Bílý dům (4. prosince 2009)

Bílý dům (4. prosince 2009) | foto: AP

Ochranku prezidenta USA přelstili za posledních třicet let už téměř stokrát

  • 3
Přestože je americký prezident nejstřeženějším člověkem a Bílý dům jednou z nejvíce hlídaných budov, tak se jeho ochranku od roku 1980 podařilo přelstít skoro stokrát. Naposledy uspěli manželé Salahiovi, kteří se bez pozvánky vetřeli na večeři s Barackem Obamou.

Manželský pár, který nedávno pronikl do Bílého domu na slavnostní večeři u příležitosti návštěvy indického premiéra, vzbudil nové pochybnosti o bezpečnosti prezidenta. Něco podobného se totiž nestalo poprvé.

Ochranku prezidenta a Bílého domu převezly různé typy lidí už nejméně 91krát a v osmi případech se dokonce dostali až k samotným prezidentům, uvedl deník The Washington Post s odkazem na zprávu Tajné služby (prezidentská ochranka Secret Service), která se selháními ochrany amerického prezidenta zabývá. Samotný dokument prý slouží k tréninku agentů - aby se podobné situace neopakovaly.

A ty byly leckdy kuriózní. Například už zmínění manželé Salahiovi se dostali až k Baracku Obamovi a potřásli si s ním rukou. Jejich společné foto se dokonce objevilo na oficiálních stránkách Bílého domu. - více o nezvaném páru z Virginie na státní večeři čtěte zde

Snímek, který zveřejnil Bílý dům, zachycuje prezidenta Baracka Obamu s Michaele a Tareqem Salahiovými. Přihlíží indický premiér Manmohan Singh. (24. listopadu 2009)

Snímek, který zveřejnil Bílý dům, zachycuje prezidenta Baracka Obamu s Michaele a Tareqem Salahiovými. Přihlíží indický premiér Manmohan Singh. (24. listopadu 2009)

Nejslavnějším "narušitelem" ale zůstává Richard C. Weaver z Kalifornie, který přelstil prezidentskou ochranku hned čtyřikrát a setkal se hned se třemi prezidenty. Nejprve se v roce 1991 dostal snídani, kde byl také tehdejší prezident George Bush starší, o šest let později se zúčastnil inauguračního obědu Billa Clintona.

V roce 2001 ztrapnil Tajnou službu potřetí, když si na prezidentské inauguraci potřásl rukou s Georgem Bushem mladším. Ochranka ho zadržela až o dva roky později během další snídaně, jíž se účastnil stejný prezident. "Věřím, že mě Bůh učinil pro ochranku neviditelným, nepozorovatelným," rozhlašoval Weaver.

V roce 1994 střílel na Bílý dům neznámý útočník z poloautomatické zbraně.

V roce 1994 střílel na Bílý dům neznámý útočník z poloautomatické zbraně.

James Douglas Imes zase převezl ochranku Bílého domu v roce 1982 i s celou svou rodinou. Přijel v rodinné dodávce k plotu Bílého domu a zatroubil. Zmatení strážci ho pustili do areálu prezidentského sídla. Své pochybení vysvětlovali tím, že další vjezd byl rozbitý a mysleli, že rodina je oprávněna ke vstupu.

A podobných případů popisuje dokument mnohem více - mnohdy nad ochrankou vyzráli mentálně narušení lidé. Několikrát šlo ale prezidentům i o život. Třeba John Hinckley v roce 1981 postřelil Ronalda Reagana. O třináct let později spadlo na pozemek Bílého domu malé letadlo.

Trosky malého letadla na zahradě Bílého domu. (12. září 1994)

Trosky malého letadla na zahradě Bílého domu. (12. září 1994)

A v roce 2005 George W. Bushe v gruzínském hlavním městě Tbilisi nezachránila jeho ochranka ale spíše nešikovnost atentátníka. Granát, který hodil asi 30 metrů od amerického prezidenta, neexplodoval jen díky tomu, že byl příliš těsně svázaný, připomněl The Washington Post.

Obama a hrozby

Americký prezident Barack Obama v poslední době čelí méně výhrůžkám než po svém nástupu do úřadu v lednu, ale i před ním. Šéf Bílého domu nyní čelí zhruba stejnému počtu hrozeb jako jeho předchůdci, uvedl deník The New York Times.

Obama se po projevu ve West Pointu zdraví s kadety (2. prosince 2009)Prezidentskou ochranku - Tajnou službu (Secret Service) - přesto nebezpečí atentátu na Obamu dál znepokojuje, i kvůli tomu, že u řady hrozeb v minulosti hrála roli prezidentova rasa - řadě lidí vadí jenom proto, že je vůbec první hlavou země černé pleti.

Během Obamovy prezidentské kampaně úřady odhalily nejméně dva případy, kdy někdo nynějšímu šéfovi Bílého domu chtěl usilovat o život kvůli barvě jeho pleti. Další výhrůžky následovaly po Obamově nástupu do úřadu. Podle Tajné služby byly nejhorší první čtyři měsíce po Obamově nástupu do úřadu, pak se situace začala uklidňovat.

Ochranka ale má za to, že by ji znovu mohly vyostřit ekonomické problémy Spojených států a narůstající odpor určité části veřejnosti vůči federální vládě, který se vzedmul letos v letních měsících v souvislosti s protesty proti Obamově reformě zdravotnictví. Tehdy se několikrát pokusili dostat do prezidentovy blízkosti ozbrojení lidé.

Zdroj: ČTK


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video