Od soudu šel drogový boss do vazby

Plzeň - Plzeňský soud poslal do vězení dvojici, která do Německa pašovala heroin. Organizátor obchodů Tibor Cinka stráví ve vězení jedenáct, kurýr Vlastimil Kubal sedm let. Policisté v civilu odvedli hned po rozsudku Cinku do vazby. Muž, který byl předtím na svobodě, přitom celý týden k soudu chodil.

Cinka se proti verdiktu hned odvolal. Rozhodnutí o jeho vazbě soud odůvodnil tím, že by mohl před nástupem trestu, tedy v době než se vyřídí odvolání, uprchnout.

"Na nové adrese, kterou udal, jsme našli jen několik ukrajinských dělnic tvrdících, že tam žádný Cinka nebydlí," vysvětlil předseda senátu Petr Poledne. Dodal, že odsouzený obchodník podle zpráv Interpolu putuje po celé Evropě. S velkým obnosem peněz už byl zadržen v Turecku a také ve Skandinávii.

"Jedná se o obrovské množství drogy, kterou ohrozili desítky tisíc lidí. Jejich jednání je proto mimořádně závažné," konstatoval v odůvodnění rozsudku předseda senátu Petr Poledne.

Co muži spáchali
Žalobce Vlastimila Kubala vinil, že spolu s Karlem Hartlem během několika měsíců přes hranice postupně převezl deset kilogramů drogy.

"Vše, co je uvedeno v obžalobě, je pravda. Ale dále se k tomu nebudu vyjadřovat," řekl počátkem týdne sedmadvacetiletý muž, který zhotovil skrýš v prahu automobilu. Než tam balíčky schoval, zabalil je do chirurgických rukavic.

Němečtí detektivové Kubala s Hartlem zatkli v roce 1998 nedaleko Stuttgartu. Tehdy vezli čtyři kilogramy drogy. Od albánského příjemce za ni vyinkasovali čtyři tisíce marek.

Oba skončili ve vězeňské cele. Kubalovi se však po třech měsících podařilo z vazební věznice prchnout. Utekl spolu se čtyřmi cizinci. "O tom už se nechci zmiňovat," řekl soudcům.

Dostal se do zpátky do Čech, chvíli se skrýval u známých, ale nakonec se vrátil domů na Domažlicko, kde ho policisté zatkli.

Do německé cely už neputoval, jeho proces se konal v Čechách. Hartl byl v Německu odsouzen a trest si již odpykal.

Kubal se přiznal, organizátor vše popíral
Vlastimil Kubal se už na počátku procesu přiznal, že se živil jako kurýr. Zatčen byl v zahraničí - při poslední cestě začátkem roku 1998 i s komplicem Karlem Hartlem, který již byl odsouzen.

Před rozsudkem Kubal vyjádřil lítost nad svým počínáním. Jako polehčující argumenty nabídl nízký věk a to, že nyní žije spořádaným životem.

Soud to však odmítl. "Vlastimil Kubal nedokázal, že by se v poslední době živil prací,“ řekl předseda senátu. Muži přitížilo i to, že utekl z německého vězení.

Dvaatřicetiletý Tibor Cinka, který podle žalobce drogu obstarával, před soudem svou účast na drogových obchodech rezolutně popřel. "Celá obžaloba stojí na lžích a výmyslech," mínil.

Tibor Cinka tvrdil, že pravá hlava obchodů zůstává v utajení. Jde prý o postavu s psychopatickými sklony respektovanou v podsvětí. Podle soudu to však je právě Cinka, jehož msta by hrozila Hartlovi, který jej za organizátora označil.

Kubal se k Cinkovi v soudní síni neznal. "Muže, kterému Hartl říkal Tibor, jsem viděl jen jednou a zezadu. Já jsem nikdy nebyl u toho, když Hartl dostával balíčky, které jsme pak převáželi," tvrdil.

Před vyšetřovatelem Kubal vypověděl, že drogu nevyváželi jen do Německa, ale byli také v Itálii, Norsku a Dánsku. Za jednu cestu do Německa dostával okolo sedmi set padesáti marek. "Lehce nabyl, lehce pozbyl," naznačil Kubal fakt, že na pašování drog nijak nezbohatl.

Kubalovi i Cinkovi hrozilo až patnáct let vězení.

Tibor Cink /vlevo/ a Vlastimil Kubal na lavici obžalovaných u plzeňského krajského soudu. Do Německa podle obžaloby gang pašoval heroin, 18. listopadu 2002


Video