ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

OČIMA STŘEDOEVROPANA: Maturita jako kladivo na romské starosty

  • 458
Slovenský parlament přijal novelu, podle které se starostou nemůže stát člověk bez maturity. Po minulých volbách totiž v čele několika obcí stanuli Romové, kteří pochopili, že mají možnost slovenské spoluobčany přehlasovat a vládnout. Trend vzbudil velké emoce i návrhy na rozdělení vesnic na romskou a slovenskou část.

Stalo se tak zatím pouze v několika případech, ale bylo kolem nich takové dusno, že se vláda Roberta Fica začala hledat způsob, jak tento jev legislativně co nejvíce omezit. 

V listopadu se konají další komunální volby, v nichž se čeká ještě větší úspěch romských starostů. Na značné části území středního a východního Slovenska už nejsou Romové menšinou, ale většinou.

Pohled Luboše Palaty

Pohled Luboše Palaty

Novela slovenského volebního zákona, kterou přijal před několika dny parlament, stanoví, že starostou obce se nesmí stát nikdo, kdo nemá alespoň maturitu, respektive ukončené středoškolské vzdělání. Tím je z výkonu funkce starosty v současné chvíli vyloučena drtivá většina Romů.

Je to samozřejmě diskriminační ustanovení. Stát má právo si stanovit, jaké vzdělání mají mít na určité pozice státní zaměstnanci. U volených funkcí, pokud budeme vycházet z rovného volebního práva, mu však do toho nic není.

Nová rubrika

Luboš Palata pracuje v médiích od roku 1990, několik let pobýval v zahraničí. Sám říká, že žije středoevropský život. Pravidelně přispívá do zahraničních médií, například do polského deníku Gazeta Wyborcza. O svůj pohled na různé události se s vámi podělí každý všední den dopoledne.

Novela volebního zákona jde špatným směrem a vrací Slovensko do uherských časů, kdy si slábnoucí maďarská populace v Uhrách zajišťovala převahu v budapešťském parlamentu nad nemaďarským obyvatelstvem podobnými omezeními. V Uhrách tak na rozdíl od našeho Předlitavska za monarchie nikdy nebylo rovné a všeobecné volební právo.

Maďarům se to krutě vymstilo. Vedlo to k pocitu Slováků a dalších národů, že zlatá doba Uher pro ně byla dobou národnostního útlaku a života v područí Budapešti a skončilo to rozpadem Velkého Uherska.

Pokud nechtějí Slováci v příštích generacích zažít podobný rozpad Slovenska, měli by dát Romům pocit, že jsou v něm stejnými pány svého osudu, jako Slováci. Ideální by bylo, kdyby během následujících dvaceti let drtivá většina slovenských Romů na maturitu dosáhla. A proto by nikoho ani nenapadlo podobné podmínky pro výkon funkce starosty zavádět.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video