Ochrnutá, které soud povolil smrt, zemřela

  • 79
Ochrnutá žena, jejíž dobrovolné smrti požehnal soud, zemřela. Britské ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že byla od přístrojů odpojena Miss B. Pod tímto jménem je známa ochrnutá žena, která v březnu získala od soudu souhlas s tím, že může zemřít za přispění lékařů. Už rok byla ochrnutá od krku dolů, při životě ji udržovaly jen přístroje.

"Miss B zemřela v míru ve spánku poté, co byl na její žádost odpojen dýchací přístroj," oznámilo britské ministerstvo.

Soud nařídil lékařům ochrnutou zabít
Britský soud vynesl 22. března výjimečný rozsudek, který nabádá lékaře, aby vzali pacientce život. Zcela ochrnutá žena s nezkaleným úsudkem, která téměř rok marně žádala lékaře, aby ji odpojili od přístrojů, má podle soudu právo zemřít. Soudkyně verdikt zdůvodnila tím, že lékaři nesmí ignorovat její prosby a mají ji odpojit od přístrojů, když o to žádá. "Každý má právo na klidnou a důstojnou smrt," stojí v rozsudku.

Pacientka, která nemohla ani sama dýchat, si totiž nebyla schopna smrt sama přivodit a žádala proto soud, aby lékařům nařídil odpojení všech přístrojů.

Zdravotníci však opakovaně odmítli její přání splnit. Tento soudní proces nemá v britské soudní historii obdoby.

Šance na zlepšení zdravotního stavu třiačtyřicetileté ženy, která smí být v tisku podle nařízení soudu označována jen jako "Miss B", lékaři odhadovali na jedno procento.

Jiný soud v podobném případě zemřít nedovolil

Miss B zemřela v den, kdy Evropský soud pro lidská práva potvrdil, že smrtelně nemocný člověk nemá právo předčasně ukončit vlastní život. Nevyléčitelně ochrnutá Diane Prettyová žádala, aby ji manžel mohl beztrestně podat jed. Když neuspěla u britských soudů, obrátila se na tribunál ve Štrasburku, který byl její poslední šancí.
VÍCE ZDE

Lékaři verdikt odmítají
Přesto na ni rok naléhali, aby podstoupila rehabilitaci a naučila se v nynějším stavu dál žít. Doktoři se už před vynesením rozsudku nechali slyšet, že je ani soud nemůže donutit, aby se zpronevěřili své přísaze a způsobili její smrt.

Miss B, která byla s rozsudkem spokojená, řekla, že si najde jinou nemocnici, kde budou ochotni její prosby vyslyšet.

Lékaři vypínají podpůrná zařízení obvykle jen v případě, když ustane činnost pacientova mozku.

Četná psychologická vyšetření potvrdila, že žena je psychicky zdráva a je schopna se sama rozhodnout.

Pacientka sledovala březnové soudní přelíčení pomocí televizní obrazovky ze svého lůžka na jednotce intenzivní péče. Její obraz byl naopak přenášen do soudní síně. Soudkyně Elizabeth Butlerová-Slossová, která patří ke špičkám v oboru rodinného práva, měla během týdenního procesu jedno stání i přímo v nemocničním pokoji.

Měl by mít smrtelně nemocný člověk právo rozhodnout
o ukončení svého života? Hlasujte v ANKETĚ

Má právo na léčbu, má právo na smrt
Z právního hlediska je žaloba Miss B sporem mezi jejím zákonným právem nebýt léčena a zákonnou a morální povinností lékařů léčit. Od předchozích podobných případů se tento proces lišil v tom, že žena nežádá souhlas pro jinou osobu, aby jí pomohla spáchat sebevraždu, ale domáhá se soudního příkazu, aby ošetřující lékař jen vypnul dýchací zařízení, a tím způsobil její smrt.

Lékaři zpochybňují její rozhodnutí dále se neléčit také tím, že zatím odmítá podstoupit speciální rehabilitaci, která by její životní podmínky poněkud zlepšila. Tím podle nich dokazuje, že rozhodnutí zemřít nečiní s plným vědomím všech alternativ.  Žena, která nemá děti, manžela či jiné blízké příbuzné stále znovu opakovala, že žít dál nechce.

,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video