Ochranu přírody čeká třesk

Praha - Systém ochrany přírody čeká největší změna od 19. století, odkdy se datuje počátek ochrany přírody v českých zemích. Aby republika splnila jeden z požadavků Evropské unie, musí vytvořit speciální evropskou soustavu zvláště chráněných oblastí, která je označována jako NATURA 2000.

"Bude to největší změna v systému ochrany přírody od roku 1838, kdy na panství hraběte Buquoye v Novohradských horách vznikly první přírodní rezervace," říká pracovník odboru ochrany přírody ministerstva životního prostředí Petr Roth, který má tento úkol na starosti.

NATURA 2000 je v současnosti patrně nejdokonalejší systém ochrany přírody na světě, protože kombinuje ochranu území s ochranou živočichů, což v Česku platné zákony zatím nevyžadují. Buď se chrání živočich, rostlina, anebo území.

"Dnes je u nás přes dva tisíce zvláště chráněných území, ale v mnoha případech není ochrana účinná. Unie bude hlídat, aby ochrana takových území nebyla jen proklamativní," říká Roth, podle něhož NATURA 2000 umožní důslednější ochranu přírody. Ukazuje to příklad z Německa, kde kvůli ochraně jednoho druhu ryby musela být změněna trasa dálnice.

"Evropské směrnice neříkají, jak se mají území chránit. Jednou za šest let stát bude muset předložit hlášení o tom, v jakém stavu každá chráněná oblast je," dodává Roth.

Pokud se jejich stav zhorší, budou státu hrozit i vysoké pokuty od Evropského soudního dvora, které se pohybují v přepočtu od 520 tisíc do 3,5 milionu korun na den - stát musí platit tak dlouho, dokud nezjedná odpovídající nápravu.

Soustava zvláště chráněných oblastí NATURA 2000 bude z větší části překrývat současné už chráněné lokality, jako jsou národní parky či chráněné krajinné oblasti, které tvoří téměř šestnáct procent rozlohy republiky.

Na některých místech však patrně přesáhnou hranice současných chráněných území. Odborníci - botanici či ornitologové - začali letos mapovat všechny oblasti, které by mohly do NATURY 2000 patřit.

Práci dokončí do tří let.

Kolik bude NATURA 2000 stát, zatím nikdo přesně neví, jasnější představu budou mít organizátoři až po letošní sezoně. "Odhadujeme, že roční náklady se například v Hradeckém kraji vyšplhají asi na půldruhého milionu korun, ale zatím nikdo neupřesnil, kolik vláda skutečně uvolní," řekl vedoucí pardubické Agentury ochrany přírody a krajiny Jiří Veselý.

Majitelé pozemků v cenných lokalitách se nemusí obávat, že by kvůli změně systému ochrany přírody nemohli například posekat louku nebo porazit několik stromů v lese.

"V naprosté většině případů se bude na těchto územích hospodařit stejně, jako se tam už hospodaří. A tam, kde se nebude moci dělat vůbec nic, se stejně nesmí dělat nic už dnes," říká Roth. "Například louky v Bílých Karpatech se dokonce sekat musí. Jinak by tam nemohly růst vzácné orchideje." Podle Rotha mohou mnohé lokality na zařazení do systému NATURA 2000 vydělat, protože státu se otevřou dveře k evropským fondům. "Mohly by se získat peníze například na ochranu lesů," míní Roth.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video