Saddámovi stoupenci nesou k hrobce desku s básní o diktátorovi. | foto: Reuters

Od Saddámovy popravy uběhl rok, Irák má pohotovost

  • 35
Rok po oběšení Saddáma Husajna platí pro bezpečnostní složky v Iráku zvláštní pohotovost. Výročí popravy bývalého diktátora se ale zatím obešlo bez nepokojů. Protesty sunnitů se očekávaly hlavně v městě Tikrít, kde se Saddám narodil a u něhož je pohřben.

Hrobka diktátora leží ve vesnici Audža poblíž Tikrítu. Ulice tu zdobí Saddámovy fotografie a z tlampačů znějí verše z koránu. Husajnovi stoupenci se u hrobu sešli a modlili se. Přišly i děti z místních škol.

Nad Saddámovým hrobem zazněly i vášnivě projevy, ale k nepokojům zatím nedošlo. Právě kvůli nim dnes platí přísná bezpečnostní opatření v Audži, Tikrítu, v Bagdádu i dalších částech Iráku.

"Existují lidé, kteří Saddáma podporovali a zůstávají mu loajální i nadále," připustil podle BBC mluvčí iráckého ministerstva vnitra Abdul Karim Chalaf. Ozbrojené složky jsou podle něj připraveny zamezit jakýmkoli násilnostem při případných demonstracích.

Diktátora si připomínají i obyvatelé jiných arabských zemí. Na sobotním shromáždění v jordánské metropoli Ammánu se sešlo na dva tisíce Saddámových příznivců.

Saddám Husajn byl loni odsouzen za vyvraždění 148 Kurdů v Dudžailu v roce 1982. Oběšen byl 30. prosince. Na internet se pak dostala amatérská nahrávka, která zachytila nedůstojný průběh exekuce. Při následných nepokojích umřelo osmdesát lidí. - více zde

Chemický Alí čeká na popravu už půl roku
V Iráku byli dosud oběšeni čtyři vysocí představitelé svrženého režimu. Kromě diktátora i jeho nevlastní bratr Barzán Tikrítí, předseda soudu Avád Bandar a bývalý viceprezident Jasín Ramadán. - více zde

Hlavní organizátor genocidy, při níž na konci 80. let zemřelo 180 tisíc Kurdů, ale na popravu stále čeká. Alí Hassan al-Madžíd, zvaný Chemický Alí, byl přitom k smrti odsouzen už červnu. - více zde

Saddámův bratranec se odvolal, ale na začátku září byl rozsudek potvrzen. Poprava měla proběhnout do třicet dnů, termín ale připadl na postní měsíc Ramadán. Úřady kvůli protestům věřících exekuci Chemického Alího odložily.

Pak vyvstal nový problém. Už po popravě Husajna se spekulovalo, že neproběhla podle řádných procedur. Irácký prezident Džalál Talabání k ní dal souhlas pouze telefonicky, ne písemně.

Nyní se diskutuje, jestli je k popravě Saddámova bratrance podpis skutečně potřeba. Ten by musela vydat celá tříčlenná prezidentská rada, v níž je kromě Kurda Talabaního i sunnita Tárik al-Hašemí. Ten, ač nikdy nevydal oficiální prohlášení, údajně vydání dokumentu blokuje.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video