Snímek Slávy Vaneše z osvobození Plzně americkou armádou.

Snímek Slávy Vaneše z osvobození Plzně americkou armádou. | foto: Sláva Vaneš

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Američtí vojáci ve střední Evropě jsou požehnání

  • 705
Česká sociální demokracie je nemocnou stranou, když může její předseda a současně premiér Bohuslav Sobotka vypustit takový nesmysl, že my, Česká republika, o žádné americké vojáky ve střední Evropě nestojíme. Přitom nebýt Američanů, tak tu dnes žádný český stát není.

V roce 1918 Československo vzniklo díky plánu USA na přeměnu Rakouska-Uherska. To, že za svůj stát vděčíme Američanům, věděl po roce 1918 každý český vlastenec a podle toho k Spojeným státům přistupoval.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

Jsme navíc jediná země střední Evropy, na jejímž osvobození se za druhé světové války podíleli Američané. Nebýt krátkozrakosti tehdejších vůdců Pražského povstání, kteří odmítli americkou armádu požádat o pomoc, mohli být Američané několik dní před Rudou armádou v Praze. Nemusely by být zbytečně ztraceny tisíce českých životů a osud Československa se mohl vyvíjet jinak, než jak se pak vyvinul.

Pravda, možná by nám Spojené státy nedovolily tak lehce vyhnat tři miliony sudetských Němců a zahojit se na jim zabaveném majetku. Ale zase bychom tu měli demokratický stát a mohli prožít dalších čtyřicet let jako Rakousko a Finsko a dnes být mezi nejbohatšími a nejspořádanějšími státy Evropy a světa.

Sobotka: Po posílení vojsk NATO v Evropě Česko nevolá

I tak nám pobyt Američanů v západních Čechách dal na konci roku 1945 šanci, která byla ve střední Evropě zcela ojedinělá. Z Československa, z jako jediného státu střední Evropy, totiž odešla sovětská armáda – protože jinak by neodešli ani Američané. Že jsme této šance, kterou například Poláci a Maďaři neměli, nevyužili a stejně to tu skončilo komunistickým pučem v únoru 1948, to už je jiná písnička. Ale šanci jsme díky Američanům dostali.

Podléhání tlaku bývalých komunistů

Dnes se Bohuslav Sobotka chová podobně neprozřetelně jako vůdci sociální demokracie před únorem 1948. Snažit o se o politiku, která by okupanta Krymu Vladimira Putina "neprovokovala", je krátkozraké, zbabělé a nesmyslné.

Nová rubrika

Luboš Palata pracuje v médiích od roku 1990, několik let pobýval v zahraničí. Sám říká, že žije středoevropský život. Pravidelně přispívá do zahraničních médií, například do polského deníku Gazeta Wyborcza. O svůj pohled na různé události se s vámi podělí každý všední den dopoledne.

Člověk by pohrdavý přístup k úvahám Američanů o vybudování základen ve střední Evropě ještě chápal, kdybychom měli tak silnou armádu, že bychom vojáky USA pro vlastní bezpečnost prostě nepotřebovali. Ale opak je pravdou. Pokud by Česko nebylo součástí NATO, tak bychom rovnou mohli předat klíče od korunovačních klenotů v Kremlu, protože by stačil vzdušný výsadek dvou ruských divizí a do tří hodin by bylo po legraci.

Jak jsem řekl, ČSSD je nemocnou stranou, v níž je silné prokomunistické a protiamerické křídlo lidí, kteří mají ještě své rudé stranické legitimace z dob totality v šuplíku. Ale že jejich tlaku bude podléhat Sobotka a další lidé z naší generace listopadu 1989, to je smutné, nebezpečné a zahanbující.

Za sebe i mnoho ostatních z naší generace, kteří si myslí pravý opak toho, co Bohuslav Sobotka veřejně prohlašuje, proto dodávám: Díky za každého amerického vojáka, který v této době vstoupí na českou či alespoň polskou půdu. Děkujeme vám, Američané, že nás v tom nenecháte.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video