Aby ochránili svou rodinu, radši se členové odboje zastřelili

Aby ochránili svou rodinu, radši se členové odboje zastřelili | foto: Profimedia.cz

Chtěli ochránit rodinu před gestapem, tak se odbojáři hrdinně zastřelili

  • 12
Zapomenutý příběh jako z hollywoodského filmu se po mnoha letech mlčení dostal na povrch u příležitosti odhalení pamětní desky odbojové skupiny Karla Břenka. Její členové bojovali s gestapem. Když už nemohli dále, ve snaze ochránit své nejbližší se raději zastřelili.

Připomínají legendární odbojovou skupinu Tři králové. Jen se toho o nich tolik neví. Příběh ostravské odbojové skupiny okolo Karla Břenka, které v pátek v Ostravě odhalili pamětní desku, přitom znovu ukazuje hrůzy nacistické okupace.

Příběh, jehož tragický závěr se odehrává v domě ve Staré Bělé, obklíčeném gestapem. Tam přichází sestra za bratrem s tím, že se spolu se čtyřmi dalšími odbojáři ukrytými na půdě raději zastřelí, než aby ohrozili své rodiče a další členy rodiny. O pár minut později jsou mrtví.

Vše ale začalo o více než rok dříve, v květnu roku 1943. Pětice mladíků z Ostravska zahájila svou odbojovou činnost impozantním způsobem. Nejprve vyloupili německý obchod se zbraněmi, odkud si odnesli několik pistolí a pušek, o pár dnů později přepadli budovu německého úřadu práce, kde zapálili archiv a kartotéku. Díky jejich akci nemusely tisíce mladých lidí z Ostravska odjet na nucené práce do Německa, okupanti ztratili přehled, koho poslat a koho ne.

Konfident gestapa na pamětní desce chybí

Na pozapomenutou událost upozornila Jarmila Foralová, spojka partyzánské skupiny Jindra, s níž Karel Břenek spolupracoval. "Bylo mi líto, že se o této akci vůbec neví, byť možná zachránila život tisícům lidí," řekla při pátečním odhalení pamětní desky odbojové skupině Karla Břenka na budově bývalého německého úřadu práce v Ostravě.

Na tabuli jsou uvedena čtyři jména. Karla Břenka, jeho synovce Aloise a bratrů Ferdinanda a Bronislava Madryových. Jméno pátého účastníka přepadení úřadu, Horymíra Reclíka, na pamětní desce schází. Po zatčení se stal konfidentem gestapa. I na základě jeho udání se nakonec tragédii ve Staré Bělé stala.

Osudné obklíčení

To už zůstal Karel Břenek z původní odbojové skupiny sám. Jeho synovec Alois i bratři Madryovi byli zatčeni a zabiti v koncentračním táboře. "Pár dnů předtím, než nás obklíčilo gestapo, došlo k přestřelce na hřbitově ve Vratimově, kde gestapáci přichystali na Břenka past," vzpomíná tehdy třináctiletý Ladislav Prokop, který se stal svědkem posledních okamžiků odbojáře.

"Ten se ale se svými kolegy prostřílel, jednoho gestapáka přitom zabil a další zranil," dodal s tím, že rozzuření Němci tu noc vtrhli do domu Oldřicha Vychodila, který s Břenkem spolupracoval. Ten se však bránil, a tak ho zastřelili, poté lidé z gestapa jeho manželku připoutali ke stromu na zahradě, před ni položili tělo mrtvého manžela a dům zapálili.

O tři dny později byl obklíčen i úkryt Karla Břenka ve Staré Bělé. "Naše rodina žila ve třech domech, v jednom děda, v dalším strýc. U dědy se schovávali odbojáři. 11. června 1944 domky obklíčilo asi sto lidí," vzpomíná Ladislav Prokop.

"Na půdě se schovávalo pět lidí, mezi nimi i jeho dcera Lída. Ta, protože věděla, co se stalo ve Vratimově, nechtěla ohrozit další členy rodiny, tak se raději zastřelili," dodává. Oběť nepomohla. V koncentráku skončili téměř všichni dospělí členové rodiny Ladislava Prokopa, většina se už nevrátila.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video