Stavbu prodraží kromě vyšších cen vody a elekřiny v příštím roce i správní poplatky. Ilustrační foto

Stavbu prodraží kromě vyšších cen vody a elekřiny v příštím roce i správní poplatky. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Stavění od ledna podraží, za povolení k rodinnému domu dáte pět tisíc

  • 109
Ve sbírce zákonů vyšla změna, která bude mít dopad na všechny stavebníky. Od ledna se mění sazebník poplatků a povolení ke stavbám několikanásobně podraží. Ministerstvo pro místní rozvoj navýšení odůvodňuje tím, že se s poplatky dvacet let nehýbalo.

Například stavební povolení na rodinný dům dosud vyšlo na 300 korun, od ledna to bude pět tísíc. Ještě více se prodraží bytový dům (s více než třemi byty), jeho povolení místo současné tisícikoruny bude stát 10 000 korun.

Největší rozdíl nastane u vydání rozhodnutí o umístění stavby na kancelářské komplexy nebo obchodní centra. Dosud za něj investoři platili 3 000, nově to bude 20 000 korun.

Kromě zvýšených sazeb novela zákona o správních poplatcích zavádí i zcela nové položky. V sazebníku zatím chyběla například kolaudace. Nově bude stát tento souhlas tisícikorunu.

Poplatky se léta neměnily, hájí zdražení ministerstvo

Změna souvisí s novelou stavebního zákona, která spadá do kompetence ministerstva pro místní rozvoj. Ve sbírce zákonů vyšla na konci října. Podle loňských plánů by navýšení mělo ročně přinést do rozpočtů měst a obcí navíc až 165 milionů.

Skokové zdražení ministerstvo hájí tím, že poplatky zůstaly neměnné od roku 1992. "Náklady na jakoukoliv činnost, to znamená i na výkon státní správy, jsou za tu dobu úplně někde jinde," řekl iDNES.cz náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Zdražují domy, zdražuje i stát

Ministerstvo pro místní rozvoj na základě statistických dat uvádí, že v roce 1992 si stavebník pořídil rodinný domek v průměru za 395 tisíc korun a poplatek tedy činil 0,8 promile z ceny domu. "Aktuálně je cena obdobného domku odhadována na 2,5 milionu a při zachování poměrové hodnoty 0,8 promile by byla cena poplatku přibližně dva tisíc korun, přičemž činí uvedených tisíc korun," upozorňuje resort.

Administrativa spojená s povolováním staveb je podle Kalouse navíc náročná, a proto i drahá. "Vyřízení stavebního povolení trvá měsíce. Úkonů, které musí stavební úřad udělat, je celá řada včetně dožádání si některých doplňujících informací," popsal náměstek ministra pro místní rozvoj.

S jeho slovy nesouhlasí opoziční politik a sociálnědemokratický poslanec Petr Hulinský. "Razantní zvýšení poplatků u naprosto jednoduchých úkonů, jakým je například ohlášení stavby rodinného domu, považuji za nemravné," míní stínový ministr pro místní rozvoj. "Je to forma skryté daně. Zvláště v situaci, kdy zvyšujeme DPH a zatěžujeme občany dalšími povinnosti, ji musím hodnotit negativně," doplnil politik.

"Pokud má někdo na stavbu domu nebo chaty, určitě bude mít i na to, aby do celé věci investoval 700 korun navíc," domnívá se Kalous. Podle něj navýšení není tak razantní, aby změnilo chování stavebníků. "Nemyslím si, že by lidé začali třeba více stavět na černo, protože mezi sankce patří i odstranění černé stavby. A to je ve srovnání s poplatky mnohem dražší," upozornil.

Pravdou je, že zdražení vyjde investory na víc než jen několik stokorun za stavební povolení. Kromě něj zdraží od ledna v souvislosti se stavbami všechny poplatky. Investoři mimo jiné musí žádat přinejmenším ještě o kolaudaci.

Výjimkou je stavební povolení k přístavkům, jednodušším stavbám či bazénům nad 40 metrů čtverečních. Nyní se za jejich povolení platí tisícikoruna, od ledna to bude 500 korun. "Zejména u sazebníku poplatků pro územní rozhodnutí jsme se snažili poplatky rozdělit podle složitosti a náročnosti tohoto úkonu," uvedla Marcela Pavlová, ředitelka odboru stavebního řádu ministerstva pro místní rozvoj.

Tyto poplatky ale nejsou jedinými, které stát zvyšuje. Ministerstvo vnitra do připomínkového řízení poslalo novelu zdražující část poplatků za osobní doklady. Ta má začít platit ale až v roce 2014.

Jak se změní poplatky za stavění

Stavební povolení pro rodinné domy: nyní 300 Kč/ nově 5 000 Kč

Stavební povolení pro bytové domy: nyní 1 000 Kč/nově 10 000 Kč

Stavba garáže do tří míst stání: nyní 300 Kč/nově 1 000 Kč
- za čtvrté a další garážové stání se nyní platí 150 Kč/nově to bude 500 Kč s tím, že maximálně může úřad chtít 5 000 Kč

Rozhodnutí o umístění stavby pro přístavky a bazény nad 40 m²: nyní 1 000 Kč/nově 500 Kč

Rozhodnutí o umístění stavby k administrativním komplexům, nákupním centrům apod.: nyní 3 000 Kč/nově 20 000 Kč

Vydání kolaudačního souhlasu: nyní v sazebníku není/nově 1 000 Kč

Úřední šetření v místě stavby
- v pracovní době: nyní 100 Kč/nově 500 Kč za každou započatou hodinu
- mimo pracovní dobu: nyní 150 Kč/nově 1 000 Kč za každou započatou hodinu
- o svátcích a víkendech: nyní 300 Kč/nově 2 000 Kč za každou započatou hodinu

Kompletní soupis nových poplatků najdete zde ve sbírce zákonů.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video