Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Pavel Wellner, MAFRA

Očkovací novela zlikviduje organizátory akcí pro děti, tvrdí starostové

  • 313
Ke kritice novely, která mění pokuty za nedodržení povinného očkování, se přidaly menší města a obce. Tvrdí, že budou dostávat vyšší a častější pokuty, pokud na tábor nebo lyžařský kurz vezmou dítě bez toho, aniž by si prověřili, že jej rodiče nechali očkovat všemi povinnými látkami. Hlavní hygienik ČR to odmítá a považuje tvrzení za dezinterpretaci návrhu novely.

„Ministerstvo zdravotnictví připravilo novelu, jež je negativní v uplatňování sankce pro školy a další organizace, které pořádají školy v přírodě nebo ozdravné pobyty pro děti. Pokud novela projde, budou sankci kontrolní orgány důsledně vymáhat a organizace je budou muset platit,“ řekl iDNES.cz starosta Kamýku nad Vltavou Petr Halada.

„Likvidační pokuty nebudou následovat, přístup se nezmění. Návrh novely snižuje jen stropy sankcí,“ odmítl takové tvrzení Vladimír Valenta, hlavní hygienik a náměstek ministra zdravotnictví.

Spor je o novelu zákona o ochraně veřejného zdraví, kterou se zabývá Sněmovna. Novela mimo jiné upřesňuje sankce, které souvisejí s nedodržením povinného očkování (více o novele čtěte zde).

Otazníky kolem novely

Plánovaná novela vyvolala řadu nejasností. Například to, zda bude moci neočkované dítě do tří let hlídat rodiči najatá chůva. „Formulace příslušného paragrafu je nešťastná a skutečně bude znamenat, že ani fyzické osoby s živnostenským oprávněním k péči o děti nebudou smět hlídat neočkované dítě,“ řekl v lednu MF DNES právník Ondřej Dostál.

Poslankyně Alena Nohavová proto k novele předložila pozměňovací návrh, jenž by povinnost přijmout do péče jen očkované dítě uložil pouze institucím a firmám. Zdravotní výbor návrh odsouhlasil.

Upřesnění sankcí, jež novela zavádí v mnohem širší škále, by mohla znamenat také to, že za neočkování by lékaři či organizátorovi akcí pro děti mohly úřady uložit několik pokut najednou. Každá by ale byla za jiný správní delikt. Podle Valenty ale toto bylo možné už nyní a sankce byly maximálně ve výši tisícikorun.

Pokuty nikdo nechtěl, teď budou častější a vyšší, obávají se obce

Podle Sdružení místních samospráv ČR školám, domům dětí a mládeže nebo neziskovým organizacím, jež pořádají například příměstské tábory, školy v přírodě či lyžařské a jazykové kurzy, hrozí vyšší sankce za to, když vezmou na akci dítě do 15 let, jehož rodiče jim nedají doklad o povinném očkování.

Novela zákona hovoří o pokutách za popsané porušení až 500 tisíc korun. Valenta ale opakovaně připomíná, že zákon už nyní ukládá zařízením tuto povinnost, jen za porušení pokuty jim mohou hrozit dva miliony korun. V případě poškození zdraví až tři miliony korun (více čtěte zde).

„Sankce je hromadně nastavena, my jsme využili novelu k tomu, abychom ji nepaušalizovali, ale rozdělili ji na porušení jednotlivých paragrafů,“ řekl iDNES.cz hlavní hygienik.

Podle starostů s novelou přijde striktnější vymáhání pokut. „V současné době se za podobné pochybení ukládají pokuty v řádech stovek nebo několika tisíc korun. Sdružení místních samospráv podobně jako některé organizace pracující s dětmi tak varuje, že zvýšení hranice pro udělení pokut může být pro školská zařízení likvidační,“ stojí v tiskové zprávě Sdružení místních samospráv, nevládní organizace hájící zájmy měst a obcí.

„Na tábory nebo školy v přírodě jezdím 34 let a nesetkal jsem se s tím, že by někdo v souvislosti s očkováním vedl správní řízení nebo pokuty vymáhal,“ popsal vlastní zkušenost Halada. Podle něj důsledné vymáhání pokut bude představovat pro pedagogy, pedagogické pracovníky a dobrovolníky obrovskou psychickou zátěž a pro školy, potažmo jejich zřizovatele nepřiměřený finanční závazek, jemuž v rámci svých rozpočtů nemohou dostát.

„Sankce tohoto typu nemá již preventivní či výchovný charakter, ale spíše demotivuje a odrazuje od pořádání jakýchkoliv akcí,“ domnívá se Halada, člen celostátní rady sdružení místních samospráv.

Žádná likvidace, jen dezinformace, tvrdí hygienik

„Důležité je říci, že jak v případě dvou milionů, tak v případě 500 tisíc korun jde o maximální stropy pro různé typy organizací a různé typy nařízení. Čili jestliže teď jsme dávali sankce za porušení paragrafů výjimečně a většinou ještě ve sloučení s dalšími pochybeními, tak na našem přístupu se nic nemění. V minulosti tyto sankce činily okolo tří nebo čtyř tisíc korun. Byl tam i případě pětitisícové pokuty, ale tam bylo více pochybení včetně těch ve zdravotní dokumentaci nebo v kuchyňském provozu,“ zdůraznil Valenta.

„Nevidím důvod, proč bychom při snížení stropů měli dávat nějaké likvidační pokuty. Nic takového se na provozovatele táborů či zřizovatele školek a škol nechystá,“ dodal hlavní hygienik. 

Neustálé výpady směrem k novele jej zlobí. „Myslím si, že jde o hrubé zneužití a dezinformační kampaň, kterou rozpoutali odmítači očkování. Ti využívají cokoliv k tomu, aby zpochybnili povinnost očkování u nás a pravidelné očkování. Naprosto zbytečně zasévají nejistotu jak mezi starosty, tak mezi zřizovatele školek,“ nebere si servítky náměstek ministra zdravotnictví.

Novela změní také podmínky pro HIV nemocné

Sdružení místních samospráv požaduje, aby Sněmovna projednávání novely zastavila.To se ale nejspíš nestane. Novelu už projednával výbor pro zdravotnictví, jenž na konci ledna hlasoval o 13 pozměňovacích návrzích. Rozsáhlá novela kromě očkování mimo jiné navrhuje změny související s limity a měřením hluku, pitnou vodou nebo ochranou zdraví při práci.

Novelu už dříve kritizovala občanská sdružení, jež se starají o pacienty s HIV a AIDS. Podle nich povede ke stigmatizaci nemocných, protože zavádí povinné testování lidí podezřelých z toho, že se nakazili. Rozšiřuje také počet míst, kde lidé budou muset povinně hlásit, že jsou nemocní (více čtěte zde). 

Tuto část novely se v lednu snažila změnit poslankyně Soňa Marková. „Zavedení povinného testování na přítomnost infekce HIV u tzv. podezřelých osob představuje závažný zásah do osobnostních práv jednotlivců, pro který neexistuje veřejný zájem, a proto je třeba jej odmítnout,“ uvedla zdravotnímu výboru Marková. Její pozměňovací návrh ale výborem neprošel.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video