Odstartovaly státní maturity.  (Matiční gymnázium v Ostravě, 2. května 2011)

Odstartovaly státní maturity. (Matiční gymnázium v Ostravě, 2. května 2011) - Studenty nejprve čeká ústní část, na konci května na ni naváže písemná. | foto: ČTK

Příští rok začnou státní maturity už v dubnu, první bude písemná část

  • 3
Státní maturity začnou od příštího školního roku už v dubnu a středoškoláci je budou skládat v opačném pořadí - nejprve písemné zkoušky, potom přijdou na řadu ty ústní. Na návštěvě olomouckých škol to uvedl ministr školství Josef Dobeš.

Studenti začnou státními písemnými zkouškami na konci dubna, v květnu budou následovat maturity ústní, řekl Dobeš v Olomouci. Podle něj je současný termín maturit nevyhovující. Ačkoliv se někdy konají už na přelomu května a června, studenti se letos budou moci prokázat maturitním vysvědčením až 20. června a pro některé vysoké školy je to pozdě.

"Po schůzce mimo jiné na Univerzitě Palackého v Olomouci chci deklarovat, že otočíme podobu maturit. Nejdříve budou centrálně na konci dubna písemky, z nich budou výsledky pro vysoké školy. Poté budou v květnu na školách probíhat ústní zkoušky. Posunout chceme také opravné termíny z října na září, aby studenti, kteří selhali jen proto, že neunesli stres, měli možnost k přijetí na vysokou školu," uvedl ministr.

"Ministr tento krok avizoval dlouho, současný harmonogram je nevyhovující. Nově se budou pořádat nejdříve písemné zkoušky tak, aby výsledky z nich mohly vysoké školy zohlednit při přijímacím řízení. Změny podle ministra začnou od počátku příštího školního roku, tedy v září 2011," dodala pro iDNES.cz poslankyně Dagmar Navrátilová, která návštěvu ministra v Olomouci organizovala.

Komplikace pro vysokou školu i studenty

Zkoušky na vysoké školy se dělají i na přelomu května a června, tedy dříve než maturity. Problémy to přináší na obou stranách.

"Rozdělení maturit je pro nás nepříjemné. Maturitní vysvědčení budeme mít 20. června, ale už 21. června musíme předložit jeho kopii. Některé vysoké školy po nás chtěly maturitní vysvědčení třeba už 15. června. Je kolem toho zmatek, systém je špatně nastaven," řekl devatenáctiletý maturant ze Slovanského gymnázia v Olomouci Martin Hovorka, který zrovna skládal ústní zkoušku z českého jazyka.

Společně se studenty, kteří úspěšně projdou ústní částí, jej čekají od 30. května ještě písemné testy.

Jeho slova potvrdila i zástupkyně školy Eva Pavlíčková. "Studenti jsou na vysoké školy přijati s podmínkou, že předloží maturitní vysvědčení. Některé vysoké školy trvají na tom, že přijímací řízení uzavřou až po státních maturitách, což je ze zákona den 20. června. To docela komplikuje situaci vysokým školám i studentům," uvedla Pavlíčková.

Přijímačky i o víkendu

Ministr Dobeš problémy připustil. "Nesmyslnost vůči vysokým školám je velká. Špatně je i to, že se prolíná státní maturita s přijímačkami. Například na Univerzitě Palackého v Olomouci musejí vypisovat přijímací řízení i o víkendu. Jsou to špatné stránky státních maturit, co se týče vysokých škol. Proto harmonogram posuneme, zkrátíme a uděláme v jiném termínu," uvedl Dobeš.

"Pro vysoké školy i Palackého univerzitu je ideální, když koncem dubna uděláme státní písemnou část a do týdne zveřejníme výsledky. Toto jim stačí pro nastavení kritérií pro přijímací řízení," doplnil ministr školství s tím, že školy ušetří i peníze za přijímací řízení, pokud si studenti vyberou náročnější variantu maturit.

Od roku 1998 přišla příprava nových maturit na 680 milionů korun, z toho téměř 250 milionů šlo z evropských fondů. V prvním roce se jich zúčastní téměř 99 tisíc studentů. K dnešnímu dni podle Dobeše odmaturovalo zhruba 3000 středoškoláků, u ústní části státních maturit zatím neuspělo 13 procent žáků.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video