Číňané věří, že psí maso je dobré na potenci. Ilustrační foto

Číňané věří, že psí maso je dobré na potenci. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Zastavte festival psího masa, prosí čínští ochránci zvířat Bílý dům

  • 44
Tradiční festival, jehož hlavním lákadlem je psí maso na mnoho způsobů, je trnem v oku čínským ochráncům zvířat. Nelíbí se jim, jak řezníci se psy zacházejí a tvrdí, že jsou to jen krvavá jatka. Stížnosti na místních úřadech nepomohly, poslali proto žádost o pomoc rovnou do Bílého domu.

Odpůrci festivalu psího masa ve městě Jü-lin v čínské provincii Kuang-si protestovali na mikroblogu Weibo i před místní radnicí a dopisem vyzvali starostu, aby pořádání gurmánského festivalu zabránil. Všechno neúspěšně. Proto se rozhodli přitvrdit - poslali petici do Bílého domu, informoval čínský deník v angličtině South China Morning Post.

"Prosím, pomozte nám zastavit jü-linský festival pojídačů psího masa. Je to krvavé a bezohledné," stojí v petici, pod níž ochránci od 12. května sesbírali 751 podpisů.´"Živé psy podřezávají nožem. Pak je opékají, ještě když jsou při vědomí. Až poté je snědí," popisují v petici.

"Tahle petice nemá nic společného s politikou," vysvětluje její tvůrkyně, která se na fóru o zvířatech podepisuje jako "A-la-lej". "Doufám, že naše vláda zamezí těmto jatkám a přestane konečně tuto strašnou tradici přehlížet," říká.

Odkud maso skutečně pochází?

Festival připadá na 21. června. Obyvatelé Jü-linu oslavují den letního slunovratu jedením psů a pitím švestkového vína, vysvětluje program místní televizní stanice. Legenda praví, že psí maso vyžene zlé duchy a nemoci. Také se hodně traduje, že pomáhá zvyšovat mužské libido. V tradiční čínské medicíně se jím dokonce léčila impotence. Místní vláda v Jü-linu sice akci neorganizuje, zároveň ji ale odmítla zakázat.

Bojovník za práva zvířat Mo Jing-žan podnikl v Jü-linu tajný průzkum. Chtěl zjistit, kdo na festival psy dodává. Navzdory tvrzení úřadů, že psi pochází od místních farmářů, se šušká, že se maso dováží z různých částí Číny. Ale když se Mo na trhu představil jako zájemce o psí maso, prodavač pojal podezření a odmítl se s ním bavit.

Vytrvalý aktivista posléze pronikl mezi místní zastupitele a apeloval na ně, aby nebohá zvířata před jedlíky zachránili. "Řekli mi, že chtějí respektovat místní kulturní zvyky. Rádi by prý rozjeli veřejnou kampaň varující lidi před jedením nezdravého masa," uvedl Mo.

"Zápaďáci zase jedí krocany a nikdo nic neříká"

Na populárním čínském fóru Tchien-ja se mezi blogery rozjela vášnivá debata.

"Proč bychom měli poslouchat,co říkají Zápaďáci?", píše jeden blogger. "Oni zas pořád jedí krocany a nikdo neřekne ani slovo," dodal. "Je špatné jíst zvířata, která žijí s lidmi jako společníci," argumentuje druhý. "Navíc, když už zvířata zabíjíme, měli bychom se snažit, aby při tom netrpěla," říká.

Mluvčí hongkongské nadace na ochranu zvířat Teng I-tan, upozornila, že většina zvířat, které obchodníci s psím masem prodávají v restauracích, byla ukradena nebo ulovena na ulici. Tam však žijí většinou nemocní psi a jejich maso může být nebezpečné.

"Kulturní tradice by neměly podporovat brutality," řekla Teng. Radnice Jü-lin to nechtěla komentovat.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel.

Video