Ochrnutí mohou očima ovládat počítač

Devítka vědců, lékařů, konstruktérů, studentů a novinářů převzala v hotelu Ambassador českou "Nobelovu cenu". Tou je třetím rokem prestižní Česká hlava. Vynález Lenky Lhotské vrací ochrnuté lidi do života: pouhým pohybem očí jim pomáhá ovládat počítač.

Avšak porotě, která prestižní ceny udělovala, nápad vědkyně naopak život náramně zkomplikoval.

Nominaci Lenky Lhotské od její katedry kybernetiky ČVUT totiž obdržela až poté, co již osm cen i s nimi spojené finanční odměny rozdělila.

Šéfka poroty Eva Syková proto navrhla udělení zvláštní ceny a sehnala pro Lhotskou i peníze od sponzora.

Ochrnutý muž maluje
Objev Lenky Lhotské spočívá v tom, že kamera - umístěná na obroučkách brýlí - snímá pohyb očí.

"Takže kurzor počítače jde přesně tam, kam směřuje zornice. Mrknutím kliknete jednou, delším přivřením víček dvakrát," vysvětluje Lhotská, jež se netají radostí, že vynález vrací postiženým lidem smysl života. "Ale bez přátel by se to nepovedlo."

Vynález se už osvědčil pacientovi s amputovanými pažemi. A jiný zcela ochrnutý muž si v počítači otevřel "fotoshop" a začal na obrazovce malovat. Prvních patnáct počítačů se dokončuje. Dostanou je nejvíce postižení lidé. Cena jednoho by neměla převýšit dvacet tisíc.

A Lhotská s přáteli už má další nápady. Ráda by, aby kamera na obroučkách pomáhala při rekonvalescenci lidí s těžce poraněnými očními svaly. "S její pomocí bude moci lékař detailně hodnotit hybnost oka po operaci," vysvětluje třiačtyřicetiletá držitelka ceny.

Lékař bojuje proti rakovině
Českou hlavou je i třicetiletý lékař Josef Zámečník kvůli pozoruhodnému výzkumu zhoubných nádorů mozku. Nedává mu spát, proč rakovinové buňky vítězí tak lehce v těsném prostoru lebky.

"Až spolehlivě rozluštíme, podle jakého genetického kódu produkují množství bílkovin, které rakovině umožňují vytlačovat zdravou tkáň a brát ji i výživu s kyslíkem, pak budeme moci nádor selektivně zlikvidovat," předvídá lékař.

Svou strategii přirovnává k minérovi, jemuž se podaří zneškodnit roznětku nebezpečné bomby, která je bez malého výbušného mechanismu neškodným kusem železa. Mladý vědec se vymyká od většiny i svými zájmy: ve volném čase poslouchá operu.

Zabránil apokalypse
Výjimečnost třiaosmdesátiletého Jaroslava Němce (za celoživotní dílo získal hlavní Národní cenu) je i v tom, že zabránil jaderné katastrofě v Československu.

Až na jeho zásah byla vylepšena tlaková nádoba první jaderné elektrárny A1, v níž expert na pevnost kovů objevil množství trhlin. A geniálním nápadem opravil i již zakopaný, ale netěsnící tranzitní plynovod.

Českých "nobelovek" si šéfka poroty Eva Syková považuje. Ráda by jí vtiskla mezinárodní punc. Ale k tomu je třeba více peněz, a tedy i více štědrých mecenášů. Hlavní cena je zatím spojena s odměnou 400 tisíc korun.

Česká hlava 2004

• Cena, která je už potřetí udělována významným českým vědcům a technikům.

• Předsedkyní poroty je šéfka akademického Ústavu experimentální medicíny Eva Syková.

• Hlavní cena je dotována částkou 400 tisíc korun, další ceny nižšími částkami až po 50 tisíc.

• Vicepremiér Martin Jahn, do jehož agendy patří výzkum a vývoj, uvažuje nad tím, že prestiž ceny zvýší tím, že půjde přímo o vládní ocenění.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video