, kdyby byla připoutaná.

Mnoho těhotných žen se totiž v autě nepoutá. Bojí se, že by pásy při nárazu mohly ohrozit dítě. Odborníci ale upozorňují, že by se i ženy v pokročilém stupni těhotenství měly pokaždé připoutat.

Tragická nehoda se odehrála za deštivého počasí na tahu mezi Brnem a Svitavami nedaleko Černé Hory na Blanensku v sobotu kolem poledne. Čelně se střetly dva osobní vozy s mladými rodinami. - podrobnosti a fotografie zde

Policii se po nehodě ozval svědek, který jel za jedním z vozů. Ten podle mluvčího blanenské policie Miroslava Kovaříka potvrdil, že se řidič favoritu chystal několikrát předjíždět přes dvojitou plnou čáru.

"Když však už poněkolikáté vyjel zpoza dodávky, čelně se srazil se seatem. Jeho řidič neměl šanci zareagovat. Řidič favoritu je téměř jistým viníkem nehody," řekl iDNES Kovařík.

U soudu mu navíc může přitížit fakt, že nikdy nevlastnil řidičský průkaz. - více zde

Zraněným se už daří lépe
Seat řídil 35letý muž z Blanenska. Jeho 29letá manželka, která byla v pokročilém stadiu těhotenství a seděla vedle něj, na místě zemřela. Jejich dvě děti ve věku dva a deset let byly stejně jako řidič těžce zraněny.

Náraz vymrštil z favoritu dvouleté dítě, které nehodu nepřežilo. Ostatní cestující, mezi kterými bylo i tříleté dítě a 17letý mladík, vyvázli s těžkými zraněními.

Všichni zranění byli vrtulníkem a sanitkami převezeni do čtyř brněnských nemocnic. Lékaři ve středu iDNES potvrdili, že všichni už jsou mimo ohrožení života a jejich stav je stabilizovaný.

"Stav pacientek se mírně zlepšil," řekla iDNES primářka oddělení ARO Dagmar Řehořková z Úrazové nemocnice v Brně, kde pečují o dvě zraněné ženy.

Pásy by těhotné možná zachránily život
Ani jedno z dětí nebylo podle záchranářů připoutané. Děti ani neseděly v dětských autosedačkách, které by riziko zranění výrazně snížily. Bez pásů jela i těhotná žena, která seděla na sedadle spolujezdce v seatu. Právě pásy by ji podle odborníků mohly zachránit život.

Poutání v autě doporučuje i organizace BESIP, která se pod ministerstvem dopravy zabývá bezpečností na silnicích. Podle odborníků se těhotné ženy nemusejí bát, že by bezpečnostní popruh nenarozenému dítěti ublížil. Je však třeba dbát na to, aby se žena připoutala správně.

"Spodní popruh tříbodového bezpečnostního pásu musí probíhat co nehlouběji pod břichem. Šikmo nahoru vedoucí popruh musí směřovat stranou vedle břicha a probíhat mezi prsy," radí Viktor Meca z tiskového odboru ministerstva.

Pokud je v autě airbag, sedadlo by mělo být posunuté co nejvíc dozadu a opěradlo postaveno co nejvíc zpříma.

Ženy ve vysokém stupni těhotenství by podle odborníků už raději neměly řídit, protože volant představuje pro nenarozené dítě největší riziko.

Podle Mecy zákon umožňuje nepřipoutání v autě pouze tehdy, pokud to určí lékař. "Pokud se člověk nemůže připoutat ze zdravotních důvodů, musí mít lékařské  potvrzení za jízdy u sebe," dodal.


Zdroj: Ministerstvo dopravy ČR

Na tahu z Brna do Svitav se čelně srazil seat s favoritem. Nehodu nepřežily těhotná žena a dvouleté dítě. Dalších osm lidí včetně tří dětí je zraněno. (16. října 2004)


Video