Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín

Hnědouhelný povrchový důl ČSA a obec Horní Jiřetín | foto: KrajemUhlí.cz

Odboráři nechtěli věřit, že Babiš nechce hýbat s limity těžby uhlí

  • 290
Proti jakémukoliv posouvání limitů těžby hnědého uhlí se při jednání vlády s odbory a zaměstnavateli postavil ministr financí a šéf ANO Andrej Babiš. „Představitelé odborů a zaměstnavatelů jako by nechtěli věřit, že pan místopředseda vlastně ani žádné limity měnit nechce,“ řekl k tomu ministr průmyslu Jan Mládek.

„Dokonce zpochybnil to, jestli je vůbec třeba prolamovat limity na dole Bílina, kde tomu v zásadě nic nebrání,“ podivoval se Mládek. Vláda rozhodnutí o prolomení limitů podle něj posunula. Do konce června má Mládek připravit analýzy dopadů variant.

Základní připomínka Babiše podle ministra Mládka byla, že se příliš mnoho uhlí používá na výrobu elektřiny, která se vyváží z České republiky.

Odbory i zaměstnavatelé podpořili úplné prolomení limitů

Zástupci odborářů i zaměstnavatelů podpořili na rozdíl od Babiše úplné zrušení limitů, nikoli pouze částečné posunutí. A s úlevou přijali, že vláda rozhodnutí oddálila.

Prezident počítal

Vzal jsem si kalkulačku a prolomení limitů je menší zlo, řekl Zeman

Prezident Miloš Zeman s manželkou na setkání se zastupiteli Ústeckého kraje při...

„Dostali jsme nejslabší materiál, jaký jsme kdy k diskusi dostali,“ řekl šéf odborové centrály ČMKOS Josef Středula. Očekává, že kdyby vláda limity neprolomila, tak přijde s velmi slušnou kompenzací pro horníky, kteří na severu Čech přijdou o práci.

„Jsme přesvědčeni, že hnědé uhlí je naprosto zásadní strategickou surovinou této země, je to její největší bohatství,“ podpořil úplné prolomení limitů prezident Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák.

To, že se Babiš postavil ostře proti posouvání limitů, není tolik překvapivé. „Nevidím důvod k tomu něco prolamovat. Pokud nám nikdo nevysvětlí, proč se naše uhlí mění na elektřinu, která se vyváží do Německa, tak my jako hnutí s tím budeme mít problém a nebudeme s tím souhlasit,“ řekl.

Na svůj Twitter umístil Babiš k těžbě hnědého uhlí na severu Čech kritickou analýzu, kterou doprovodil komentářem: „Konečně fundovaná pravdivá analýza. Občané, plačte!“ Po roce 2020 podle ní nebude vůbec možné uhlí z lomu ČSA dodávat do domácích kotlů kvůli obsahu síry a arsenu. Musela by se postavit nová hnědouhelná elektrárna, přičemž podle analýzy má přednost podpora jádra.

„Pro bilanci energetické soustavy není potřeba nové uhelné elektrárny,“ píše se v závěru analýzy, s níž Babiš přišel na tripartitu. Po jednání na tiskovou konferenci nepřišel, za vládu dorazila ministryně práce a sociálních věcí Michaela Marksová z ČSSD.

Co hrozí Jiřetínu

Sedmdesát procent lidí těžařům dům neprodá, říká starosta Jiřetína

Starosta Horního Jiřetína Vladimír Buřt

Kriticky k prolamování uhelných limitů se vyjádřil při jednání i ministr zemědělství a místopředseda KDU-ČSL Marian Jurečka. Mluvil o tom, že se mají hledat nová pracovní místa pro lidi na severu Čech, ale jinde než v hornictví.

Vládě předložil ministr průmyslu Mládek z ČSSD čtyři varianty dalšího postupu státu v otázce limitů. Jedna počítá s jejich zachováním, druhá s jejich úplným prolomením. Sám ale preferuje jiný postup. Buď posun limitů v lokalitě dolu Bílina a zachování současných limitů na dole ČSA, což by znamenalo zachování Horního Jiřetína, nebo částečné posunutí limitů i zde, což by znamenalo bourání asi 170 domů v této obci.

Mám do června rozpracovat dopady variant, řekl Mládek

Ministr Mládek potvrdil odklad konečného rozhodnutí vlády. „Pro mě je nejdůležitější prosadit aktualizaci státní energetické koncepce, která v zásadě říká, že nechceme jít cestou plynových elektráren, obnovitelných zdrojů, chceme rozvíjet jádro a maximálně využít hnědé uhlí, ale není úplně řečeno, co to znamená. Tripartita nedospěla ke kompromisu. Máme rozpracovat sociálně-ekonomické varianty jednotlivých variant do konce června,“ uvedl Mládek.

Debata podle ministra průmyslu Mládka musí pokračovat, protože existují i dva zásadní argumenty pro těžbu - zaměstnanost a využití uhlí pro teplárny.

Mládkův plán

Kvůli těžbě uhlí se zbourá pětina Horního Jiřetína, těžba by se posunula k okraji osady Černice a k Litvínovu

Zdrženlivý postoj k rozšiřování těžby má i premiér Bohuslav Sobotka. „Podle mého názoru bychom měli umožnit částečnou těžbu uhlí pro potřeby naší energetiky, zejména pro potřeby teplárenství, ale současně bychom měli hledat takové řešení, které by nevyžadovalo bourání obcí nebo částí měst,“ řekl Sobotka už minulý týden po setkání se starostou Horního Jiřetína Vladimírem Buřtem a starostkou Litvínova Kamilou Bláhovou.

Rozšířená těžba na dolu Bílina, kde uhlí dobývají Severočeské doly ze skupiny ČEZ, by do lidských sídel nijak nezasáhla a jde tam asi o 100 až 120 milionů tun hnědého uhlí. V lomu ČSA, kde těží Severní energetická vlastněná Pavlem Tykačem, Jan Dienstlem a Tomášem Föhlerem, jde až o 256 milionů tun.

Za úplné zrušení limitů minulý týden demonstrovali horníci před ministerstvem průmyslu v Praze (ak vázali šály, si připomeňte zde). Naopak několik stovek lidí demonstrovalo za záchranu obce v Horním Jiřetíně (více o protestu lidí z obce zde).

Kam až může postoupit těžba uhlí na severu Čech


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video