Kroky pro přírodu

Kroky pro přírodu - Na jeden a půl kilometru dlouhou trasu ulicemi Valašských Klobouk se v sobotu 6. září 2003 vydalo 154 cyklistů, běžců i chodců. Spojovala je myšlenka záchrany bělokarpatského lesa. | foto: Vojtěch Cekota, MF DNES

Ochranáři získávají veřejnost

Valašské Klobouky - Peníze na vykoupení dalších téměř 270 čtverečních metrů bělokarpatského lesa přinesla do pokladny valašskoklobouckých ochránců přírody sobotní akce 6. září 2003 Kroky pro přírodu. Právě tolik zaplatili jako dobrovolné startovné účastníci jízdy, běhu a pochodu ulicemi Valašských Klobouk.

"Očekáváme, že tím přispíváme na dobrou věc a pomáháme něčemu, co zde bude mít konkrétní význam. Lidé si snad více uvědomí, že ekologie by měla být na prvním místě," shodly se ve svém hodnocení ochranářky Jana Faktorová a Romana Jelínková, které přijely do Valašských Klobouk až z okresu Žďár nad Sázavou. Spolu s několika desítkami dalších lidí všech věkových kategorií se na Valašsku zúčastnily programu celého třídenního setkání členů a příznivců Českého svazu ochránců přírody (ČSOP).

Na jeden a půl kilometru dlouhou trasu ulicemi Valašských Klobouk vyrazilo o půl třetí odpoledne 154 lidí z celé republiky. Cyklisté, běžci, chodci i malé děti na kočárku... Čas se neměřil. "Není to závod, ale spíše meditace o vztahu k přírodě a o myšlence trvale udržitelného rozvoje," zdůraznila před startem senátorka Alena Gajdůšková.

Jako "předjezdec" vyrazil na trať na kole valašskokloboucký místostarosta Ivan Kovalčík. Za necelých šest minut byl v cíli a jako první z účastníků Kroků pro přírodu mohl nalepit svůj zelený lístek, který si předtím u startu připnul na hruď, na tabuli s kresbou stromu. "Počasí nám přeje, jen víc takových akcí!" pochvaloval si v cíli. "Lidé si ve shonu, který vládne, při takové akci uvědomí, že je nutné přírodu chránit. Člověk na to kolikrát ani nepomyslí. Je to příležitost zamyslet se a uvědomil si, že je u nás příroda krásná a že ji potřebujeme k životu."

Postupně dojíždějí, dobíhají a docházejí další účastníci a celý nakreslený symbolický strom se po nalepení jejich lístků začíná zelenat. Na náměstí pak přijíždějí dva autobusy a většina účastníků akce odjíždí na Královec a putuje několik kilometrů po hřebeni Bílých Karpat až k místu, kde roste starý les, který chce pozemkový spolek valašskoklobouckých ochránců přírody od soukromé majitelky odkoupit.

Odkupem 4,2 hektaru lesa v katastru obce Poteč za 650 tisíc korun chtějí ochranáři zabránit jeho vykácení. "Už dnes máme jistotu, že se to podaří," ujišťuje na místě celostátní předseda ČSOP Pavel Pešout. Na účtu národní sbírky ČSOP už se od jejího zahájení letos na jaře sešlo téměř 600 tisíc korun. Sobotní Kroky pro přírodu přinesly dalších 4308 korun, což je částka, které odpovídá téměř 270 čtverečních metrů lesa. Ochranáři chtějí, aby se sto deset let starý jedlobukový les dál přirozeně vyvíjel a obnovoval bez obvyklé těžby a aby se o tento hodnotný prostor rozšířila už nyní vyhlášená přírodní rezervace Ploščiny.

"Les je symbolem vnitřní svobody přírody. Věříme, že zde bude mít smysl i pro stabilizaci ducha lidské společnosti," říká předseda valašskokloboucké organizace ČSOP Kosenka Miroslav Janík.


Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video