Podle šéfa ČMKOS Milana Štěcha by na chystaných změnách vydělali jen bohatí

Podle šéfa ČMKOS Milana Štěcha by na chystaných změnách vydělali jen bohatí | foto: ČTK

Odboráři přijedou do Prahy demonstrovat proti reformě

  • 626
Odboráři budou 23. června v Praze demonstrovat proti vládní reformě. Rozhodli o tom na celostátním shromáždění v Kongresovém centru. "Návrh získal jednoznačnou podporu," sdělil iDNES.cz Luděk Lúčan z Českomoravské konfederace odborových svazů. Věří, že přijedou desetitisíce lidí.

Pro svou dnešní akci si odbory vybraly heslo: Zastavte škrtformu, které také zdobilo stěnu v jednacím sále.

Odboráři do Prahy přijeli právě proto, aby se domluvili na společném postupu proti navrhovaným reformám. Podle odhadu pořadatelů se shromáždění zúčastnilo přibližně 1700 zástupců různých odborových organizací.

Drtivá většina z nich podle Luďka Lúčana podpořila návrh uspořádat v sobotu 23. června demonstraci. "Místo ještě není určené, i když už máme vybrané nějaké lokality," řekl člen výkonného výboru regionální rady ČMKOS v Ostravě iDNES.cz.

"Demonstrace je v demokracii legitimní projev nesouhlasu, takže na to má kdokoli právo. Škoda jen, že nebyly pořádány demonstrace proti stamiliardovým deficitům, protože věčně se na dluh žít nedá," komentoval rozhodnutí odborářů ministr financí a garant reformy Miroslav Kalousek.

Další protesty mohou následovat
Odborářům se podle šéfa ČMKOS Milana Štěcha nelíbí, že s nimi vláda reformní návrhy neprojednala a nezohlednila jejich připomínky. Na dopis, v němž vyzvali kabinet k jednání o reformě, vláda podle Štěcha nereagovala. "Pokud se forma jednání vlády nezmění, budou další kroky," prohlásil.

Kalousek odmítl, že by kabinet s odboráři nejednal. "Vláda projednala scénář reformy se zaměstnavateli i odbory na tripartitě. Jsme ochotni jednat o jakémkoli věcném návrhu, ale nemůžeme akceptovat návrhy, které vedou k růstu výdajů na úkor dluhu," řekl.

Kalouskovi úšklebky, vládě ostrou výzvu
Na začátku jednání, které bylo z větší části uzavřené médiím, odboráři v hlavním sále Kongresového centra na velkém plátně zhlédli ukázky z několika televizních reportáží, ve kterých se zástupci vlády, opozice a odborů přeli o podobě reformy. Výroky členů vlády pozorovali odboráři s klidem. Lehce nesouhlasné úšklebky vyvolala pouze vyjádření ministra financí.

Po projekci se odboráři pustili do diskuse o protinávrzích. ČMKOS, která je s 600 tisíci členy největší odborovou centrálou v ČR, připravila vlastní analýzu navrhovaného "reformního batohu", který chce kabinet schvalovat ve středu.

Podle Štěcha odboráři neodmítají reformy, ale jsou proti návrhům, které by znamenaly "utahování opasků ve prospěch skupiny vyvolených", což podle něj jsou skalní voliči ODS.

Účastníci dnešního shromáždění přijali prohlášení adresované vládě, poslancům a senátorům. Vyzývají je, aby "nepohrdali sociálním dialogem a zastavili reformu, která občany a ekonomiku poškodí".

Podle analýzy ČMKOS není cílem reforem ozdravit finance, ale rychle snižovat daně. Pokud by vládní záměry začaly platit, v roce 2010 by prý chybělo v rozpočtu 140 miliard. Správnou cestou podle nich není snižovat daně, nýbrž zlepšit jejich výběr a nastartovat důchodovou reformu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video