Stávka odborářů proti snižování platů zaměstnanců veřejného sektoru v Praze. (8. prosince 2010) | foto: Dan Materna, MAFRA

Odboráři demonstrovali pro televizi, skoro je zastínil taxikář-kverulant

  • 2244
Demonstrace odborářů byla očekávána jako velká událost. Akce přitáhla zájem médií, na místě byly televizní štáby i desítky fotografů. Nakonec v Praze přišlo podle odhadů strážníků něco přes tisíc demonstrantů, odboráři uvádějí tisíce dva. Velká část přítomných bojuje za své platy, další, třeba známého taxikáře, přilákala hlavně touha být vidět.

Palackého náměstí v Praze je plné tajícího sněhu a stojí na něm vánoční stánky, jinak je téměř prázdné. "Tady má být demonstrace?" diví se prodavači. Půl hodiny před začátkem odborářského protestu je na náměstí jen několik malých hloučků těch, kteří přichází vyjádřit svůj názor.

"Oběd asi nestihnu, tak jsem si koupil bagetu," říká jeden z mužů. "Nevytahuj ji, budeme vypadat jako chudí," reaguje žena stojící vedle. Další ale oponují a vyzývají muže, ať bagetu klidně vyndá.

On-line reportáž ze sTÁVKy A protestů

Postupně přichází další odboráři a demonstranti. Velká část z nich je opentlena bílým papírovým kolečkem s nápisem "Stávka". Připnuli si je většinou na kabát či bundu, někteří na čepici. Těm nejodvážnějším visí přímo na čele.

STÁVKA V REGIONECH

"Nás ne, zeptejte se někde dál," odmítá žena v dalším hloučku mluvit o tom, proč přišla na demonstraci. Ostatní se sice nebojí mluvit, ale většinou nechtějí říct své jméno. "Mohl bych přijít o práci," zní nejčastější vysvětlení.

Restaurátor: Jak uživím rodinu s 12,5 tisíci korun

Nakonec je v parku u Palackého náměstí přes tisíc lidí s transparenty. Většina z nich pracuje v Praze. U stánků si dávají "svařák" a s ním pak jdou vyslechnout proslovy odborových předáků. V klidu postávají na tajícím sněhu.

"Jsme členové operního orchestru Národního divadla. Přišli jsme kvůli plošnému snížení mzdových prostředků. Lidé se od pěti šesti let učí na nástroj. Pak vystudují střední a vysokou školu. Nakonec mají průměrnou mzdu 18 tisíc hrubého. To se nám nezdá adekvátní," vysvětluje jeden z příchozích.

"Operní sbor divadla má kvůli propouštění historicky nejmenší počet členů. Před lety nás bývalo 85, dnes pod 60. S tím Libuši neuděláte," krčí rameny operní zpěvák z Národního divadla, který nechtěl uvést své jméno.

Stávka odborářů proti snižování platů zaměstnanců veřejného sektoru na pražském Palackého náměstí. (8. prosince 2010)

"Nesouhlasím s kroky vlády. Je to proti lidem, kteří se ani nemohou bránit. Nemají jinou možnost než přijmout, ale my se nemůžeme vzdát. Doufáme v další stávky, které podpoříme. Snížení platů není malá částka. Musím platit nájem, daně, poplatky a ten vděk je, že vám vezmou peníze," říká Naďa, která pracuje v Národním muzeu.

Její kolega, restaurátor Národního muzea Miroslav Kostuň si stěžuje, že z platu 12,5 tisíc jen těžko uživí rodinu s dvouletým synem. "Přitom jsem vystudoval dvě umělecké průmyslovky," říká mladý restaurátor. S průběhem demonstrace je spokojený, jen prý očekával větší účast. "Asi se to ale rozptýlilo i do dalších měst," domnívá se.

Demonstrace jako příležitost ukázat se

Začátek demonstrace se odsouvá, na žádost televize. Je potřeba být vidět. To vědí nejen organizátoři protestu. Na demonstraci se tak objevují i lidé, kteří chtějí legalizovat konopí či řada levicových aktivistů.

Taxikář Zdeněk Ponert, který v minulosti protestoval například kvůli tomu, že nemůže účtovat 99 korun za kilometr, tu propaguje "osmý odboj". V saku a špičatých lakýrkách vyleze na střechu svého vozu. Hned k němu zamíří dva strážníci, ale přihlížející kriminalista v civilu je posílá pryč. "Není to zakázané," vysvětluje.

Demonstrace odborářů v Praze (8. 12. 2010).Demonstrace odborářů v Praze (8. 12. 2010).

Slečna se samolepkou Ne Základnám zase rychle strká vlajku s přeškrtnutou raketou za odborářského bosse, kterého právě snímají kamery. Vidět a slyšet chtěl být i muž, který zakřičel "svině odborářský, to si neumíte spočítat dvě a dvě," a pak si v klidu popovídal s policistou.

Vlastní kategorií jsou přítomní, vesměs levicoví politici. Podpořit stávkující přišla většina poslanců KSČM i řada sociálních demokratů. "Vláda zachází se zaměstnanci veřejného sektoru ponižujícím a nespravedlivým způsobem. Cítím potřebu proti tomu protestovat," vysvětluje šéf sociálních demokratů Bohuslav Sobotka.

"Já myslím, že požadavky demonstrantů jsou spravedlivé, zejména ten požadavek, který se týká jejich platů. Myslím, že ve státním rozpočtu je možné najít jiné rezervy, protože se jedná asi o 6 až 7 miliard korun, které by tuto věc nahradily," vysvětluje svou účast jeho předchůdce Jiří Paroubek.

Jiří Paroubek.Jaroslav Zavadil na demonstraci odborářů v Praze (8. 12. 2010).Bohuslav Sobotka a Jiří Šlégr na demonstraci odborářů v Praze (8. 12. 2010).Jiří Dolejš na demonstraci odborářů v Praze (8. 12. 2010).František Bublan na demonstraci odborářů v Praze (8. 12. 2010).

Samotná demonstrace má očekávaný průběh. Vystoupení odborářů lidé tleskají, naopak každou zmínku o vládě odměňují pískotem. Největší pískot se ozval poté, co Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů Jaroslav Zavadil prohlásí, že si poslanci opět zvýšili platy.

Zavadil sice dodává, že je to neověřená informace, ale to demonstrantům nevadí. Ve skutečnosti se zřejmě jedná o to, že si poslanci snižují platy, ale přou se, na jak dlouho (více čtete zde).

Po necelé hodině stání v mokrém sněhu je demonstrace u konce. Účastníci schovávají transparenty a v klidu se rozchází. Odboráři mluví o úspěchu, většina oslovených ale spíše s nejistotou očekává, zda akce povede k nějaké změně k lepšímu.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video