Odboráři s hrozbou stávky uspěli. Poslanci přehlasovali veto Senátu a potvrdili, že změní zákon o dani z přidané hodnoty kvůli zaměstnaneckým benefitům.

Odboráři s hrozbou stávky uspěli. Poslanci přehlasovali veto Senátu a potvrdili, že změní zákon o dani z přidané hodnoty kvůli zaměstnaneckým benefitům. | foto: René Volfík, ČTK

Odborářům to vyšlo. Poslanci kývli na nižší zdanění výhod zaměstnanců

  • 1659
Hrozba stávkou kvůli zdanění zaměstnaneckých benefitů zabrala. Poslanci přehlasovali veto Senátu a změnili zákon o dani z přidané hodnoty, proti kterému odboráři protestovali. Pro nižší zdanění režijních jízdenek, odborářských rekreací či závodního stravování hlasovalo 106 poslanců ČSSD, komunistů a lidovců.

Zákon ještě musí potvrdit prezident, je možné, že se tak ještě do Sněmovny vrátí. Koalice na podporu odborářů, kterou vytvořily tři strany ve Sněmovně, má ale sílu i případné veto Václava Klause zvrátit.

"Určitě oslovíme pana prezidenta a požádáme ho, aby ještě zvážil, zda zákon do Sněmovny vrátí," řekl vzápětí po hlasování iDNES.cz šéf Odborového sdružení dopravy Luboš Pomajbík. Překvapilo ho jen prý, jak nenávistně jsou někteří poslanci schopni ve Sněmovně vystupovat.

"Není to otázka desítek či stovek milionů, je to otázka privilegií," kritizoval znovu ve Sněmovně změnu zákona o dani z přidané hodnoty, po které volali odboráři, místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

Utahoval si z poslanců, že si ani nebyli schopni přečíst, co navrhl, když se před časem v parlamentu hlasovalo o návrhu více zdanit zaměstnanecké benefity, k jehož autorství se sám přihlásil.

Místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach mu v parlamentní rozpravě opáčil, že by měl přiznat, čí zájmy vlastně hájí. "My hájíme zájmy zaměstnanců, vy těch nejbohatších," tvrdil ve Sněmovně Škromach.

Do vlády se kvůli tomu, že ustoupila odborům, aby zabránila stávce, pustil místopředseda ODS Petr Nečas. "Prostě jste tuto věc nezvládli," řekl premiérovi Janu Fischerovi.

Janota: Dopady zákona se dají opravdu těžko spočítat

Ministr financí Eduard Janota poslancům vysvětloval, jaké bude mít změna zákona dopady pro státní rozpočet. Podle něj státní kasa přijde ročně asi o 70 milionů korun, i když přesně se to podle něj ani nedá spočítat. Přiblížil to na příkladu režijních jízdenek, které mají za 250 korun zaměstnanci Českých drah i jejich rodinní příslušníci.

"Projezdí v průměru za 4 tisíce korun, nebo za 3 tisíce korun nebo za 10 tisíc? Čili tato částka je velmi obtížně kvantifikovatelná," řekl Janota.

Pro přijetí zákona bylo klíčové, že se k ČSSD a komunistům přidali lidovci. Podmínili podporu zákona tím, že odboráři zruší stávku a ti se podle toho zachovali, když si spočítali hlasy ve Sněmovně.(více o odkladu stávky čtěte zde)

"Kdyby byla stávka, možná že by to stálo více než celé zaměstnanecké benefity," řekl předseda KDU-ČSL Cyril Svoboda.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video