Od nového šéfa ČT čekají členové rady, kteří ho budou volit, že veřejnoprávní instituci finančně stabilizuje.

Od nového šéfa ČT čekají členové rady, kteří ho budou volit, že veřejnoprávní instituci finančně stabilizuje.

Vzal bych ČT miliardu a snížil poplatky, říká radní před volbou ředitele

  • 63
Když Česká televize dobře funguje za sedm miliard korun, šlo by jí to i za šest, tvrdí člen Rady ČT Josef Pavlata před volbou nového ředitele, který nahradí Jiřího Janečka. Klidně by se podle něj mohly snížit měsíční koncesionářské poplatky o 15 až 20 korun z dosavadních 135.

Pavlata je jedním z patnácti mužů a žen, kteří budou o novém řediteli hlasovat. Poslanci ve čtvrtek zvolili chybějící členy rady. A už teď je jasné, že kandidát, který bude chtít uspět, bude muset při volbě vyhovět občas protichůdným požadavkům radních ČT, kteří se do své funkce dostali rozhodnutí politických stran ve Sněmovně.

Radní Jan Prokeš má na financování veřejnoprávní televize o dost jiný názor, než jeho kolega z rady Pavlata. "Nový ředitel by se měl víc angažovat v komunikaci s poslanci. Tím, že má televize přijít o reklamu a bude mít vyšší náklady kvůli zvýšení DPH, musel by se zvyšovat koncesionářský poplatek. Domnívám se, že by to šlo řešit tak, že se Česká televize vzdá teleshoppingu, ale reklama by jí v nějaké míře zůstala. To by mohlo soukromé televize uspokojit," míní Prokeš.

Peníze z reklamy by ovšem podle něj ČT neměla posílat do státního fondu kinematografie, ale měla by si je nechat na výrobu pořadů.

Bývalý ředitel TV Nova Petr Dvořák.

Prokeš se také důrazně ohradil proti úvaze, která se objevila hned v den, kdy oznámil Janeček rezignaci - že "horkým" favoritem je bývalý ředitel Novy Petr Dvořák. "Doufám, že to proběhne bez politických tlaků," řekl radní. Mluví se také o ambicích Romana Bradáče či Milana Fridricha, kteří pracují v České televizi.

Nový ředitel by měl vyjasnit, jak má vypadat ČT 1, míní Dědič

"Nový ředitel by měl především zajistit finanční stabilizaci ČT," uvedl pro iDNES.cz člen rady Jaroslav Dědič. Vidí ji v tom, že půjde více peněz do výroby a méně do provozu. Janečkův nástupce musí také podle Dědiče pracovat na tom, aby se jasněji profiloval první program a sportovní kanál ČT 4.

"A pak je tu dokončení restrukturalizace televize," řekl Dědič. Na dotaz, jak velké propouštění by to v ČT znamenalo, odvětil: "To je věc projektu kandidátů." Díky zvýšení koncesionářských poplatků se sice podařilo televizi vytvořit finanční rezervu, ale ta už se podle radního tenčí.

"Prioritně to musí být dobrý manažer, který zajistí, aby se ČT nedostala do ztráty," říká radní Dana Eklová. Tím, že se před lety zvýšily poplatky, zajistil se televizi finanční polštář, ale ten mizí. "A jsou tu některé projekty jako je stavba nového brněnského studia, které mohou ohrozit finanční soběstačnost televize a dostat jí do ztráty. Očekávám, že nový ředitel provede opravdu důslednou restrukturalizaci," popisuje svou představu Eklová.

Specificky charakterizoval, jak by měl vypadat Janečkův nástupce, radní Jiří Kratochvíl. "Měl by to být múzicky cítící ekonom. Digitalizace je dokončena, takže nový ředitel by měl mít vztah k tvorbě a umění," řekl iDNES.cz Kratochvíl. Nemůže jít podle něj jen o peníze, ale také aby se na televizi dalo dívat a nabízela hodnotný program. Veřejnoprávní televize se podle něj musí soustředit na vlastní tvorbu.

Jiří Janeček

Jiří Janeček oznámil svou rezignaci při středečním jednání Rady ČT. Zdůvodnil ji zdravotními důvody. Prakticky současně ovšem také poslanci volili nové členy rady, z níž vypadly Janečkovy hlavní opory, dosavadní šéf rady Jiří Baumruk a radní Helena Fibingerová. Pokud by neodešel sám, mohla by se pod ním začít kývat židle i tak, protože se částečně mění rozložení sil v radě volené politiky.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video