Protože bude lehčí dostat se na vysokou, ubude zájemců o placené vzdělávání. Ilustrační foto.

Protože bude lehčí dostat se na vysokou, ubude zájemců o placené vzdělávání. Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Od roku 2012 začne ubývat studentů, dostat se na vysokou bude snazší

  • 6
Od roku 2012 začne ubývat studentů mířících na vysoké školy. Bude tak snazší se na některou z univerzit dostat. Zároveň zřejmě ubude zájemců o studium na soukromých školách. Pokles studentů také způsobí snížení počtu vysokých škol v ČR, kterých je už teď zbytečně moc.

Na konferenci k deseti letům privátních vysokých škol se na tom shodli rektoři i ministryně školství Miroslava Kopicová.

Ústav pro informace ve vzdělávání evidoval k loňskému roku 26 veřejných a 45 soukromých vysokých škol. Podle předsedy České konference rektorů Petra Fialy je to vzhledem k počtu obyvatel příliš mnoho. V posledních letech přitom nabírají školy čím dál víc studentů, lidí s předpoklady pro vysokoškolské studium je však v populaci pořád stejně.

"Kolem roku 2012, 2013, 2014 se propadnou počty studentů na vysokých školách," upozornila dnes Kopicová. Nabídka vysokoškolského vzdělání se tomu prý bude muset přizpůsobit.

Protože však bude stále lehčí dostat se na vysoké školy, ubude zřejmě zájemců o placené vzdělávání. Rektor soukromé Vysoké školy podnikání Josef Jünger uvedl, že uchazeči si také budou více vybírat obory studia podle budoucí uplatnitelnosti na trhu práce.

Studenti mají zatím největší zájem o humanitní a společenskovědní disciplíny, zaměstnavatelé ale poptávají spíš informatiky a techniky.

Žáků je málo, ministerstvo chce rušit školy

Populační pokles zatím trápí jen základní a střední školy. Minulý týden se ministryně školství zmínila o možném slučování či snižování počtu základních škol. "Není možné, aby školy byly tak málo naplněné, jako jsou nyní," uvedla Kopicová. Do lavic přitom podle statistik míří silné ročníky. - čtěte Ministerstvo chce rušit školy, přitom je čeká nápor silných ročníků

Později na stránkách ministerstva školství zdůraznila, že českým školám nehrozí "třicetihlavé" třídy. "Není možné, aby byly třídy tak málo naplněné jako nyní. O třiceti žácích ve třídě ale nemůže být řeči, a to ani po případné redukci počtu škol. V první řadě je potřeba posuzovat potřeby v dané lokalitě, obci, regionu," řekla ministryně.

Podle údajů ministerstva je průměrná naplněnost tříd u základních škol na úrovni pouhých 60,5%, u škol středních na úrovni 67%. "V žádném případě nechceme přeplněné třídy. Rozumnější naplněností škol bychom však dosáhli úspor, které pak lze použít například na zvýšení platů pedagogů," vysvětlila Kopicová.

"Jestliže je dnes průměrný počet žáků ve třídě základní školy 20, tak průměrný posun o dva žáky na 22 může přinést tolik chybějící zdroje a spolu s nimi také možnosti, jak mzdovou úroveň zvyšovat i v době ekonomické krize," dodala ministryně.

méně peněz pro učitele?

Podle školských odborů může učitelům v příštím roce klesnout plat až o 2 000 korun. Vláda totiž minulý týden schválila balíček změn v rozpočtu, podle kterého by se měl všem státním zaměstnancům snížit na jeden rok plat o čtyři procenta. "Určitě to nebudou čtyři procenta, bude to daleko víc," míní předseda školských odborů František Dobšík.

Ministerstvo školství bude navíc v příštím roce hospodařit s částkou o 1,2 miliardy nižší než letos. "K plošnému a dočasnému snížení mezd v důsledku hospodářské krize bude muset bohužel dojít a dotkne se i oblasti školství," uvedla mluvčí ministerstva školství Kateřina Böhmová. Protože zatím nepadlo žádné rozhodnutí, nechce úřad spekulovat o konkrétních částkách.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video