Bývalý policejní ředitel Miroslav Dvořák se svými plyšáky. | foto: Ota Bartovský, MAFRA

Obžalovaný policejní exšéf nosí k soudu plyšáky, chce je zaplatit

  • 2
Bývalý ředitel liberecké policie Miroslav Dvořák, který je obžalovaný z přijetí úplatků či podvodu, k soudu pravidelně nosí plyšové tygříky Typoli. Policejní maskoty nechal podle svých slov vyrobit za své a tvrdí, že mu je nikdo nezaplatil.

Soudní proces s libereckým policejním exředitelem Miroslavem Dvořákem běží od října minulého roku. Při stáních mu u jeho nohou vždy leží "neodmyslitelný" plastikový pytel plný maskotů liberecké policie - tygříků Typoli.

Kauza Dvořák

Miroslav Dvořák pracoval pět let jako ředitel liberecké policie. Nyní u soudu čelí obžalobě z podvodu, zneužití pravomoci veřejného činitele, přijímání úplatků a dalších trestných činů. Podrobnosti o dalších bodech obžaloby najdete zde.

Proč je do soudní síně nosí? Chce prý poukázat na to, že 250 plyšáků a jednoho maskota liberecké policie v životní velikosti nechal vyrobit pro děti a prevenci kriminality. Podle svých slov většinu maskotů zaplatil z rodinných peněz a dodnes mu je nikdo nezaplatil.

"Kriminalizují mě, všichni ode mě dávají ruce pryč. Maskoty jsem ale nechal vyrobit pro dobrou věc, pro prevenci kriminality, policii a děti, ne pro své soukromé účely. Zaplatil jsem je ze svého a nikdo je nechce," říká Miroslav Dvořák.

V srpnu 2008 podle Dvořáka většina policejních maskotů Typoli vyrobených v první várce došla a bylo zapotřebí objednat nové. Objednávku 250 kusů malých Typoli a jednoho v životní velikosti potvrdil firmě Jakro v prosinci 2008. Hotovou objednávku prý nemohl převzít, protože jej 9. února 2009 zatkla policejní inspekce. (více zde)

Plyšáky jako důkaz nepotřebujeme, tvrdí soud

"Zástupce firmy sháněl, kdo je zaplatí, neměl se na koho obrátit. Nakonec se obrátil na manželku. Ta sice nevěděla, o co jde, ale bohužel to zaplatila. Od té doby mám plyšáky doma, i když jsem si je pro sebe neobjednal a nepotřebuji je," říká Dvořák. Zakázka stála necelých 43 tisíc korun, podle Dvořáka zaplatila jeho manželka za Typoli 35 tisíc.

Soudce Richard Skýba plyšáky jako důkaz ve složité Dvořákově kauze nepotřebuje. "Osobně nevím, proč pan Dvořák plyšáky nosí. Nepřipustil jsem to jako důkaz. Pro mě to nic neznamená a ani nic nedokazuje. Budeme vycházet z listin, které jsou ve spise," uvedl soudce okresního soudu.

Podle policejní mluvčí Vlasty Suchánkové se maskot Typoli v životní velikosti využívá při prezentačních akcích policie v Polsku a Německu. Preventisté jej nosí na přednášky a besedy v mateřských školách.

"Typoli byl prioritně určen jako maskot tehdejšího Okresního ředitelství policie Liberec, dnešního Územního odboru Liberec. Předpokládá se tedy další možné využití maskota, a to po dohodě s územním odborem," upřesnila mluvčí.


Video