Obžalovaný z vražd kvůli LTO je na svobodě

Š u m p e r k, P r a h a - Vlivný šumperský podnikatel Vratislav Kutal, kterého Vrchní soud v Praze propustil z vazby, se už objevil na Šumpersku kontaktoval některé podnikatele, s nimiž před svým zatčením spolupracoval. Kutala v lednu poslal pražský městský soud na deset let do vězení za organizovaní vražd v souvislosti s lehkými topnými oleji. Podle obžaloby si objednal vraždu novináře Stanislava Čecha, jenž se o kauzu LTO "příliš zajímal". Spolu s dalšími obžalovanými se ale odvolal a čekal na verdikt Vrchního soudu.

"Senát vrchního soudu rozhodl o propuštění obžalovaného Kutala z vazby, protože pominuly vazební důvody," řekl mluvčí vrchního soudu Jan Fořt. Kutal byl ve vazbě proto, že státní orgány měly obavu, aby před soudním řízením nezmizel v zahraničí. "Tento důvod už nyní neexistuje," uvedl bez dalšího vysvětlení Fořt.

Vrchní soud vyhověl stížnosti Kutalových advokátů. Ti podali proti rozhodnutí městského soudu, který žádost o propuštění z vazby zamítl. "Čtyři další obžalovaní zůstávají ve vazbě," podotkl mluvčí soudu.

"V tomto stadiu řízení nemáme důvod, abychom ho dál drželi ve vazbě. Rozhodnutí udělali tři soudci na základě všech informací, které byly k dispozici. Myslím, že neuteče. Pokud ano, to by mě naštvalo," řekla předsedkyně senátu Vrchního soudu.

Kutala se včera nepodařilo zastihnout, aby se mohl vyjádřit. Ani Kutalovi příbuzní nechtěli jeho propuštění komentovat.

Soud potrestal obchodníky, ale ne za LTO
Několikaleté nepodmíněné tresty dostali v lednu lidé zapletení do miliardových podvodů s lehkými topnými oleji. Městský soud v Praze však osm členů takzvané severomoravské větve obchodníků nepotrestal za daňové úniky, ale za trestnou činnost, která měla odvést pozornost policie či zlikvidovat nepohodlné osoby.

Pěti hlavním organizátorům vyměřili soudci nepodmíněné tresty od deseti do třinácti a půl roku, další tři obžalovaní, kteří o zločinech věděli či svým kolegům dokonce nepřímo pomáhali, vyvázli s podmínkami.

"Neoficiální odhady říkají, že podvody s LTO vynesly těm, kteří se jimi živili, na šest set miliard korun. Je to nepředstavitelná částka, není to však to, co by tento senát dnes řešil. My jsme se zabývali tím, co obžalovaní spáchali jako jakýsi vedlejší produkt. Našim největším nepřítelem přitom byl čas, který uplynul od spáchání těch velmi závažných trestných činů," uvedl předseda senátu Luboš Vlasák.

Vraždy, pokusy, výbuchy
Například téměř na den přesně před šesti lety se stala vražda vysoce postaveného obchodníka s LTO Lubomíra Holého, kterému se stala osudnou zřejmě jeho nebezpečná upovídanost. Jeho obchodní partneři Jiří Večeř a Milan Šíma jej tedy nechali popravit. Na špinavou práci si najali Radka Jaška a Pavla Straku. Další obžalovaný, Vratislav Kutal, zase požádal Večeře, aby zajistil vraždu novináře Stanislava Čecha, který se o kauzu LTO "příliš zajímal".

Jen shodou okolností najatý vrah svou práci neudělal, pouze vyinkasoval peníze a zmizel. Obžalovaní ve snaze zaměstnat policii v roce 1997 odpálili nálož před budovou olomouckého soudu a podobný výbuch plánovali i v centru Prahy. Jen díky technickým problémům žádná exploze nenastala.

"Dovedu si ale živě představit, co by se stalo, kdyby se jim to podařilo. Nálož totiž dali pod vůz taxi, a to v době, kdy v hlavním městě vrcholil boj jednotlivých taxikářských skupin. V Olomouci to zase bouchlo v období takzvané války policajtů. Měli to všechno dobře promyšlené a načasované, a je tedy skutečně reálné, že by policie i média zaměřily svou pozornost tímto směrem a na kauzu LTO by jim čas nezbyl," podotkl soudce Vlasák.

Objasnění vraždy Holého zřejmě po letech nastartovalo a správným směrem nasměrovalo i vyšetřování dalších záhadných úmrtí lidí, kteří se v polovině devadesátých let pohybovali kolem podvodů s LTO.

, ,

Eurovolby 2024

Volby do Evropského parlamentu se v Česku uskuteční v pátek 7. a v sobotu 8. června 2024. Čeští voliči budou vybírat 21 poslanců Evropského parlamentu. Voliči v celé Evropské unii budou rozhodovat o obsazení celkem 720 křesel

Video