Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel

Předseda Lékařského odborového klubu Martin Engel | foto: Kateřina Šulová, ČTK

Odboráři se přou s Hegerem, zda může za gynekologa v noci zaskočit očař

  • 154
Ministerstvo zdravotnictví chystá vyhlášku o požadavcích na personál, která by lékařům na noční službě dovolila ošetřit i pacienta s problémy, které nestudoval. Muže s infarktem by zkontroloval třeba dietolog, ženu s gynekologickými potížemi očař. Lékařským odborům se to nelíbí.

"Vyhláška je ve fázi rozpracování, současné probíhá diskusí na ministerstvu. Jedná se pouze o noční služby a péči o pacienty na lůžkovém oddělení. Takto to v podstatě fungovalo doposud, loni však nastala změna kmene (specializace na jednotlivé obory, pozn. red.) a je třeba umožnit tuto praxi lékařům i nadále. Je v podstatě na žádost zdravotnických zařízení, pomůže to hlavně menším nemocnicím," vysvětlil mluvčí ministerstva Vlastimil Sršeň.

Podle něj často na noční slouží urologové či ortopedi a starají se o pacienty s jinými problémy. "Pokud by měli lékaři pracovat pouze na svých případech, musel by v noci stát u každého lůžka jiný odborník," doplnil Sršeň.

Podle Miloše Volemana z Lékařského odborového klubu však ministr s přípravou takové vyhlášky hazarduje. "Vyhláška v podstatě říká, že gynekolog s očařem jsou v rámci chirurgie naprosto zaměnitelní. Je to jen koncept, ale naprosto nesmyslný, vzniká tu obrovské riziko pro pacienta i lékaře, který je bez ohledu na vzdělání za zákrok zodpovědný," vzkázal Voleman.

Připravovaná vyhláška má pozměnit nový zákon o zdravotních službách, který vejde v platnost v lednu příštího roku. Stále se na ní však pracuje a odborné společnosti, lékařská komora i odboráři ji budou mít možnost připomínkovat.

Šéf lékařských odborářů Martin Engel chce o takové změně s ministrem ještě jednat. "Domníváme se, že je to proti všem lékařským pravidlům. Taková varianta by byla katastrofou," dodal s tím, že nic podobného prý neexistuje ani v žádné okolní zemi.

Memorandum se neplní na sto procent

Lékařský odborový klub na čtvrtečním brífinku rovněž zhodnotil situaci v nemocnicích rok od vyhlášení protestní akce Děkujeme, odcházíme. Považuje ji za klidnější, má ale nadále výhrady. Od března se zvýšily platy lékařů ve všech nemocnicích, i když ne všude šly peníze do základních platů.  Odboráři se však obávají, jak to bude s příslibem vyšších peněz v příštím roce.

"Spolu se zvýšením DPH a požadavky ostatních zdravotnických pracovníků na zvýšení mezd to vypadá, že na vyšší platy v roce 2012 peníze nebudou, a nutně by muselo dojít k omezení poskytované péče," míní předseda LOK Martin Engel. Odboráři se obávají, že pojišťovny nemocnicím sníží úhrady na 95 procent letošního roku, což je prý nepřijatelné.

Memorandum podle odborů zlepšilo situaci ve vzdělávání mladých lékařů. Snížily se poplatky za atestační zkoušky a v některých oborech se upravila náplň atestací tak, aby odpovídala současné praxi. I tady ale podle LOK přetrvávají problémy.

"V nemocnicích, které neřídí přímo ministerstvo zdravotnictví, se ale mohou mladí lékaři nadále připravovat na atestace až po podepsání kvalifikační dohody, která je k nemocnici váže. A ve fakultních nemocnicích přetrvává zaměstnávání mladých lékařů na 0,1 úvazku, i když zde tráví plnou pracovní dobu," doplnil Miloš Voleman z LOK. Nijak zvlášť se podle lékařů nezlepšilo ani množství přesčasů.

"Na korupci jsme nezapomněli"

Lékaři uznávají, že s nimi ministr Leoš Heger pravidelně jedná, vztahy jsou ale spíše formální a na připomínkování důležitých změn prý dostávají málo času.

"Existují tu navíc dvě centra - ministerstvo a sněmovní zdravotní výbor, který vše mění. Všechny připravované zákony by se měly naopak utvářet na základě jasného konsensu. Přijatá norma by tu měla platit deset až patnáct let, ne aby pak opozice po svém zvolení všechno zrušila," upozornil Engel.

Zapomíná se prý i na opatření proti korupci, tvrdí odboráři. Ministerstvo nesouhlasí. "U věcí, kde má ještě ministerstvo pravomoci, jsme zasáhli a naše opatření zveřejnili na začátku tohoto roku. Zvýšil se například počet elektronických aukcí a snížily se náklady za léky a zdravotnický materiál," uvedl mluvčí Sršeň.

Desetinové úvazky mladých lékařů ve fakultních nemocnicích komentovat nechtěl. "Spousta lékařů pracuje v nemocnicích na stipendium, které platí fakulta. Je třeba se ptát v každé nemocnici individuálně, protože každý má svůj vlastní důvod. Generalizovat se to rozhodně nedá, je to případ od případu," vzkázal mluvčí.

Ministerstvo se podle něj snaží memorandum plnit. Ministr prý slibům, které dal, rozhodně neutíká.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video