Ochranka obvinila zákazníka ve zlínském Kauflandu, že přímo mezi regály snědl dvě malé čokolády (Ilustrační snímek).

Ochranka obvinila zákazníka ve zlínském Kauflandu, že přímo mezi regály snědl dvě malé čokolády (Ilustrační snímek). | foto: Dalibor Puchta, iDNES.cz

Snědl čokoládu, viní muže ochranka. Hrozí mu patnáctitisícová pokuta

  • 44
Ochranka zlínského Kauflandu obvinila mladého muže z toho, že při nakupování snědl dvě malé čokolády. On to odmítá. I tak mu hrozí pokuta 15 tisíc korun. Jedinými důkazy jsou přitom právě výpovědi členů ochranky.

René Kirschner letos na konci března po práci nakupoval v Kauflandu na Čepkově ve Zlíně, aby pak vyzvedl syna ze školky. Tentokrát to ale dopadlo jinak. Když zaplatil u pokladny, oslovili ho dva členové ochranky v civilu (tehdy ještě ABL, dnes M2C) s tím, že má jít s nimi.

"Nechtěl jsem, ale když řekli, že počkáme na městskou policii, tak jsem šel. A sestoupili jsme do malé místnosti v suterénu," popsal situaci Kirschner. "Tam mě požádali, abych jim ukázal obsah batohu, a jeden z nich vytáhl z kapsy dva obaly od ledových kaštanů a zeptal se mě, proč jsem ty čokolády snědl," pokračoval Kirschner.

Členové M2C ho údajně viděli, jak v oddělení cukrovinek čokolády konzumuje. Tak zasáhli. René Kirschner zavolal přítelkyni, aby vyzvedla dítě ze školky. A pak státní policii, protože měl podepsat protokol a nevěděl si rady. Tvrdí, že čokolády nesnědl. "Proč bych to dělal? V oddělení cukrovinek jsem navíc vůbec nebyl," hájí se muž.

Když policejní hlídka přijela, čekal od ní pomoc. Policista mu ale údajně jen řekl, že neměl jíst ty čokolády. Potom hlídka zmizela.

Ochranka vyplnila formulář a v kolonce Prohlášení postiženého ze slov "doznávám - nedoznávám" přeškrtla to druhé. Kirschner přitom o pár řádků níž ve svém vyjádření napsal, že s obviněním nesouhlasí.

Případ už začalo řešit přestupkové oddělení magistrátu, které může za krádež uložit pokutu až 15 tisíc korun. (Přičemž škoda činí 19,80 koruny.) A to jen na základě výpovědi ochranky. "K tomuto případu nebyl pořízen žádný záznam, který by mohl posloužit při řízení," sdělil mluvčí Kauflandu Michael Šperl.

Na otázku, zda by se záznamovým kamerovým zařízením nedalo předejít případům, které stojí na tvrzení proti tvrzení, odpověděl, že je to spekulace. "Máme vyjádření dvou agenturních detektivů. Musejí jednat vždy adekvátně," reagoval Šperl.

Verdikt padne na magistrátu

Zlínské přestupkové oddělení už podobné případy řešilo. "A stává se, že při ústním jednání se vina neprokáže," sdělil mluvčí magistrátu Zdeněk Dvořák. René Kirschner bude buď uznán vinným, anebo úřednice řízení zastaví. Verdikt ještě nepadl.

Společnost M2C se k případu nechce do jeho uzavření vyjadřovat. "Nebudeme poskytovat informace o činnosti našich zaměstnanců," řekl mluvčí M2C Martin Marcilis.

Podle zlínského právníka Michala Březovjáka může být člověk skutečně potrestán jen na základě svědeckých výpovědí. Zdůraznil ale povinnost svědků mluvit pravdu. "Doporučil bych proto dotyčnému, aby se sám nebo s advokátem zúčastnil výslechu svědků a kladl jim otázky," naznačil Březovják.

"Může tak poukázat třeba na nesrovnalosti v jejich výpovědích. Jsou dva a každý může událost popisovat trochu jinak. A když si budou odporovat, tak by úředník měl jejich výpovědi vyhodnotit jako nevěrohodné," myslí si Březovják.

René Kirschner už do Kauflandu nechodí. Myslí, si že si ho ochranka buď spletla, nebo prostě vybrala. Marcilis odmítl, že by byli její členové odměňováni podle počtu takových zásahů.


Video