Prezident na setkání poznamenal, že rozpočet na rok 2012 bude muset být ještě daleko ambicióznější než rozpočet na rok 2011, kvůli němuž odboráři stávkují.

Prezident na setkání poznamenal, že rozpočet na rok 2012 bude muset být ještě daleko ambicióznější než rozpočet na rok 2011, kvůli němuž odboráři stávkují. | foto: MF DNES

Odboráři stávkují kvůli platům. Nechápou, o co jde, vzkázal Klaus

  • 1572
Proti úsporným opatřením vlády stávkuje sto tisíc odborářů. Podle prezidenta Václava Klause ale protest dokládá, že odborářští předáci "nechápou, o co u nás jde". Problémy veřejných financí začaly už před lety, řekl Klaus. ČSSD přerušila schůzi Sněmovny a podala ústavní stížnosti na škrty.

PREZIDENT O STÁVCE

"Odborářští bossové nechápou, o co u nás jde. Chtějí odčinit to, že neprotestovali, když se problém veřejných financí začátkem tohoto desetiletí začal rozbíhat."

Zadlužení státu se mělo řešit už dávno, potřebné jsou hlubší reformy a ne jen částečné škrty. Takový názor na dnešní odborářský protest má prezident Václav Klaus.

Šéf Senátu a někdejší odborářský boss Milan Štěch z ČSSD naopak stávku podpořil. "Snižování platů ve státní a veřejné sféře o 10 % a změny v systému tarifního odměňování považuji za velmi špatný krok," řekl Štěch.

Prezident o stávce mluvil na snídani byznysmenů s politiky organizované týdeníkem Euro. Problém českých veřejných financí se podle něj začal rozbíhat už na začátku tohoto desetiletí, kdy politici - Klausovými slovy - "vytvářeli sociální a zelený stát".

"Reformy především vyžadují obecnější diskusi o velikosti státu a o jeho roli ve společnosti. Bez vyřešení této otázky nemá cenu se bavit například o jednom parametru důchodové reformy," dodal prezident, který také vyzval opozici, aby přiznala nutnost škrtů a soustředila se na to, jaké konkrétní škrty to budou.

Odboráři stávkují kvůli opatřením vlády, která jim vezmou například deset procent z tarifní části mzdy. Vadí jim také záměr vlády omezit růst platu s odpracovanými lety. Do stávky se proto podle odborů zapojilo sto tisíc zaměstnanců, dalších sto tisíc ji prý podpoří jiným způsobem.

Po celé zemi tak jsou zavřené některé školy (celkem v počtu pěti set), nemocnice mají omezený, víkendový režim, v němž ošetřují jen akutní případy.

Do akce se dala i opozice

Podpory se odborářům dostalo od ČSSD. Ta před jedenáctou hodinou požádala o přerušení schůze Sněmovny. Zástupci ČSSD pak uspořádali tiskovou konferenci, na níž oznámili podání ústavních stížností na škrty, stavební spoření a nemocenskou. (podrobný článek čtěte zde)

Na avizované dvouhodinové přerušení schůze naváže řádná sněmovní pauza na oběd. Poslanci, kteří s odboráři sympatizují, tak budou moci jít na demonstraci.

STÁVKA A JEJÍ DOPAD

Jak stávka zasáhne dopravu, knihovny či úřady

Demonstrace bude u vytížené křižovatky

Na demonstraci v Praze budou dohlížet policisté z místních oddělení. Odboráři se v poledne sejdou na Palackého náměstí před ministerstvem zdravotnictví, kde je frekventovaná tramvajová křižovatka.

"Nasadíme i dopravní policisty, kteří se budou snažit, aby byla doprava v okolí co nejplynulejší. Prioritou je samozřejmě MHD. Žádné zvláštní zálohy připraveny nejsou, pokud by se stalo něco, co by vyžadovalo větší nasazení policistů, zvládneme to s těmi, kdo jsou dnes normálně ve službě," řekl iDNES.cz před půl jedenáctou mluvčí pražské policie Tomáš Hulan.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video