Slovensko, romská osada Letanovce

Slovensko, romská osada Letanovce | foto: Michal Sváček, MAFRA

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Zákon, který může udělat z Romů bezdomovce

  • 171
Slovensko je asi jedinou zemí střední Evropy, kde se může stát stavební zákon umožňující likvidaci "černých staveb" sociální rozbuškou, která může vyvolat v zemi nepokoje, a pokud se bude zákon prosazovat důsledně, dokonce i něco horšího. Ze stovek tisíc slovenských Romů může totiž udělat bezdomovce.

Pro lidi zpoza slovenských hranic je nenápadný zákon o územním plánování a výstavbě a o vyvlastňování pozemků a staveb už měsíce důvodem tvrdých právních bitev ve výborech parlamentu a mezi různými resorty bratislavské vlády. Důvod je jednoduchý, jedná se o třaskavinu, která může při svém důsledném uplatnění vyvolat na Slovensku sociální výbuch a etnický konflikt, jenž Slovensko v poválečných dějinách nezažilo.

Statisíce lidí bydlí na černo

Na Slovensku totiž statisíce lidí, převážně Romů v romských osadách u slovenských vesnic, bydlí v černých stavbách a nelegálně. Dodnes si neumím odpovědět na otázku, jak mohlo komunistické Československo, profízlované a hlídající téměř všechno, dopustit, aby si tehdy desítky, možná i stovky tisíc občanů nelegálně na cizí půdě, bez stavebních a jiných povolení postavily domy a žily v nich. Vznikly tak celé vesnice, ba dokonce i malá města, která neměla a podle tehdejších zákonů ani nesměla vzniknout.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

Svobodné Československo a později samostatné Slovensko už zdědilo problém, který neměl rychlé a dobré řešení. Nebylo možné jen tak poslat buldozery a nechat je zbourat "černé stavby" v podobě celých romských osad, mnohdy s několika tisíci obyvateli. Za víc než dvacet let existence demokratického samostatného Slovenska se však udělalo jen velmi málo, aby se problém řešil. Košický Luník IX. se stal odstrašujícím příkladem a těch několik málo nových vesnic pro Romy z osad jsou jen světlé a ojedinělé výjimky. A problém jen dále rostl a bobtnal.

Romové to sami nezvládnou

Nový stavební zákon zavádí sice roční amnestii na "černé stavby", po jejímž uplynutí bude možné dát nelegální stavby zbourat, ale i to se zdá jen při letmém pohledu příliš krátká doba. Některé romské osady jsou prostě "nezkolaudovatelné", už jen na výkup pozemků, na nichž tyto často spíše chatrče než domy stojí, Romové většinou nemají.

Po 1. lednu 2016, kdy by měla pro "černé stavby" vypršet amnestie a šance na legalizaci, tak na Slovensku nastane obrovský sociální a právní problém, který slovenští Romové sami nebudou schopni vyřešit.

Řešit ho spolu s nimi bude muset slovenský stát, je to i obrovská šance a úkol pro nadace, občanské společnosti a humanitární organizace. Jinak se může stát, že na východ od našich hranic bude náhle několik set tisíc běženců bez střechy nad hlavou. Což je věc, kterou nemůže dopustit ani Slovensko, ani my, jeho sousedé, ani Evropská unie, které jsme součástí.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video